قرآن راهنمای انسان در زندگی فردی و اجتماعی

قرآن راهنمای انسان در زندگی فردی و اجتماعی عطر حرم: رئیس جامعه قاریان قرآن مشهد اظهار داشت: هدف این است كه قرآن عملاً و بطور قاطعانه در زندگی ما اجرایی شود و هدف قرآن هدایت بشر است؛ اما برخی افراد فكر می كنند كه دین و قرآن فقط هدف آخرتی دارد، در حالیكه قرآن در وهله اول برای اصلاح بشر و تحقق اهداف این دنیا، هم چنین درست زندگی كردن، در بُعد مادی و معنوی نازل شده است كه مقدمه ای جهت زندگی ابدی خواهد بود.


محمدمهدی آقا محمدیان در گفت و گو با ایسنا درباب انتخاب شعار «قرآن برای زندگی» برای نمایشگاه قرآن سال آینده اظهار نمود: هریك از آیات قرآن، اهداف بسیار مهمی را دنبال می كنند و خیلی از مفاهیم و تربیت های خداوند به صورت سوال هایی است كه جوابش در بین آن سوال و در كتاب آسمانی ما وجود دارد؛ مثلاً اگر مبحث نیكی كردن به دیگران را در نظر بگیرید، خداوند سوال می كند «هَلْ جَزَاءُ الْإِحْسَانِ إِلَّا الْإِحْسَانُ» به این معنا كه «آیا پاداش نیكی جز نیكی است؟» هم چنین درباب سخن گفتن با مردم، خداوند می فرماید: «وَ قُولُوا لِلنَّاسِ حُسْناً» یعنی «با مردم به زبان خوش سخن بگویید» كه یك مبحث اجتماعی است. درباب حوزه تربیتی باز در آیه ۴۲ سوره ی مباركه «حج» می فرماید: اگر امكان امنیت، قدرت و حاكمیت در زمین برای مؤمنان فراهم شد؛ آنها سه وظیفه مهم كه عبارتند از: اقامه نماز، ادای زكات، امر به معروف و نهی از منكر است، را باید انجام دهند.
وی اظهار نمود: خداوند می فرماید: ما قرآن را برای همه مردم نازل كردیم و خطاب خداوند به «ناس» یعنی مردم است؛ بدین سبب قرآن فرامینی دارد كه همه ی مردم از این عبارت ساده متوجه حقیقت وجودی این كتاب خواهند شد و باید آنرا در زندگی خود به اجرا در آورند.
رئیس جامعه قاریان قرآن اشاره كرد: قرآن كتابی بسیار ساده است، كه خداوند آنرا برای هدایت بشر نازل كرده است. هم چنین آیاتی در قرآن وجود دارد كه به آنها متشابه می گویند؛ یعنی معانی مختلفی از این آیات برداشت می شود كه معنای آن نزد اهل ذكر كه در قرآن نام برده شده اند، خواهد بود كه پیامبر (ص)، امامان معصوم و راسخان در علم همان اهل ذكر هستند. بدین سبب در زمینه مسائل دینی باز باید به متخصصین این حوزه رجوع كرد.
آقامحمدیان اشاره كرد: قرآن در طول ۲۳ سال حیات پیامبر (ص) به دو صورت بر ایشان نازل شده كه شامل نزول كلی و تدریجی بود. نزول تدریجی به این معنا است كه آیات در میان اتفاقاتی كه در طول ۲۳ سال زندگی پیامبر و مردم رخ داده، نازل شده است. بعنوان مثال هنگامی كه انسان زندگی اجتماعی خودرا شروع كرد كارهای ساده ای مانند بهره برداری از جنگل و شكار و … انجام داد اما زمانی كه زندگی اجتماعی پیچیده تر شد، مجبور شد ضوابط و قوانین متعددی برای خود ایجاد كند. هم چنین هنگامی كه پیامبر مبعوث شدند، فقط به مردم گفتند اگر «لا اله الا الله» بگویید، رستگار خواهید شد. احكام دیگر اسلام مانند نماز، روزه، نهی از خوردن شراب و… هم به صورت تدریجی نازل شده است؛ مثلاً زمانی كه آیه ای نازل می شد، پیامبر آیات را به مردم آموزش می دادند و خواهان این بودند كه مردم آنها را در زندگی خود اجرا كنند و این آموزش ها طی ۶ مرحله صورت می گرفت كه مراحل آن در كتاب «ادب توحیدی انبیا» نوشته حضرت آیت الله جوادی آملی كاملاً توضیح داده شده است.
وی افزود: در واقع خداوند متعال ۱۲۴ هزار پیامبر را به صورت مرحله به مرحله تربیت كرده، بدین سبب پیامبر باز تمامی احكام، را در ۶ مرحله و به تدریج به مردم آموزش داده است حال اگر مردم به این دستورات و احكام عمل نكردند مشكل نازل كننده و پیام آورنده قرآن نیست، بلكه مشكل از اجرا كننده است؛ بدین سبب هر اندازه كه ما به دستورات اسلام عمل نماییم، به همان میزان از فواید آن بهره خواهیم برد؛ هم چنین اگر به این دستورات عمل نشود، از تأثیرات این كتاب آسمانی محروم خواهیم ماند.
رئیس جامعه قاریان قرآن بیان كرد: خداوند در سوره مباركه «اسرا» می فرماید: قرآن برای مؤمنین «شفا و رحمت» است؛ اما برای ظالمین چیزی جز خسارت نیست. دلیل استفاده از لفظ «ظالمین» این است؛ كه ظلم فقط مختصِ كافران و مشركین نیست، بلكه تمامیِ افراد امكان دارد ظلم كنند؛ بدین سبب به هر میزانی كه به خود یا دیگران ستم نماییم، در واقع از هدایت، شفا و رحمت قرآن دور خواهیم شد.
آقا محمدیان اظهار داشت: از نظر من افرادی كه اطلاعات بیشتری درباره قرآن داشته باشند؛ در تفسیر آیات برای همگان شایسته خواهند بود. نخستین گام در این خصوص ساده و روان خوانی قرآن است؛ در مراحل بعد بهره مندی از ترجمه های قرآنی، تسلط به زبان عربی، بازگشت به روایات پیامبر و امامان؛ هم چنین انجام تطبیق و عمل به آنها است، تا بتوانند از تفاسیر مختلف استفاده كنند.
وی ادامه داد: ساده ترین تفسیری كه برای همه قابل استفاده می باشد، تفسیر «نمونه» خواهد بود؛ پس از یادگیری قرآن، احادیث و روایات باید احكام را اجرا كنیم؛ كه این امر به دو شكل صورت می گیرد: اجرای فردی و اجتماعی كه اجرای احكام اجتماعی اسلام، نیاز به نظام مند شدن، دارد.
رئیس جامعه قاریان قرآن اشاره كرد: مؤلفه های اصلی قرآن در زندگانی بشریت این است كه در وهله اول انسان برمبنای علم و آگاهی دین را بپذیرد؛ به این معنا كه باور داشته باشد جهانی با این پیچیدگی، نظم و زیبایی در طبیعت؛ توسط پروردگار عالمیان آفریده شده است. هم چنین اگر تمام افراد به وجدان و عقل خود بازگشت كنند درمی یابند این جهان ناظم و آفریدگاری دارد كه یگانه است و مراحل بعد درك هدفِ خلقت و اعتقاد به معاد خواهد بود.
وی اظهار نمود: قرآن چند ركن اصلی دارد كه شامل «راست گویی»، «امانت داری»، «وفاداری» و نظم است و اگر خانواده ای دارای این اركان باشد پایدار خواهد بود؛ حال میزان نظم در زندگی انسان ها به خصوص مسلمانان در نماز مشخص خواهد شد، دلیل این كه خداوند فرموده كه پنج وعده نماز بخوانید؛ این است كه برمبنای افق، بهترین زمان هایی كه انسان ها می توانند كنار یك دیگر جمع شوند و با خداوند ارتباط برقرار كنند، همین زمان است و بالقطع نماز پایه و اساس نظم خواهد بود كه تمامی امور زندگی طبق آن سامان پیدا می كند.1397/11/30
14:15:50
5.0 / 5
4288
تگهای خبر: آموزش , اسلام , امام , پیامبر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس