حجت الاسلام یوسفی خبر داد:

تلاش مركز راهبری اقتصاد مقاومتی حوزه های علمیه برای ارائه طرح جامع بانكداری اسلامی

تلاش مركز راهبری اقتصاد مقاومتی حوزه های علمیه برای ارائه طرح جامع بانكداری اسلامی عطر حرم: رئیس مركز راهبری اقتصاد مقاومتی حوزه های علمیه كشور از تلاش این مركز جهت جمع بندی و ارائه نهایی طرح جامع بانكداری اسلامی خبرداد.


به گزارش عطر حرم به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین یوسفی امروز در نشست بررسی طرح "بانكداری جدید مجلس شورا اسلامی" اظهار داشت: در سال ۹۵ نامه ای از طرف رئیس مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی به آیت الله اعرافی ارسال شد؛ در آن نامه آمده است كه وضعیت بانك ها را بررسی كردیم و دیدیم بانك ها با دو مشكل صوری سازی عقود و ربا مواجهند و در این زمینه اگر طرح ما به قانون مبدل شود این مشكلات حل می شود؛ آیت الله اعرافی نیز از مركز راهبری اقتصاد مقاومتی نظر خواهی كردند.
وی ادامه داد: بنده از ابتدا در جریان این طرح هستم؛ این طرح ۲۱۵ ماده ای حدود ۴ سال طول كشید؛ كمیته ای در حوزه با عنوان نظام پولی مالی اسلامی به نحو خودجوش شكل گرفت و به این مساله پرداخت؛ سخن ما این بود كه اگر این طرح به قانون مبدل شود مشكلات بدتر می شود؛ كمیته پولی مالی نیز ۵۰ صفحه نقد درباب این طرح نوشته شد و آیت الله اعرافی نیز در نامه ای به رئیس مجلس و شورای نگهبان و مقام معظم رهبری و ۸ مرجع بیان نمودند كه جلوی این طرح باید گرفته شود و اگر گرفته نشود اوضاع بدتر خواهد شد و بنا بر این طرح ۲۱۵ ماده ای از دستور كار خارج شد.
رئیس مركز راهبری اقتصاد مقاومتی حوزه بیان كرد: در مرداد ماه سال قبل لایحه ۱۹۹ ماده ای عنوان شد كه باردیگر لایحه بررسی گردید كه تمام مشكلات آن طرح قبلی در این طرح نیز وجود داشت ولی پنهان شده بود؛ رئیس مجلس بعد از نقد این كمیته درخواست دیدار با اعضای این كمیته را داشت و اشكالات این لایحه نیز در این نشست مطرح و پذیرفته شد؛ سپس قرار شد كه این اشكلات توسط متخصصین امر نوشته و رسانه ای شود و سپس این لایحه نیز كنار گذاشته شد.
یوسفی اظهاركرد: بتازگی شنیده شد كه طرح یا لایحه با عنوان بانكداری جمهوری اسلامی ایران با استفاده از طرح های قبلی در جریان است؛ در این زمینه نامه رسمی نیز از مركز راهبری اقتصاد مقاومتی به مجلس ارائه می شود تا به غنای طرح كمك گردد و اشكالات رفع گردد.
وی ادامه داد: در آن زمان دكتر بحرینی كه نقش مهمی در تدوین این طرح داشت در دیدار با آیت الله اعرافی بیان كرد كه این مسیری كه در پیش گرفته اید مانع از قانون گذاری است و آیت الله اعرافی نیز بیان نمودند كه چرا با این كمیته جلسه برگزار نمی كنید تا مشكلات رفع گردد كه بعد از آن طی ۳۰ ساعت این طرح با حضور اعضای كمیته و دكتر بحرینی جلسه برگزار كرد كه دكتر میرمعزی نیز داور این جلسه بود.
وی با اشاره به مشكلات طرح ها و لوایح صورت گرفته در این زمینه بیان كرد: در لایحه ۱۹۹ماده ای كه نقد شد و رسانه ای هم شد نشان دادیم كه تمام اشكالات ۱۲ گانه در این لایحه جدید پنهان شده است؛ در تاریخ ۲۳ اسفند ۹۷، دكتر پورابراهیمی كه در آن زمان رئیس كمسیون اقتصادی مجلس بود در قم حاضر شد و پژوهشگران و مدیران مراكز حضور داشتند و در آن جلسه در جریان فعالیت های علمی ما قرار گرفت؛ ولی در آن جلسه ما را مورد انتقاد قرار داد كه اگر طرح یا قانونی دارید آنرا ارائه دهید.
استاد و پژوهشگر اقتصاد اسلامی بیان كرد: بیان ما آن بود كه نظر ما آن است كه مجلس و حوزه باید به یك سازوكار تعامل جامعی برسند كه از همه ظرفیت حوزه برای قانون گذاری استفاده گردد نه اینكه چند نفر را بعنوان حوزه در نظر بگیرند و سپس به اهداف خود برسند و بعد بگویند كه حوزه پشت این طرح بود؛ در آن جلسه عرض كردم كه مطلبی را در دیدار با یك مرجع مطرح كردیم و مرجع محترم نیز نكته ای را گوشزد می كنند و سپس مطلبی را در مجلس ارائه می دهند و می گویند كه مراجع نیز آنرا قبول دارند.
وی اظهار داشت: بیان ما این بود كه آیت الله اعرافی نماینده مراجع و رهبری و نماینده اساتید سطوح عالی حوزه هستند و به همین خاطر رئیس مجلس باید با مدیر حوزه های علمیه به یك سازوكار جامع تعامل استفاده از همه ظرفیت حوزه برای قانون گذاری برسد كه خوشبختانه در آن زمان ایشان نیز این مساله را قبول كرد و در آن زمان نامه ای با امضای ما به آیت الله اعرافی و دكتر لاریجانی ارسال شد.
رئیس مركز راهبری اقتصاد مقاومتی یادآورشد: درخواست ما این است كه با عنایت به نامه‎ای كه نوشته شده است با آیت الله اعرافی دیداری داشته باشند و به سازوكار جامعی در تعامل با حوزه برسند؛ درباب این طرح نیز نیروهای زبده ما به شكل بلاعوض به مجلس خدمت كردند.
وی اظهار داشت: امروز گروه‎های مختلفی در حوزه برای رسیدن به بانكداری اسلامی تلاش های جدی دارند كه باید این ظرفیت در نظر گرفته شود؛ باید به یك طرح كامل بانكداری جمهوری اسلامی ایران برسیم؛ پیش بینی ما آن است كه تا آخر سال می توانیم یك طرح جامع برای رسیدن به بانكداری اسلامی تنظیم نماییم و خدمت مقام معظم رهبری و بزرگان و مراجع ارائه نماییم.
یوسفی اظهاركرد: انتظار داریم كه مجلس شورای اسلامی قبل از اینكه این طرح را به صحن علنی مجلس ببرند، در تعامل با حوزه مشكلات رفع گردد و سپس به صحن علنی مجلس برسد.
منبع:

1398/06/06
13:45:49
5.0 / 5
4456
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس