صادق كرمیار:

هم دین را ضایع می كنند هم كتاب را!

هم دین را ضایع می كنند هم كتاب را! عطر حرم: صادق كرمیار می گوید: بعضی از نهادها به اسم كتاب دینی، كتاب سازی می كنند و با این كارشان هم دین را ضایع می كنند هم كتاب را.


این نویسنده در گفتگو با ایسنا، درباره ادبیات دینی و كتاب سازی در این عرصه اظهار نمود: درباره ادبیات دینی در مصاحبه های قبلی صحبت كرده ام و گفتن و حرف زدن دیگر فایده ای ندارد. اما كتاب سازی در این عرصه بسیار انجام می شود. شارلاتان بازی در تمام بخش های صنعتی و تجاری و سیاسی ما نفوذ كرده بود، اما چند سالی است كه در بخش فرهنگی ما هم نفوذ كرده و به نظر می آید كسی هم نمی خواهد یا نمی تواند كاری در جهت اصلاح وضعیت موجود انجام بدهد.
وی در پاسخ به پرسشی درباره راهكارهای پیشنهادی برای اصلاح وضعیت موجود اضافه كرد: من اساسا انسان ناامیدی نیستم، اما در این مورد واقعا چه كاری می توانیم انجام بدهیم؟ اصلا چه بگوییم؟ چه كسی باید جلو این ها را بگیرد، ما؟ حكومت؟ دولت؟ این ها خودشان كتاب سازی و نویسنده سازی می كنند. برای نمونه عرض می كنم كه یك انتشاراتی دولتی به راحتی حق و حقوق مرا ضایع كرده و بدون هیچ قراردادی یكی از رمان های مرا به نام «درد» بایكوت كرده، پاسخ گو هم نیست و حتی به تلفن های من هم دیگر پاسخ نمی دهند. اما همین انتشاراتی صدها عنوان كتاب دینی با ژست مصلحانه چاپ می كند. این ها مصداق آیه ای از قرآن كریم هستند كه می فرماید؛ وقتی از آنان می پرسیم چرا در زمین فساد می كنید، در پاسخ می گویند، ما خودمان از مصلحان هستیم. غیر از دولت هم مراكز دیگری هستند كه به اسم دین، خدا، پیغمبر و انقلاب بودجه های كلان می گیرند و كتاب های ضعیف و تولیدات سخیف و مبتذل بیرون می دهند تا بعنوان بیلان كاری در قبال پول هایی كه گرفته اند، عرضه كنند و هیچگاه نمی اندیشند یا نمی دانند كه چه بر سر مخاطب می آید، یا اصلا برای شان مهم نیست.
نویسنده كتاب های «نامیرا» و «دشت های سوزان» سپس بیان كرد: گروهی هم با بهره گرفتن از امكانات نهادهای حكومتی با نویسنده سازی و كتاب سازی كسب درآمد می كنند، اما اهل هنر و فرهنگ تردید دارند كه این ها دغدغه دینی و فرهنگی داشته باشند. این گروه در همه حوزه ها هم فعال می باشند. در حوزه كاغذ هم همه چیز دست شان است، در تولید و توزیع هم از نهادهای مختلف بودجه می گیرند و این كتاب ها را تولید و توزیع می كنند. بعد هم خودشان دورهم جمع می شوند و برای خودشان دست می زنند. البته شاید بتوان در این یك مورد گفت خوشبختانه هیچ كس هم این آثار را نمی خواند، چون اگر كسی آنها را بخواند، بعدها گرفتار انحراف می شود. ناگفته نماند كه در بین آثار این گروه، كتاب های ساختارمند و خوبی هم وجود دارد كه پیداست نویسنده بااستعدادی پشت اثر ایستاده است، اما در بین خیل آثار ضعیف دیده نمی گردد و نویسنده غالبا جوان و بااستعداد این آثار خوب هم مهجور می ماند.
او درباره نویسندگان حرفه ای در این عرصه تصریح كرد: كتاب نویسنده های جدی در حوزه كارهای دینی، فرهنگی و هنری با تیراژ ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ نسخه چاپ می شود، شش ماه تا یك سال هم طول می كشد تا كتاب های شان به فروش برسد. برای همین ۵۰۰ نسخه هم آن قدر ممیزی و سانسور می خورد كه از حیز انتفاع ساقط می شود؛ مانند آخرین رمان بنده كه با عنوان «وامانده» در چنبره ممیزی گرفتار شده و منتشر نمی گردد.
صادق كرمیار درباره صدمه های این كتاب ها هم اظهار داشت: صدمه های این كتاب سازی ها را بعدها خواهید دید. از كارشناسان علوم اجتماعی و دینی بپرسید و ببینید چه صدمه هایی دارد، بپرسید زمانی كه در حوزه عاشورا و دیگر كتاب های دینی، آثاری تولید می شود كه وهن دین باشد، نتیجه اش چه خواهد شد؟ نتیجه این ها الان دیده نمی گردد بلكه در سال های آینده در رفتارهای اجتماعی و اقتصادی و سیاسی جامعه خویش را نشان خواهد داد. مانند سیل بنیان كن، ریشه را با خود می كند و می برد. خشك و تر با هم می سوزد و تازه آن موقع می گویند كاش به سفارش كارشناسان عمل می كردیم. كسانی كه بردند و خوردند هم با بقیه خواهند سوخت و هیچ كس از این وضعیت بهره نخواهد برد.
منبع:

1398/06/13
14:57:47
5.0 / 5
5170
تگهای خبر: دین , عاشورا , فرهنگ , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس