انتشار مجموعه مقالات دومین همایش ملی فقه و هنر

انتشار مجموعه مقالات دومین همایش ملی فقه و هنر به گزارش عطر حرم «مجموعه مقالات دومین همایش ملی فقه و هنر» تحت اشراف علمی آیت الله ابوالقاسم علیدوست به كوشش مهدی همازاده ابیانه و هادی جهانگشای اباجلو منتشر گردید.


به گزارش عطر حرم به نقل از ایسنا، این كتاب با قیمت ۹۰ هزار تومان توسط انتشارات مدرسه اسلامی هنر انتشار یافته و با سه محور فلسفه فقه هنر، فقه رفتار و آثار هنری و حكومت و هنر همراه می باشد.
نوشته پشت جلد كتاب: «مدرسه اسلامی هنر» بعنوان تنها نهاد برآمده از حوزه علمیه قم كه به صورت تخصصی به نسبت «دین و هنر» می پردازد، ورود جدی به حوزه مطالعاتی فقه هنر را برپایه رسالت ذاتی خویش بر عهده گرفته است. ایضاح نسبت دین و هنر البته در گرو پژوهش های مختلف در چند علم اسلامی - از فقه تا فلسفه و عرفان تا قرآن و حدیث - و یكپارچه سازی نتایج آن هاست؛ اما از آن جا كه تبیین نقاط قرمز و وجوه سلبی مواجهه با هنر را عموما دانش فقه بر عهده دارد، ورود عالمانه به بحث «فقه هنر» هم اهمیت می یابد.
طی دو همایش فقه هنر - بخصوص در همایش دوم - به بعضی از موضوعات و مسائل مهم این حوزه پرداخته شده و پژوهش هایی ارجمند عرضه شده است. البته قاعدتا رسیدن به یك فهم و نگاه مشترك كه برآمده از بستری محققانه باشد، نیازمند تعدد پژوهش ها در این حوزه می باشد تا جمع نگرش ها و توان های مختلف فكری به شكل گیری یك فضا و پارادایم مقبول در «فقه هنر» بینجامد؛ اما به جرئت می توان ادعا كرد آثاری كه تا كنون در «مجموعه مقالات همایش فقه هنر» انتشار یافته، بگونه ای است كه هیچ تكاپویی در این عرصه، مستغنی از آن نخواهد بود.
1398/07/30
10:36:15
5.0 / 5
4164
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس