وزیر علوم در دیدار با رئیس بنیاد بوعلی سینا:

شخصیت و میراث ابن سینا را به جهانیان معرفی نماییم

شخصیت و میراث ابن سینا را به جهانیان معرفی نماییم به گزارش عطر حرم وزیر علوم در دیدار با رئیس بنیاد بوعلی سینا بر ضرورت بهره مندی از میراث شیخ الرئیس و معرفی جهانی این دانشمند ایرانی تاكید كرد.


به گزارش عطر حرم به نقل از مهر، آیت الله طه محمدی رئیس بنیاد بوعلی سینا با همراهی نجفقلی حبیبی، عضو شورای علمی و مصحح كتاب قانون و رئیس روابط عمومی و امور بین الملل به منظور بررسی راهكارهای علمی و اجرایی برای تقویت بنیاد بوعلی سینا، بامداد روز سه شنبه ۳۰ مهرماه با منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دفتر وی دیدار نمود.
غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در این دیدار با اشاره به تأثیرات تمدنی شیخ الرئیس بوعلی در زمینه علوم طبیعی و پزشكی، بر ضرورت پاسداری از هویت ایرانی این فیلسوف بزرگ تاكید كرد و اظهار داشت: بوعلی جزو دانشمندان سرآمد فرهنگ و تمدن اسلام و ایران است و بازشناسی آثار این طبیب و فیلسوف ایرانی و مطالعه و تحقیق علمی درباره میراث او بایستی با قدرت و همت بیشتری ادامه پیدا كند.
وزیر علوم به تاثیر میراث ابن سینا در غرب اشاره نمود و اضافه كرد: غربی ها بیشتر از هر چیز، بوعلی سینا را با طب و پزشكی و كتاب بزرگ قانونش می شناسند و هر چند فلسفه او هم در اروپا تاثیر داشته است؛ اما به صورت عمومی او را از دریچه پزشكی می شناسند؛ اما میراث عقلی بوعلی سینا بایستی در معرفی جهانی او مدنظر قرار گیرد و فلسفه این دانشمند در عرصه جهانی بیشتر از گذشته معرفی شود.
غلامی با اشاره به وجود آرامگاه شیخ الرئیس در همدان، استفاده از این ظرفیت فرهنگی و علمی را فرصتی مغتنم برای مردم این استان ذكر كرد و خواهان مساعدت و همكاری دستگاه های اجرایی، علمی و فرهنگی استان در پیشبرد اهداف و وظایف بنیاد بوعلی سینا شد.
آیت ا... غیاث الدین طه محمدی، رئیس بنیاد علمی و فرهنگی بوعلی سینا هم در این دیدار با عرضه گزارشی از مشكلات فراروی فعالیت این بنیاد اظهار داشت: اگر مقرر است كاری در خور شأن نام و میراث بوعلی سینا صورت گیرد، لازم است دستگاه های مختلف ملی و استانی از پشتیبانی مادی و معنوی این بنیاد دریغ نكنند تا بتوان با فعالیت های علمی تعریف شده در این بنیاد، بوعلی سینا را از انزوا بیرون آورد و چهره تابناك او را به ایران و جهانیان بیشتر از گذشته معرفی نمود.
رئیس بنیاد بوعلی سینا، تخریب چهره بوعلی سینا در طول هزاره گذشته را ظلمی آشكار به خدمات و شایستگی های بی بدیل این دانشمند ذكر كرد و اضافه كرد: بوعلی سینا شخصیتی دینی و جهانی است كه میراث و داشته های وی آبروی شهر و استان همدان است. ملاصدرا در جایی از توصیف مراتب علمی بوعلی سینا، از این كه این دانشمند بزرگ وقت خویش را صرف علومی غیر از فلسفه كرده است، تأسف می خورد و اعتقاد دارد اگر بوعلی آثارش را تنها در زمینه فلسفه عرضه می كرد؛ می توانست فلسفه اسلامی را بیشتر از وضع موجود متحول كند. در زمینه امور عقلی و شناخت الهی كه در فلسفه شفا آمده است؛ اگر بخواهیم نظرات و میراث بوعلی را با سایر بزرگان حكمت و فلسفه همچون امام فخر رازی، خواجه نصیرالدین طوسی و ملای رومی مقایسه كنیم؛ به تعبیر عامیانه بوعلی مثل بولدوزر راه را باز و مشكلات را حل كرده است.
نجفقلی حبیبی عضو شورای علمی بنیاد بوعلی سینا و مصحح كتاب «القانون» هم در این دیدار با اشاره به اهمیت میراث طبی و فلسفی بوعلی، در گزارشی كوتاه، روند تصحیح كتاب قانون و توجه مراكز علمی داخلی و خارجی به این اثر شیخ الرئیس را بیان كرد و اضافه كرد: بوعلی سینا در آثار خویش و آن چه در تصحیح كتاب قانون دیده ام، اخلاق علمی را به نحو شایسته رعایت كرده است. وی در زمینه گردآوری خواص ادویه در كتاب دوم، می گوید "تو خیال نكن كه من برای تهیه تك تك این داروها خودم اقدام نموده و زحمت كشیده ام، بلكه از آن چه دیگر اطباء در گذشته نوشته اند، بهره برده ام". نكته مهم در این بیان ابن سینا در مقدمه كتاب دوم قانون سازماندهی علمی و قابل تحسینی است كه شیخ الرئیس انجام داده و مورد استقبال طبیبان در هزاره گذشته قرار گرفته است.
حبیبی سپس با اهدای كتاب اول القانون ابن سینا به وزیر علوم، اظهار امیداواری كرد با مساعدت مالی دستگاه های علمی و اجرایی كشور به بنیاد بوعلی، كار چاپ كتاب دوم بزودی انجام گیرد و تصحیح انتقادی كتاب های سوم تا پنجم هم به سرانجامی نیكو ختم شود.
در این دیدار، توكل دارائی، رئیس روابط عمومی و امور بین الملل بنیاد بوعلی هم با عرضه گزارشی از اقدامات علمی و فرهنگی انجام شده در این بنیاد، استفاده از ظرفیت بی نظیر میراث هزار ساله ابن سینا در پزشكی و فلسفه را پشتوانه ای هویتی و علمی برای دانشجویان و اهل علم دانست و خواهان مساعدت و راهنمایی وزارت علوم و سایر دستگاه های ملی و استانی برای تحقق اهداف این بنیاد شد.
دارائی همینطور به رقابت های جهانی بر سر تصاحب میراث بوعلی سینا هم اشاره نمود و اظهار داشت: یكی از وظایف مهم این بنیاد در عرصه جهانی دفاع از هویت ایرانی شیخ الرئیس است و در این راه صعب به دستیاری و همكاری وزارتخانه علوم كه پایگاه علم و دانش است نیازمندیم.

1398/08/01
17:31:43
5.0 / 5
4717
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , امام , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس