كارگاه آموزشی حكمت هنر ایرانی اسلامی

كارگاه آموزشی حكمت هنر ایرانی اسلامی به گزارش عطر حرم كارگاه آموزشی حكمت هنر ایرانی اسلامی، مبانی حكمی هنر وزیبایی در حكمت مشاء حكمت اشراق و حكمت متعالیه در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می گردد.


به گزارش خبرنگارمهر، به همت گروه كلام و فلسفه دین پژوهشكده حكمت معاصر پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی كارگاه آموزشی حكمت هنر ایرانی اسلامی، مبانی حكمی هنر وزیبایی در حكمت مشاء حكمت اشراق و حكمت متعالیه در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می گردد.
این دوره به تبیین و تحلیل مسأله مبانی فلسفی هنر ایرانی اسلامی بر مبنای مبانی حكمت اسلامی در سه حوزه، حكمت مشاء، حكمت اشراق و حكمت متعالیه می پردازد و همینطور آثار هنری ایرانی اسلامی بر مبنای مبانی حكمت اسلامی در این دوره مورد بررسی خواهد گرفت.
اهمیت و خصوصیت خاص این دوره:
ارائه شاخه های مرتبط از علوم اسلامی (كلام، فلسفه و عرفان) كه در هنر اسلامی در كل تاثیر گذار بوده اند به تفكیك ادوار تاریخی و حوزه جغرافیایی ایران و جهان اسلام؛ كه تابحال كمتر مورد توچه قرار گرفته است و خلط این علوم و مبانی هر یك از آنها منجر به تحلیل های نادرست و خلاف واقع از هنر ایرانی اسلامی شده است.
آشنایی با اصول و مبانی هریك از حوزه های علوم اسلامی فوق، در دو بخش: ۱) مهارتهای شناختی، ۲) و در مهارتهای عملی و باز تولید؛ هنرمند، هنر پژوه و هنرشناس معاصر را در تشخیص و بررسی میزان تاثیر هریك از آنها در هنر و عرضه تبیین و تحلیل دقیق یك اثر هنری در یك دوره تاریخی، و همینطور در بروز رسانی سنت عقلانی و فرهنگی ایرانی اسلامی و تولید محتوای نظری و تولید اثر هنری متناسب با نیازهای فرهنگی امروز جامعه توانمند می سازد. سرفصل ها و محتوای این دوره آموزشی عبارتست از:
معرفی شعب مختلف فكری در جهان اسلام: كلام، فلسفه، عرفان معرفی شاخه های كلامی: اشاعره، معتزله، شیعه و شاخه های فلسفه اسلامی: مشاء اشراق و متعالیه
و معرفی دو حوزه عرفان وحدت وجودی ابن عربی و وحدت شهودی عین القضات و بررسی تأثیرات آنها بر هنر اسلامی
ارائه مبانی حكمی هنر در حكمت مشاء
ارائه مبانی حكمی هنر در حكمت اشراق
بررسی رمزها و نمادهای اشراقی در آثار هنری
ارائه مبانی حكمی هنر در حكمت متعالیه
با هدف افزایش دانش نظری در تحلیل آثار هنری و تحلیل فلسفی آثار هنری ایرانی اسلامی
شركت در این دوره برای پژوهشگران و دانشجویان رشته فلسفه و هنر، و برای تمامی متخصصان و علاقمندان علوم انسانی مفید می باشد.
مدت زمان دوره این ۱۲ ساعت (۳ جلسه ۴ ساعته) ۳ روز و زمان برگزاری آن هم روزهای سه شنبه است. زمان آغاز این كارگاه آموزشی ۱۵ بهمن ماه است.
علاقمندان برای كسب اطلاعات بیشتر راجع به كارگاه آموزشی حكمت هنر ایرانی اسلامی به آدرس http: //tam.ihcs.ac.ir/ رجوع كنند.

1398/11/02
23:15:23
5.0 / 5
4199
تگهای خبر: آموزش , اسلام , اسلامی , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس