شهریاری در گفت وگو با عطر حرم:

مهمترین مولفه مسئولیت پذیری وظیفه گرایی است

مهمترین مولفه مسئولیت پذیری وظیفه گرایی است به گزارش عطر حرم دبیركل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اظهار داشت: یكی از شاخصهای مسئولیت پذیری این است كه این حس معارضاتی دارد و باید از این حس دوگانگی كه در وجود انسان شكل می گیرد پرهیز نماییم. همچون این احساسات، دنیاگرایی و دنیاطلبی است. حس مسئولیت پذیری در رفتار، كردار و گفتار افراد بروز و ظهور پیدا می كند. مردم هم باید حس مسئولیت پذیری داشته باشند. اگر مردم نتوانند در ابتدای امر مسئولیت پذیری را در خود تقویت نمایند هیچگاه نمی توانند این حس را از مسئولین خود درخواست كنند. مهمترین مولفه مسئولیت پذیری وظیفه گرایی است.


حجت الاسلام والمسلمین حمید شهریاری در گفتگو با ایسنا، با اشاره به این كه بطور حتم وقتی مسئولیتی را می پذیریم باید به صورت تمام وقت عهده دار آن مسئولیت باشیم اظهار نمود: در مسئولیت پذیری باید تمام تعهداتی را كه برعهده ما گذاشته شده است انجام بدهیم. بدون تردید اگر در مسئولیت پذیری، خداوند را مد نظر داشته باشیم و اینكه خدا تنها علت وعلل عالم هستی است و همواره به این مساله دقت كنیم متوجه می شویم كه خداوند متعال برای اجرایی منویاتی كه در قرآن و سنت بیان شده است به تاسیس خلافت و ولایت الهی اشاره داشته اند و این مسئولیت را بر عهده انسان گذاشته است.
وی اظهار داشت: اینكه خداوند انسان را خلیفه الله می خواند برای انسان ایجاد مسئولیت می كند. بر همین مبنا و این عنوان الهی، اولیای امور یعنی كسانی كه متصدیان امر هستند و مسئولیت برعهده دارند باید حس كنند كه جانشین خداوند برای اجرای اوامر الهی در روی زمین هستند. این مساله می تواند حس مسئولیت پذیری را در جامعه افزایش بدهد.
دبیركل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در ادامه با اشاره به شاخص مسئولیت پذیری اظهار داشت: یكی از شاخصهای مسئولیت پذیری این است كه این حس معارضاتی دارد و باید از این حس دوگانگی كه در وجود انسان شكل می گیرد پرهیز نماییم. همچون این احساسات دنیاگرایی و دنیا طلبی است. مسئولین نباید دنیاطلب باشند حالا فساد و فساد انگیزی كه جای خویش را دارد. معمولاً وقتی كسی به فكر خویشتن است نمی تواند به فكر ملت خودش باشد. در انتخاب ها باید دقت نماییم كه چه فردی حس مسئولیت پذیری بیشتری دارد و در این حوزه باید بسیار دقت نماییم. این شاخصه مهم در رفتارها و مردم گرا بودن افراد خویش را نشان داده است.
شهریاری اظهار داشت: مسئولیت پذیری سبب می شود كه انسان ها در هر سمت و مسئولیتی كه هستند دغدغه مردم را داشته باشند و این حس مسئولیت پذیری در رفتار، كردار و گفتار افراد بروز و ظهور پیدا می كند. مردم هم باید حس مسئولیت پذیری داشته باشند. اگر مردم نتوانند در ابتدای امر مسئولیت پذیری را در خود تقویت نمایند هیچگاه نمی توانند این حس را از مسئولین خود درخواست كنند. مهمترین مولفه مسئولیت پذیری وظیفه گرایی است كه از جانب مردم رخ می دهد. مردم مسئول هستند كه در قبال انتخاب خود در هر زمینه ای پاسخگو باشند. وجه شاخص این مورد این است كه افرادی باید از جانب مردم انتخاب شوند كه دغدغه رفع مشكلات را داشته باشند و حس مسئولیت پذیری به بهترین شكل ممكن در وجودا آنها ساری و جاری باشد.
منبع:

1398/11/19
22:28:14
5.0 / 5
4198
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , قرآن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس