ترجمه اعوانی از تاریخ فلسفه در بازار كتاب

ترجمه اعوانی از تاریخ فلسفه در بازار كتاب چاپ تازه چهارمین جلد از كتاب «تاریخ فلسفه» اثر فردریك چارلز كاپلستون با ترجمه غلامرضا اعوانی اخیرا راهی بازار شده است.


به گزارش عطر حرم به نقل از ایسنا، این کتبا در نهمین چاپ خود در ۴۶۴ صفحه با قیمت ۴۵ هزار تومان در انتشارات علمی و فرهنگی انتشار یافته است.
در معرفی ناشر از این کتاب آمده است: کتاب «تاریخ فلسفه» اثر فردریک چارلز کاپلستون یکی از برجسته ترین آثار کلاسیک در زمینه تاریخ فلسفه است که در ۱۱ جلد به نگارش درآمده است. کاپلستون فیلسوف و تاریخ نگار بریتانیایی در فاصله سال های ۱۹۴۴ تا ۱۹۷۴ مجموعه نه جلدی «تاریخ فلسفه» را تألیف می کند و با انتشار آن به شهرت می رسد. او که سابقه تدریس در دانشگاه های آکسفورد شایر و دانشگاه گریگوری را دارد، در کنار تألیف این اثر و نیز بازخوانی و بسط آرای توماس آکویناس با انجام مناظره ای درباره وجود خداوند با برتراند راسل در ۱۹۴۸ نیز معروف شده است.
این مجموعه نه جلدی در انتشارات علمی و فرهنگی با همراهی مترجمانی چون سیدجلال الدین مجتبوی، عبدالحسین آذرنگ، اسماعیل سعادت، داریوش آشوری، غلامرضا اعوانی، ابراهیم دادجو، بهاءالدین خرمشاهی و امیرجلال الدین اعلم به انجام رسیده است. جلد چهارم این مجموعه به بررسی وضعیت فلسفه غرب از دکارت تا لایب نیتز اختصاص دارد که با ترجمه غلامرضا اعوانی انتشار یافته است.
این کتاب درباره بخش قابل توجهی از تاریخ فلسفه غرب در دوران قبل از ظهور کانت بحث می کند که به دوره ظهور نظام های فلسفی عقل گرا معروف است.
در قسمتی از مقدمه فصل اول از این کتاب می خوانیم:
غالباً گفته می شود که فلسفه جدید با دکارت یا با فرانسیس بیکن در انگلستان شروع شده است. شاید مستقیماً آشکار نباشد که با چه توجیهی لفظ «جدید» به تفکر قرن هفدهم اطلاق می شود اما اطلاق این لفظ به وضوح متضمن آن است که میان فلسفه قرون وسطی و دوره مابعد آن شکاف و فاصله ای وجود دارد و نیز هر یک واجد خصوصیات مهمی است که دیگری فاقد آن است.
فیلسوفان قرن هفدهم مسلماً بر آن بودند که انقطاع و فاصله ای میان سنت های فلسفی گذشته و آن چه خود درصدد پرداختن به آن بودند وجود دارد. کسانی از قبیل بیکن و دکارت کاملاً اقناع شده بودند که در حال درافکندن طرحی نو در فلسفه اند…به آسانی می توان فهمید که چگونه فیلسوفانی که تحت تأثیر آرمان روش ریاضی بودند به این نتیجه رسیدند که کاربرد این روش در حوزه فلسفه می تواند به کشف حقایق تابحال ناشناخته مانده درباره واقعیت منتهی می شود. به هر جهت برای ارزیابی اهمیت دکارت در جست وجوی یقین و نظر او به ریاضیات بعنوان نمونه استدلال، شایسته است که احیای شکاکیت را که یکی از جنبه های بارز تفکر رنسانس بوده است مد نظر داشته باشیم.1399/03/26
15:31:15
5.0 / 5
2929
تگهای خبر: دانش , دین , فرهنگ , گل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس