رئیس پژوهشكده فرهنگ و دین:

مساله عفاف و پوشش نه فقط برای زنان كه برای تمام انسان ها است

مساله عفاف و پوشش نه فقط برای زنان كه برای تمام انسان ها است به گزارش عطر حرم نیره قوی با اشاره به قرآن كریم اظهار داشت: یكی از موضوعاتی كه در كتاب آسمانی مورد تاكید قرار گرفته و انسان و نه فقط زنان باید پایبند به آن باشند، مبحث عفاف و پوشش مناسب می باشد.


به گزارش عطر حرم به نقل از مهر، برنامه «اکسیر» رادیو گفت و گو با مبحث نقش پوشش مناسب در حفظ ارزش ها و فرهنگ ملی و با حضور نیره قوی استاد دانشگاه و رئیس پژوهشکده فرهنگ و دین به روی آنتن رفت.
نیره قوی با اشاره به اینکه اسلام دینی است که دارای تعادل می باشد، اظهار داشت: همه موضوعات و مباحث مربوط به دین بر مبنای مبانی توحید محوری است، همیشه افراط و تفریط ها را دور کرده است چونکه تعادل با فطرت بشری هماهنگ است. منطبق با فطرت بودن به مفهوم حق پذیر بودن است و بنابراین تمام احکام در اسلام بر محور تعادل قرار دارد و توجه کردن به مقوله پایبندی عفاف است.

وی با تاکید بر استفاده از واژه پوشش به جای حجاب، اظهار نمود: اگر فقط واژه عفاف را به کار ببریم، مخاطب را فقط خانم ها قرار داده ایم اما وقتی پوشش را مطرح می نماییم هم دامنه گسترده تری دارد و هم انسان شامل زن و مرد باید پوشش مناسب داشته باشد.

این استاد دانشگاه با اشاره به قرآن کریم بیان نمود: یکی از موضوعاتی که در این کتاب آسمانی مورد تاکید قرار گرفته است و انسان و نه فقط زنان باید پایبند به آن باشند، مبحث عفاف و پوشش مناسب داشتن در روابط اجتماعی است. در قرآن پیش از اینکه به خانم ها درباره حجاب گفته شود، به آقایان در مورد عفاف و چشم پوشی تذکر داده می شود. به جهت اینکه در عرصه اجتماع، روابط مناسب و سالم داشته باشیم، مرد و زن باید دارای اصولی باشند تا هم تبرج نباشد و هم از نگاه مُتحجرانه فاصله بگیریم.

رئیس پژوهشکده فرهنگ و دین ضمن تصریح بر اینکه اسلام با آنچه در غرب رخ می دهد و همینطور دور کردن زنان از فعالیتهای اجتماعی مخالف است، عنوان کرد: یکی از خصوصیت های اسلام در نظر گرفتن اقتضای زمان است. بعنوان مثال اگر اقتضای مشارکت خانم در بیمارستان این است که یونیفرمی متفاوت از محیط بیرون بر تن داشته باشد، هیچ مخالفتی نمی کند و تنها همان چارچوب و اصول مشخص را باید رعایت کند و البته زمان و مکان می تواند اثرگذار باشد.


منبع:

1399/03/31
15:42:38
5.0 / 5
2507
تگهای خبر: اسلام , دانش , دین , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس