در جریان بازدید از دانشكده الهیات بلاروس بررسی شد؛

برگزاری نخستین دور گفت وگوی دینی ایران و بلاروس

برگزاری نخستین دور گفت وگوی دینی ایران و بلاروس به گزارش عطر حرم در جهت آماده سازی مقدمات برگزاری نخستین دور گفت وگوی دینی بین مركز گفت وگوی ادیان و فرهنگ ها و دانشكده الهیات بلاروس، رایزن فرهنگی ایران در بلاروس از این دانشكده بازدید نمود.


به گزارش عطر حرم به نقل از ایسنا، در جهت آماده سازی مقدمات برگزاری نخستین دور گفت وگوی دینی بین مرکز گفت وگوی ادیان و فرهنگ ها و دانشکده الهیات بلاروس، ابوالقاسم مختاریان، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بلاروس ضمن بازدید از این دانشکده با سرگئی شاتروفسکی، معاون علمی این مجموعه دیدار نمود.
مختاریان در سخنانی در این بازدید با اشاره به زندگی مسالمت آمیز پیروان ادیان مختلف در ایران اظهار داشت: در جمهوری اسلامی ایران پیروان اقلیت های دینی مانند مسیحیان، زرتشتیان و... بعنوان اقلیت نام برده نمی شوند، بلکه از آنها بعنوان شهروندان ایرانی از ادیان مختلف یاد می شود. تمام پیروان ادیان مختلف مانند مسیحیان، زرتشتیان، یهودیان و آشوریان در ایران در امنیت کامل زندگی می کنند.
رایزن فرهنگی ایران در بلاروس اضافه کرد: پیروان ادیان مختلف همواره در زندگی اجتماعی حضور فعال داشته و دارند. در طول هشت سال دفاع مقدس شاهد جان فشانی ها و رشادت های افرادی بودیم که از پیروان ادیان دیگر محسوب می شدند.
وی افزود: پیروان ادیان مختلف پا به پای دیگران در زندگی اجتماعی حضور دارند و اگر مشکلات و موانعی وجود دارد همه شهروندان با این مشکلات مواجهند. برای نمونه تحریم های ظالمانه ای که از جانب آمریکا و شرکایش، بر ضد ملت ایران اعلام شده است، گریبان گیر تمام اقشار جامعه همچون مسلمانان، مسیحیان و پیروان دیگر ادیان است.
مختاریان در ادامه با اشاره به قتل جورج فلوید شهروند سیاهپوست آمریکایی اظهار داشت: انتظار می رفت این ماجرا از جانب دولتمردان آمریکا محکوم شود، ولی مشاهده شد که رئیس جمهور آمریکا که مدعی اولین دموکراسی عالم است، به جای عذرخواهی و محکوم کردن این اعمال ناشایست، وقیحانه کتاب مقدس «انجیل» را دستاویز و توجیه گر اعمال خشونت آمیز خود و نیروهای مسلح تحت امر خود قرار داد.
وی همچنین، اظهار نمود: وظیفه مقامات کلیسا و رهبران سایر ادیان ابراهیمی و هم همه انسانهاست که این رویه را تقبیح و هر گونه سو استفاده از کتب مقدس را از جانب هر گروه و جناح و شخصی محکوم کنند. متأسفانه جهان امروز شاهد افراط گرایی هایی به نام دین بوده و از این راه گروه ها و حاکمان به دنبال مشروعیت بخشیدن به اعمال غیر انسانی خویشند.
مختاریان افزود: برقراری گفت وگوهای دینی، مستلزم امضای یک تفاهمنامه بین طرفین است تا مقدمات گفت وگوها مشخص و توافق گردد. حال برای آغاز این گفت وگوها، احتیاج به همکاری دانشکده الهیات بلاروس به منظور ایجاد زمینه آشنایی مسؤلان دو کشور را داریم.
وی ادامه داد: در مورد موضوعاتی که می توانند محور گفت وگوها قرار بگیرند می توان به مواردی همچون محیط زیست، خانواده، همکاری مسلمانان و مسیحیان برای صلح، همزیستی پیروان ادیان، همزیستی برای شناخت متقابل، جایگاه دین در مقابله با افراط گرایی، یا جایگاه خانواده در اسلام و کلیسای ارتدکس، اشاره داشت.
مختاریان پیشنهاد کرد از سوی بلاروسی دو نفر از مسؤلان دانشکده الهیات معرفی شوند تا در نزدیکترین زمان ممکن، زمینه اجرای یک ویدئو کنفرانس با مسؤلان مرکز گفت وگوی ادیان و فرهنگ ها در ایران فراهم گردد.

شاترافسکی هم ضمن تایید موارد مطروحه از جانب مختاریان، اظهار داشت: به دلیل آغاز تعطیلات تابستانی، فعالیتهای دانشکده الهیات با وقفه ای دو ماهه روبروست بنابراین بهترین زمان برگزاری کنفرانس ویدئویی جهت آشنایی مسؤلان امر، در ماه سپتامبر است.
معاون علمی مرکز گفت وگوی ادیان و فرهنگ ها و دانشکده الهیات بلاروس اعلام آمادگی متخصصان بلاروسی برای حضور در مبحث گفت وگوهای دینی، سه نفر از اسلام شناسان خبره بلاروسی را معرفی و ابراز امیدواری کرد تا در آینده نزدیک بتوانیم با این افراد هم گفت وگوهایی داشته باشیم.
به منظور مشخص شدن سطح همکاری طرفین، تمام موارد مورد بحث در جلسه امروز به صورت نامه رسمی به دانشکده ارسال خواهد شد تا با تمهیداتی که از جانب طرفین اتخاذ می شود، در ماه های آتی شاهد برگزاری نخستین دور گفت وگوهای دینی در بلاروس باشیم.1399/04/16
20:51:47
5.0 / 5
2706
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس