سالروز ولادت باب الحوائج(ع) ،

دلیل مقابله هارون با شیعیان در زمان امامت امام موسی كاظم(ع)

دلیل مقابله هارون با شیعیان در زمان امامت امام موسی كاظم(ع) عطر حرم: یكی از نكاتی كه در زندگی امام موسی كاظم (ع) به وجود آمدن فرقه های مختلف بود. پس از شهادت امام صادق(ع) دسته ها و فرقه های مختلفی در تشیع پدید آمد و شرایط را در دوران امامت امام كاظم(ع) دشوار كرد. از طرفی زندانی شدن های مكرری كه امام كاظم(ع) داشتند موجب می شد كه ارتباط ایشان با شیعیان كمتر باشد و از همین جهت مردم در تنگنای معنوی قرار می گرفتند. رسالت امام موسی كاظم (ع) آن بود تا در این حركت علمی، توازن و تعادل فكری را میان شیعیان برقرار كنند.


به گزارش عطر حرم به نقل از ایسنا، امام موسی کاظم(ع) در« ابواء» که محلی بین مکه و مدینه بود از بانوی مکرمه ای به نام حمیده به دنیا آمد.
امام باقر(ع) و امام صادق (ع) با تربیت شاگردان فراوان، بنیه علمی و حدیثی شیعه را تقویت کرده بودند و جنبشی عظیم در بین شیعه پدید آورده بودند. رسالت امام موسی کاظم (ع) آن بود تا در این حرکت علمی، توازن و تعادل فکری را میان شیعیان برقرار کنند.
یکی از نکات مهم در زندگی امام موسی کاظم (ع) به وجود آمدن فرقه های مختلف پس از شهادت امام صادق(ع) است که دسته ها و فرقه های مختلفی در تشیع پدید آمد و شرایط را در دوران امامت امام کاظم(ع) دشوار کرد. از طرفی زندان های مکرری که امام کاظم(ع) داشتند موجب می شد که ارتباط ایشان با شیعیان کمتر باشد و از همین جهت مردم مقداری در تنگنای معنوی قرار می گرفتند.
در دوران امام کاظم(ع) چند فرقه در میان شیعیان تشکیل شده بود و این نشان میدهد که آن عصر، بسیار حساس بوده است، ضمن اینکه از آن طرف دشمنان امام همچون مهدی و یا هادی عباسی و خصوصا هارون الرشید امام را دشمن درجه یک خود می دانستند و بارها حضرت را به زندان انداختند.
یکی از دلایلی که موجب می شد هارون نسبت به شیعیان امام کاظم (ع) واکنش نشان دهد، موقعیت اجتماعی و نفوذ معنوی موسی ابن جعفر (ع) بود.
طبیعی است که مردم هر قدر بیشتر با امام مانوس و از فضایل امام(ع) بیشتر برخوردار می شدند، برای آنها این سوال ایجاد می شد که تا وقتی چنین امامی که نظیر ندارد در میان ماست، چرا باید کنار باشد و هارون مسند خلافت را عهده دار باشد؟. پس وجود امام از این جهت برای هارون خطر ایجاد می کرد.
منبع:

1399/05/20
14:17:47
5.0 / 5
2418
تگهای خبر: امام , دین , شهادت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس