در پیش نشست دهمین كنگره بین المللی امام سجاد علیه السلام مطرح شد:

امام سجاد(ع) در بیش از ۱۰ دعای صحیفه، نوع برخورد با ناملایمات را بیان می كند

امام سجاد(ع) در بیش از ۱۰ دعای صحیفه، نوع برخورد با ناملایمات را بیان می كند به گزارش عطر حرم عضو هیات علمی جامعة المصطفی اظهار داشت: امام سجاد مقابل السلام در صحیفه سجادیه آموزه های مختلفی را در برخورد با ناملایمات مطرح می كنند. در مراجعه به صحیفه قریب به 10، 11 دعا را می توان یافت كه مستقیماً در ارتباط با ناملایمات زندگی هستند.


به گزارش ایسن بهنقل از ستاد ارتباطات رسانه ای (فهما)، «حجت الاسلام غضنفری» مدیر گروه تاریخ جامعة المصطفی العالمیه در ششمین پیش نشست دهمین کنگره بین المللی امام سجاد مقابل السلام که قبل از ظهر امروز با موضوع «شیوه برخورد با ناملایمات در صحیفه سجادیه» برگزار شد؛ گفت: صحیفه سجادیه کتاب ارزشمندی است که از ادعیه گرانقدر امام سجاد مقابل السلام گردآمده و در مکتب تشیع دارای اعتبار بالایی است چنان که بعنوان «زبور آل محمد صلی الله مقابل وآله» شناخته می شود.
وی اشاره کرد: امام سجاد مقابل السلام در دوران پساعاشورا در سختی ویژه قرار داشتند و دوران منحصربفردی را تجربه کردند برهمین اساس و طبق تشخیصی که حضرت از وضعیت جامعه آن روز داشتند از ابزار دعا برای انتقال معارف دوده به جامعه استفاده می نمایند.
عضو هیئت علمی جامعة المصطفی افزود: اگرقراراست یادگارامام سجاد مقابل السلام گره گشای ما در زندگی دنیا باشد باید موضوعات اجتماعی مختلف را با بررسی های علمی از آن استخراج و استفاده نمود. بعنوان مثال موضوع ناملایمات زندگی می تواند همچون این مسائل باشد.
حجت الاسلام غضنفری اظهار داشت: امام سجاد مقابل السلام در این کتاب آموزه های مختلفی را در برخورد با ناملایمات مطرح می کنند که آنچه امروز به آن می پردازیم یک بررسی اجمالی در این رابطه است تا بدانیم امام چه راهنمایی هایی را در این رابطه برای ما مطرح می فرمایند.
ایشان سپس با اشاره به لیست اجمالی صحیفه سجادیه اظهار داشت: در مراجعه به لیست صحیفه سجادیه قریب به ۱۰، ۱۱ دعا را می توان یافت که مستقیماً در ارتباط با ناملایمات زندگی هستند. یعنی گذشته از اینکه تمام دعاهای صحیفه ممکنست به این مسئله اشاره داشته باشند اما قریب به ۱۰ یا ۱۱ دعا به شکل خاص در این رابطه هستند همچون «دعا در سختی ها» «دعا در بیماری»، «دعا برای بدهی»، «دعا برای ظلم ظالم» و....
حجت الاسلام غضنفری اشاره کرد: با بررسی این چند مورد به محورهای مختلفی می توان دست یافت که البته این محورها قابل افزایش است. نکته اول که در این دعاها کاملاً مشهود و قابل لمس است «توجه به جایگاه خداوند» است. روال دعاهای حضرت سجاد مقابل السلام در صحیفه، توجه ویژه به جایگاه پروردگار است همچون در دعای چهاردهم این کتاب آمده است: ای کسی که وضعیت و اخبار دنیا و انسانها را بدون نیاز به شهادت کسی می داند و خود برهمه چیزواقف است.
وی افزود: انسان وقتی در جایگاه مناجات قرار می گیرد باید شناخت درستی از پروردگار خود داشته باشد. در دعای پانزدهم صحیفه آمده است «ای کسی که رنج وغم را از انسان برطرف می کند» یعنی من خدای خودرا کامل و دقیق می شناسنم و نسبت به قدرت و توانمندیهای او واقف هستم. محور دیگری که در برخورد با ناملایمات از صحیفه استخراج می شود این است که بدانیم خداوند متعال می تواند همه گرفتاری ها و ناملایمات را از انسان برطرف کند. با دانستن این مساله انسان در مقابل سختی ها و بلاها بی تاب نمی گردد.
مدیر گروه تاریخ جامعه المصطفی اضافه کرد: بعنوان مثال در دعای هفتم صحیفه سجادیه آمده است «ای خدایی که همه سختی ها و گرفتاری ها دربرابر قدرت تو ناچیز است و این لطف و احسان توست که اسباب وعلل را به کار می گیرد و همه امور پیرامون ما بواسطه اراده تو رخ می دهد. به عبارت دیگر امام در این فرازهای صحیفه سجادیه به دنبال بیان این مطلب هستند که انسان باید بداند همه چیز به دست قدرت خداست و او قدرت قاهر دنیاست.
عضو هیئت علمی جامعه المصطفی در ادامه سخنان خود به موضوع اتکاء و اعتماد به خداوند اشاره نمود و اظهار داشت: یکی از آموزه های صحیفه سجادیه در برخورد با ناملایمات این است که انسان تنها خدا را امید و پناهگاه خود بداند. یعنی علاوه بر اینکه خدا را مسبب الاسباب می بیند فراتراز آن، تمام امید واعتمادش نیز برای رفع گرفتاری ها به خداوند متعال باشد نه اینکه نسبت به دیگران هم امید داشته باشد.
حجت الاسلام غضنفری با اشاره به یکی ازمحورهای مهم آموزنده در صحیفه اشاره کرد: ما در معارف دینی داریم که انسان مومن سختی ها را نیز برای خود نعمت می داند یعنی در کنار راحتی ها که نعمتی از جانب پروردگار است، سختی ها را هم نعمت خدا می بیند. این نگاه موجب می شود انسان هیچ وقت ناامید نباشد. ما باید بدانیم که نفس سختی ها برای انسان درس ها و آموزه هایی را به همراه دارد و آزمایش الهی است.
غضنفری اشاره کرد: از برکات سختی ها این است که خداوند بواسطه این سختی ها سنگینی و عقوبت گناهان را از ما برمی دارد همچنانکه در روایت داریم که وقتی انسان مومن گرفتار بیماری می شود خداوند متعال بواسطه این بیماری گناهان او را می آمرزد.
وی اشاره کرد: از دیگر برکات سختی ها و بیماری ها این است که انسان به درگاه الهی روی می آورد به عبارت دیگر یکی از دستاوردهای مهم ناملایمات، توجه پیدا کردن انسان به خداوند و بازگشت به دامن امن الهی است. «راضی بودن به مقدرات الهی» و «رسیدن به مقام رضا» و «عدم غرور و خودخواهی» نیز از دیگر محورهای مهمی است که در نحوه برخورد با ناملایمات در صحیفه سجادیه به آن اشاره شده است.
منبع:

1399/06/13
22:16:05
5.0 / 5
1886
تگهای خبر: اسلام , امام , بیماری , دین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس