یادداشتی از محسن اسماعیلی؛

اربعین سال جاری با سوز و گدازی مضاعف همراه شده است

اربعین سال جاری با سوز و گدازی مضاعف همراه شده است عطر حرم: اربعین سال جاری برای شیفتگان خاندان خاندان (ع) با سوز و گدازی مضاعف همراه شده است؛ چون كه بعد از چند سال تجربه راهپیمایی، شیوع كرونا مانع از ابراز عشق و زیارت حایر حسینی از نزدیك شده است.


به گزارش عطر حرم به نقل از مهر، محسن اسماعیلی استاد دانشگاه تهران و عضو مجلس خبرگان رهبری در یادداشت کوتاهی به مناسبت اربعین حسینی، به دل تنگی های اربعین سال جاری پرداخته است: اربعین سال جاری برای شیفتگان خاندان خاندان (ع) با سوز و گدازی مضاعف همراه شده است؛ چون که بعد از چند سال تجربه راهپیمایی بی نظیر و حیات بخش به سمت مرقد سالار شهیدان (ع)، شیوع کرونا مانع از ابراز عشق و زیارت حایر حسینی از نزدیک گردیده است. داغ این حرمان باآنکه سنگین است، اما از دو نکته مهم نباید غفلت کرد؛ نخست آنکه حضور جسمانی در آن قطعه بهشتی البته آثار و برکاتی دارد بی انتها، اما در حقیقت مقدمه ای است برای اتصال جانها به جانان. این پیوند در هر حال امکان دارد و چه بسا تاثیر این نرفتن به برکت غم هجران بیشتر از آن رفتن ها باشد: «إِنَّ الْفَضْلَ بِیَدِ اللَّهِ یُؤْتِیهِ مَن یَشَاءُ وَاللَّهُ وَاسِعٌ عَلِیمٌ». دیگر آنکه، اعمال عبادی و همچون زیارت سیدالشهدا (ع) اختصاص به دیدار نزدیک ندارد. آری! کاش می شد «سر نهیم بر قدمش بوسه زنان تا دم مرگ» و «مست تا بامداد قیامت ز سبویش باشیم»، اما از طرفی می دانیم که: «بُعد منزل نبوَد در مسافرت روحانی». فقیه عارف، حضرت استاد حاج آقا مجتبی تهرانی (ره) که داستان پرشور حضورش در پیاده روی به سمت آن سرزمین را قبلاً تحت عنوان «با حاج آقا مجتبی در راه کربلا» بازگو کرده ام، در درس های خود می فرمود: گرچه در بعضی روایات سخن از «مَنْ زَارَ قَبْرَ الْحُسَیْنِ (ع)» به میان آمده است، اما در احادیث مختلف و معتبر دیگری تعبیر به: «مَنْ زَارَ الْحُسَیْنَ (ع)» شده است؛ یعنی آثار زیارت به حضور در کنار مضجع شریف آن حضرت مقید نگردیده است. ایشان همچون به روایتی از حنان بن سدیر از پدرش اشاره می کرد که طبق آن: سَدیر می گوید: امام صادق (ع) به من فرمود: ای سدیر! آیا هر روز به زیارت قبر امام حسین (ع) می روی ؟
گفتم: نه، فدایت شوم.
فرمود: چه جفایی می کنی! آیا در هر ماه زیارت می کنی ؟
گفتم: نه.
فرمود: در هر سال یک مرتبه به زیارت می روی ؟
گفتم: به همین گونه است. فرمود: ای سدیر! چقدر نسبت به امام حسین (ع) روی گردان و بی تفاوت هستید؟! آیا نمی دانی که خدای تعالی را هزار هزار فرشته گرد آلود و موی پریشان است که بر او می گریند و پیوسته زیارتش می کنند و خسته نمی شوند؟ چه می شود که تو هفته ای پنج بار و یا هر روز به زیارت او بروی ؟
گفتم: فدایت شوم میان من و قبر او فرسنگ ها فاصله است.
فرمود: بر بام خانه برو، و به جانب راست و چپ بنگر، و سپس سر خویش را به سمت آسمان کن، و بعد از آن به سمت قبر آن حضرت توجه کن و بگو: «السلام علیک یا ابا عبد الله، السلام علیک و رحمة الله و برکاته»؛ که این عمل برای تو یک زیارت محسوب خواهد شد.


منبع:

1399/07/18
10:47:24
5.0 / 5
1830
تگهای خبر: اربعین , امام , دانش , مسافر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس