استادیار دانشگاه سانتاتوماس فیلیپین:

احترام به مقدسات ادیان الهی ضروریست

احترام به مقدسات ادیان الهی ضروریست به گزارش عطر حرم وال بریلو در نشست مجازی بررسی رابطه آزادی و قداست دینی كه به همت رایزنی فرهنگی كشورمان در مانیل برگزار شد، احترام به مقدسات ادیان الهی را ضروری دانست.


به گزارش عطر حرم به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به دنبال اهانت اخیر به ساحت مقدس پیامبراعظم اسلام(ص) در فرانسه که به بهانه آزادی بیان اما در واقع در جهت اسلام هراسی و نفرت پراکنی دینی انجام شد و متعاقب فرمایشات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در محکومیت این توطئه خباثت آمیز و پرده برداشتن از نفاق و دورویی برخی سیاستمداران غرب، رایزنی فرهنگی ایران در مانیل بر آن شد تا با همکاری و مشارکت نخبگان و فرهیختگان دانشگاهی ایران و فیلیپین، مبحث جایگاه آزادی در حوزه مقدسات دینی را مورد گفتگوی علمی قرار دهد.
در این راستا با همکاری دانشگاه کاتولیک سانتا توماس فیلیپین و انجمن علمی برنامه ریزی روابط فرهنگی، اجتماعی ایران، نشست مجازی بررسی رابطه آزادی و قداست دینی با حضور و سخنرانی محمود کریمی، از دانشگاه امام صادق(ع) و وال بریلو، از دانشگاه سانتا توماس در بستر زوم و همزمان در فیس بوک برگزار گردید.
بونگ بای بادو، استاد دانشکده الهیات دانشگاه کاتولیکی سانتاتوماس مانیل در ابتدای این وبینار، مقدمه ای را در چرایی ابتکار رایزنی فرهنگی ایران در برگزاری این نشست علمی بیان کرد و در ادامه، مرتضی صبوری، رایزن فرهنگی کشورمان به تبیین مساله مورد بحث در سمینار پرداخت.
صبوری اظهار نمود: در طول تاریخ همیشه پیامبران الهی در انجام رسالت خویش مورد انواع هجمه و تهمت قرار داشته اند و عده ای از آنان هم در این راه کشته شده اند ولی توهین به مقدسات دینی که در چند دهه اخیر بنام آزادی بیان صورت می گیرد و نمونه اخیر آنرا هم در فرانسه شاهد بودیم، عموما به دوره پیدایش مدرنیته و عصر خردگرایی و روشنگری برمی گردد که عده ای از متفکرین و سیاستمداران رو به تقدس زدایی از دین و ارزش های دینی آوردند و بنام آزادی و نقد علمی، انواع هجمه ها و توهین ها را به ارزش های دینی و فرهنگ و سنت های پذیرفته شده ملت ها معمول داشتند.
وی بیان نمود: این گونه ادعاها و سو استفاده از ارزش های انسانی می تواند به واکنش متقابل و حتی به رشد افراط گرایی بنام دین بیانجامد که سبب شده است جهان امروز سرشار از دین هراسی، نفرت پراکنی دینی و جنایات تروریستی شود.
سخنران بعدی، وال بریلو، استادیار دانشکده الهیات دانشگاه سانتاتوماس ( یو - اس - تی) مانیل بود که به بیان دیدگاه های کلیسای کاتولیک در زمینه قداست دین پرداخت. وی اظهار نمود: فرانسه به بهانه آزادی و سکولاریزم بدنبال حذف نمادها و هویت دینی است. کلیسای کاتولیک به دنبال وارد کردن مقوله احترام به قداست ادیان در قوانین اساسی است.
وال بریلو تاکید کرد: باید بپذیریم که احترام به مقدسات ادیان مسئولیت اصلی ماست و ملزم به احترام به شعایر دیگر ادیان هستیم و اگر این امر محقق نشود، آن وقت تندروی ها حاصل می شود.
محمود کریمی، استاد الهیات دانشگاه امام صادق(ع) در سخنانی خود، آزادی را ارزشی الهی و انسانی و مقدس خواند و خواهان درک معنا و مفهوم آن و پیشگیری از اشتباه فهمی آن با نوع آزادی لیبرالیسم شد.
وی ادامه داد: غرب عقیده دارد، آزادی قداست را نمی شناسد در حالی غرب خود مواردی را مانند حقوق بشر، حقوق بانوان و دمکراسی را مدعی است که رعایت می کند و می گوید آنچه برای ما قداست ندارد نباید برای شما هم داشته باشد و از مفهوم آزادی توسط ما بعنوان دگماتیسم یاد می کند.
کریمی خاطرنشان کرد: اگر مدعیان حتی یکبار هم قرآن را بخوانند بر اهمیت ارزشی که قرآن برای علم و دانش و دانستن، قائل است آگاه می شوند و درک می کنند این ارزش ها تقلیدی نیست.
در ادامه این وبینار، دیگر اساتید و حاضرین در جلسه به بحث و بررسی پیرامون مطالب مطرح شده پرداختند.1399/09/01
16:25:51
5.0 / 5
1341
تگهای خبر: ادیان , اسلام , اسلامی , امام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس