در شانزدهمین جلسه از سلسله نشست های هیأت پژوهی عنوان شد:

مداحان به وظیفه هدایت گری خود عمل كنند

مداحان به وظیفه هدایت گری خود عمل كنند به گزارش عطر حرم شانزدهمین جلسه از سلسله نشست های هیأت پژوهی با مبحث نقش مداحان در گسترش معارف صحیح دینی و پیشگیری از شیعه هراسی در جهان اسلام برگزار گردید.


به گزارش عطر حرم به نقل از جامعه ایمانی مشعر، دکتر حاج عباس حیدرزاده در شانزدهمین جلسه از سلسله نشست های هیأت پژوهی که با مبحث نقش مداحان در گسترش معارف صحیح دینی و پیشگیری از شیعه هراسی در جهان اسلام در سالن جلسات جامعه ایمانی مشعر و به صورت لایو از اینستاگرام برگزار شد، ضمن اشاره به عواملی که این مورد را مهم جلوه داده است، اظهار نمود: مهمترین خصوصیت این مورد این است که تابحال هیچ تحقیقی به صورت اختصاصی به این مورد در عرصه مداحی و ستایش گری نپرداخته است.
وی با بیان ظرفیت های مهم مداحی در جامعه، اظهار داشت: مقام معظم رهبری تنها شخصی هستند که در کشور ما و در جهان تشیع به این مورد پی برده است و در سخنرانی ایشان در سال ۹۵ هم شاهد بودیم که فرمودند مداحی یکی از ظرفیت های بزرگ جامعه ما است.
این مداحان برجسته کشور ضمن اشاره به اینکه در جهت فرمایش مقام معظم رهبری باید اساتید و پژوهش گران به این مورد بیشتر بپردازند، مطرح کرد: متاسفانه امروزه در جامعه مداحی ما انحرافاتی به وجود آمده است که سبب شده تا از مبحث و رسالت اصلی دور شویم.
وی با اشاره به اینکه موضوعاتی که باعث وهن اهل بیت(ع) شود سبب شیعه هراسی و پیدایش گروه های تکفیری می شود، اشاره کرد: متاسفانه در مواردی شاهد می باشیم که اساتید دانشگاه مباحث دینی را بعنوان موضوعات علمی و تحقیق نمی پذیرند که نیازمند یک فرهنگ سازی در این حوزه هستیم.
حیدرزاده ضمن اشاره به اینکه تجربه ۳۵ ساله بنده در حوزه ستایش گری کمک بسیاری به نگارش این رساله کرد، خاطرنشان کرد: فعالیتهای کتاب خانه ای و استفاده از آیات و روایات هم تأثیر بسیاری در گردآوری مطالب داشت.
وی با اشاره به اینکه علما و مراجع اعظام تقلید ازجمله قشرهای مخاطب این رساله هستند، خاطرنشان کرد: علما و مراجع تقلید به شکلی حافظان دین هستند و دین را به نسل های آینده منتقل می کنند؛ در این مورد نیازمندیم مراجع به عرصه وارد شده و به پرورش و تربیت مداحان بپردازند.
این مداحان برجسته کشور ضمن اشاره به اینکه امروز مداحی با زمان گذشته تفاوت پیدا کرده است، ابراز کرد: در زمان گذشته مداحی در هیأت حاشیه بود و اصل روضه بود ولی امروزه مداحی اصل شده و اغلب جمعیت فقط برای مداحی به هیأت می آیند و به سخنرانی توجه زیادی ندارند.
وی با اشاره به اینکه مداحان در تمام دنیا در دهه عاشورا پرچم دار اسلام و تشیع هستند، اظهار داشت: این نماد شیعی نباید مورد غفلت واقع شود بلکه باید علما به این مورد ورود پیدا کرده و از این فرصت بهترین استفاده را داشته باشند.
حیدرزاده ضمن اشاره به اینکه مداحان علاوه بر روضه خوانی و سینه زنی در عرصه هدایت گری هم ورود پیدا کنند، عنوان کرد: مداحان باید از این موقعیت و وظیفه خود آگاه باشند تا بتوانند با افزایش علم خود به این مهم عمل کنند.
وی با اشاره به اینکه مراکز و جوامع علمی کشور هم ازجمله مخاطبان این رساله هستند، اظهار داشت: امروزه نیازمندیم مداحی بعنوان یک رشته تحصیلی شناخته شود تا افرادی که صدای خوبی دارند ابتدا سواد خویش را بالا برده سپس به ستایش گری و هدایت گری مشغول شوند.
این مداحان برجسته کشور ضمن اشاره به اینکه ترکیب علم و تقوا می تواند معجون هدایت گری مردم را تشکیل دهند، مطرح کرد: پیامبر اسلام(ص) و تمام اهل بیت(ع) وظیفه اصلی خویش را هدایت مردم می دانستند درنتیجه مداحان اهل بیت(ع) هم باید به این خصوصیت توجه لازم را داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه یکی دیگر از دغدغه های پیامبر و اهل بیت(ع) وحدت بوده است، اشاره کرد: وظایفی که در این رساله بیان شده است تمامی در جهت همان وظیفه اصلی که هدایت گری است، هستند.
حیدرزاده ضمن اشاره به اینکه مداح باید دل ها و روح مردم را به خداوند پیوند دهد، خاطرنشان کرد: اگر مداحی تقوا داشته باشد می تواند به این مهم دست پیدا کرده و در این راه گام بردارد.
وی با اشاره به اینکه مداح باید نسبت به دفاع از ارزش های دینی هم حساس باشد، خاطرنشان کرد: مداحان بعنوان الگو در جامعه باید با اعمال و رفتار خود سبب هدایت و اصلاح دیگران شوند.
این مداحان برجسته کشور ضمن اشاره به اینکه مداح باید سیاست های دین اسلام را برای مردم تبیین کند، بیان نمود: همینطور مداحان در پیروزی انقلاب اسلامی، دوران دفاع مقدس و مدافعین حرم تأثیر بسیاری داشتند که باید این راه رسم در جامعه ادامه پیدا کند.
وی با اشاره به اینکه مداحان وظیفه مدیریت شادی و غم جامعه را هم دارند، ابراز کرد: مداحان باید به تفاسیر مختلف تسلط داشته باشند تا بتوانند معارف اهل بیت(ع) را به بهترین شکل در جامعه معرفی کنند.
حیدرزاده ضمن اشاره به اینکه در جامعه امروز با مشکل شیعه هراسی مواجه هستیم، اظهار نمود: بدعت رسم و آئین جدیدی است که ریشه در دین ندارد، در نتیجه در بسیاری موارد می تواند باعث وهن دین و در عاخر شیعه هراسی شود.
وی با اشاره به اینکه در مداحی سه نوع بدعت رفتاری، اعتقادی و خرافی می تواند وجود داشته باشد، اظهار داشت: متاسفانه در مواردی شاهد می باشیم که مداحان مجوز گناه کردن را با محبت به امام حسین(ع) صادر می کنند که این مورد کاملا در آیات و روایات رد شده است.
این مداحان برجسته کشور ضمن اشاره به اینکه اشعار و مباحث اخیر می تواند از علل اصلی شیعه هراسی باشد، مطرح کرد: در دین اسلام دشنام هیچ جایگاهی ندارد و پیامبر اسلام(ص) هم فرمودند که حتی به شیطان که دشمن قسم خورده آدم است دشنام ندهید بلکه از شر او به خداوند پناه ببرید.
منبع:

1399/09/28
12:45:07
5.0 / 5
1106
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , امام , پیامبر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس