استاد سطح عالی حوزه تبیین كرد

ماه رجب، دریچه مسیر انسان سازی تا اتصال به ملكوت رمضان

ماه رجب، دریچه مسیر انسان سازی تا اتصال به ملكوت رمضان قم آیت الله عباسی خراسانی اظهار داشت: ماه رجب زمینه ساز ماه مبارک رمضان است. برای بهره وری از ماه رمضان باید از ماه رجب شروع کرد.


آیت الله هادی عباسی خراسانی در گفتگو با ایسنا اظهار داشت: نخستین خصلت ماه رجب این است که این ماه، ماه رحمت است. تمام سفارش هایی که در این ماه است به دلیل گستردگی رحمت است. روایتی داریم که در این ماه فرشته ای با نام داعی مردم را به رحمت و مغفرت الهی دعوت می کند. تعابیری که از این ماه در روایات هست موکد بر این است که رحمت الهی در سراسر این ماه جاری وساری است.
این عالم بزرگ بیان نمود: در دعای ماه رجب که پس از نمازهای واجب و مستجب سفارش شده است این تعبیر زیبا آمده که هم به کسانی که سوال می کنند می دهد و هم به کسانی که سوال نمی کنند رحمت الهی ارزانی می شود. تعبیر عجیب این است که گاهی اوقات کسانی که سوال نمی کنند مقام بالاتری دارند. در اصطلاح فقهی هم داریم که اگر امر دائر بشود بین فقیر و مسکین، مسکین مقدم است. انسان در رجب به درگاه الهی التجا دارد.
وی ادامه داد: روایتی از رسول اکرم نقل شده است که رجب نهر الهی است. در این نهر الهی پاک می شوید و به رحمت الهی می رسید. در روایات ما بسیار آمده است که رحمت تقدم بر همه اشیا دارد. یکی دیگر از عظمت های این ماه این است که ماه رعایت، مراقبت و مواظبت اولیای الهی است. اولیا الهی مراقبت های خاصی دارند. چه خوب است مراقبت حضرت حق از انسان و انسان از حضرت حق با ذکر باشد.
عباسی افزود: بهترین مراقبت این است که به فکر حضرت حق باشیم و برنامه ریزی داشته باشیم. یام اعتکاف هم دراین ماه قراردارد. اگر بشود با رعایت پروتکل ها اعتکاف در مساجد برگزار گردد و اگر هم نشد در خانه و به صورت انفرادی برگزار گردد. اسلام بن بست ندارد. کرونا مسائل اسلامی را به چالش نمی کشد همچین ویروسی کوچک تر از این است که بتواند اسلام را به چالش بکشد. فقط در تغییر و تغیر زمانه حالات مسلمانان و مومنین متغیر است.
این کارشناس مذهبی تصریح کرد: در این ماه مردم به خصوص جوانان باید برای انجام مراقبت ها و اعمال خاص برنامه ریزی کنند. آیات قرآن تلاوت کنند، در این ماه به صدقه بسیار سفارش شده است. خواندن دعاها مثل دعای ماه مبارک رجب و به خصوص دعای امام زمان(عج) بسیار سفارش شده است. در این زمان که جهان درگیر ویروس منحوس کروناست با التجا به پرودگار می¬توانیم از این مشکلات بیرون برویم.
عباسی خراسانی درباره اعمالی که در این ماه مورد تاکید قرار گرفته اظهار داشت: روزه داری در ماه رجب بسیار تاکید گردیده است. به این صورت که اول، وسط و آخر ماه روزه گرفته شود و یا اگر کسی می تواند تمام ماه را روزه بگیرد. یکی دیگر از اعمال این ماه تلاوت قرآن است. هر چه بتوانیم در این ماه بیشتر قرآن بخوانیم و بیشتر در محضر حق باشیم به تعالی بیشتری خواهیم رسید. از امام صادق(ع) فرموده اند درجات بهشت به عدد آیات قرآن است. این آیات را بخوانید و بالا بیایید. قرآن 6236آیه دارد و با خواندن هر آیه انسان یک درجه بالاتر می رود. یکی دیگر از اعمالی که بسیار سفارش شده است خواندن دعاهاست. در دین ما برای دو ماه دعاهای ویژه ای سفارش شده است. یکی از این ماه¬ها رجب است و دیگر ماه مبارک رمضان. یکی دیگر از اعمال موکد این ماه صدقه است.
وی بیان نمود: رجب زمینه ساز و بستر درک ماه مبارک رمضان است. کسانی که می¬خواهند از رمضان بهره ببرند باید از ماه مبارک رجب آغاز کنند. خطاب «ایها الرجبیون» خطاب خاصی است و نشان از اهمیت این ماه دارد. تمام اعمالی که در این ماه سفارش شده است برای آمادگی انسان جهت تشرف به حضرت حق است. رجب ماه ولایت است، شعبان ماه رسالت است و رمضان ماه بزرگ خداست. باید تا می¬توانیم در این ماه نماز مستحبی و نماز شب بخوانیم و با عنایت به اعمال این ماه تعالی درجه بیابیم.
عباسی خراسانی با تکیه بر اینکه محاسبه نفس در این ماه بسیار موکد است اظهار داشت: اولیا الهی ماه رجب را ابتدای سال خود می دانند و در این ماه حسابشان را با حضرت حق تصفیه می کند. یعنی خودشان خودشان را حساب رسی می کنند. ما یک مرتبه به حسابمان رسیدگی خواهد شد و چه خوب است خودمان پیش از مرگ این کار را انجام دهیم. امام صادق می فرمایند انسان هرشب خودش را محاسبه کند اگر کار خوبی کرده اید بیشترش کنید و اگر بد بوده طلب بخشش کنید.
این عالم بزرگوار در ادامه سخنانش اظهار داشت: ورزشکاران وقتی مسابقه ای در پیش دارند از روزهای قبل آماده می شوند و حریم می گیرند. در قرآن هم تعابیری همچون «فستبقوا»، «سابقوا» و «سارعوا» آده است. یک دونده وقتی پیروز است که سرعت و سبقت را توامان با هم داشته باشد. قدران هم سرعت و هم سبقت را مطرح کرده است ماه رجب و رمضان ماه خیر است و باید در به دست آوردن این خیرها سبقت گرفت.
وی ادامه داد: ما به یک مسابقه می رویم که هم نیازمند سرعت هستیم و هم سبقت. کسانی که پشت سر هم سبقت می گیرند پیروز می شوند. عبارت «والسابقون السابقون» در قرآن آمده است. کسی از امام صادق(ع) تعبیر این عبارت را پرسید و امام فرمودند منظور از این سبقت گیرندگان شیعیان ما هستند که پشت سرما حرکت می کنند. شیعه همیشه ولایت مدار است و با ولایت مداری می شود به نتیجه رسید. بزرگراه صراط مستقیم، بزرگراه ولایت است که هیچ انحراف و گمراهی در آن نیست. تنها دعای واجب هم دعای صراط مستقیم است. باید هر لحظه خودمان را مراقبت نماییم که از طریق اصل فاصله نگیریم.
وی افزود: بزرگترها دعایی در حق کوچک ترها می کنند که خیلی زیباست. عبارت دعایی «خیر ببینی» به این معناست که با حقیقت ملکوت عالم که حضرت حق است حشرو نشر داشته باش. در این ماه رجب و رمضان که در پیش است جوانان باید برنامه ریزی کنند. قلم و دفتر بردارند و حالاتشان را بنویسند و اگر نقصی دارند جبران کنند. امام صادق(ع) هم درباره جوانان فرموده اند دل جوانان مثل زمین دست نخورده و آماده کشت و زرع است. دل جوانان پاک است به معاد و مبدا نزدیک است. ماه رجب فرصت بسیار خوبی است که جوانان با انجام این اعمال و توجه به حضرت حق ظرفیت های وجودی خویش را به کار گیرند و الهی تر شوند.
خدا انسان را دوست دارد. این دوستی خاص است. خداوند انسان را خلیفه خودش بر روی زمین قرار داده است. خلافت وی در ماه رجب است، در انسان کامل است، در مقام ولایت است و خلافت وی در این است که پیرو ولایت باشیم. هیچ موجودی به عظمت انسان آفریده نشده است و این جای شکر دارد. به تعبیرامام حسین در دعای عرفه «الهی آن که تو را ندارد چه دارد و آن که تو را دارد چه ندارد.» خدا به انسان عظمت داده و این عظمت در این است که انسان نسبت به خدا خویش را نیازمند بداند و همیشه صدای نیایش و نیازش به درگاه خدا بلند باشد.1399/11/28
14:35:44
0.0 / 5
972
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , امام , دین
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس