حجت الاسلام ماندگاری:

می توان محافل دعا را با تعداد افراد محدود در منازل برگزار كرد

می توان محافل دعا را با تعداد افراد محدود در منازل برگزار كرد به گزارش عطر حرم حجت الاسلام ماندگاری اظهار داشت: اگر شرایط کرونایی مانع حضور مردم در محافل دعا و توسل می شود اما می توان همین محافل را با تعداد افراد محدود در منازل برگزار کرد.به گزارش عطر حرم به نقل از مهر، حجت الاسلام محمد مهدی ماندگاری با تکیه بر اینکه نباید از اعمال و دعاهای ماه رجب غفلت کرد، عنوان کرد: کرونا همانگونه که می تواند یک تهدید باشد می تواند یک فرصت هم محسوب شود.
این کارشناس مذهبی افزود: اگر با عنایت به اقتضائات کرونایی که سبب شد اماکن مقدس چون حرم امامان معصوم و امامزادگان، مساجد، مجالس و محافل مذهبی محدود شوند ما هم خودمان را با این محدودیت ها محدود نماییم و خویش را از این ارتزاق معنوی دور سازیم کرونا یک تهدید به حساب می آید؛ چون که در این شرایط بی معنویتی، مادی گرایی و ظاهر بینی برای انسان عادی می شود.
وی اضافه کرد: اما اگر در همین تهدید کرونایی احساس کردیم نیازمند خلوت سحر، دعا و مناجات، توسل و نیایش، توبه و انابه و … هستیم حتی اگر نتوانستیم در اماکن مقدس و همینطور محافل و مجالس مذهبی حضور پیدا نماییم در خانه های خودمان که می توانیم با رعایت پروتکل های بهداشتی و با تعداد افراد محدود اعمال ماه رجب همچون قرائت دعا را داشته باشیم. حتی اگر به خاطر محدودیت های کرونایی همانند گذشته اجازه حضور در زیارتگاه را نداریم می توانیم از راه دور زیارتنامه این بزرگواران را قرائت نماییم.
حجت الاسلام ماندگاری معنویات را بهترین غذای روح برشمرد و اظهار داشت: همانگونه که جسم انسان نیازمند غذا است روح آدمی هم به غذا نیاز دارد و غذای روح همان معنویات است که در دعا، زیارت، توسل و مناجات، اشک و گریه بر خاندان (ع) یافت می شود انسان اگر از این معنویات دور شود انسانیت او زیر سوال می رود.
این کارشناس مذهبی با تکیه بر اینکه مردم باید ماه رجب را قدر بدانند، عنوان کرد: از اعمال وارد شده در ماه رجب مانند گرفتن روزه و انجام اعمال ام داوود نباید غفلت کرد، اگر نشد در محافل و مکان های مقدس این اعمال را انجام دهیم تلاش نماییم در منزل این اعمال را انجام دهیم.
وی اضافه کرد: هر کسی می تواند در خلوت خود با دعاها و زیارت ها با خداوند متعال انس بگیرد و ارتباط برقرار کند زمانی که پروردگار می فرماید رابطه من با بندگانم در دعا یک رابطه خوب و دوستی است یا در جای دیگر می فرماید دعا کنید تا استجابت کنم، توبه کنید تا بپذیرم، من ناله شما را می شنوم؛ باید قدر این عنایات را دانست؛ اهتمام به این اعمال علاوه بر تاثیر فردی و خانوادگی، تاثیر اجتماعی هم دارد.
حجت الاسلام ماندگاری در انتها تصریح کرد: امروز اگر به اقتضا کرونا نمی توانیم در اجتماعات حضور یابیم اما نباید از ادعیه و اذکاری که در سه ماه رجب، شعبان و رمضان وارد شده غفلت کرد، روح انسان نیازمند آن است که از غذای معنوی ارتزاق کند و با رشد جسم شاهد رشد روحی خود هم باشد.منبع:

1399/12/07
12:45:07
0.0 / 5
1125
تگهای خبر: اسلام , امام , بهداشت , مذهب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس