بهار مهربانی، نیایش رمضان به قلم سید محمدباقر علم الهدی ۱ ؛

بركات ماه رمضان تنها مختص زندگان نیست

بركات ماه رمضان تنها مختص زندگان نیست به گزارش عطر حرم ماه رمضان نه تنها برای انسان های زنده بلکه برای مردگان هم ماه فیض و فضیلت است، اما کسانی مجاز هستند از نعمات این سفره بهره ببرند که با پروردگار عالمیان ارتباط برقرار کنند.خبرگزاری مهر، گروه دین و آئین: یکی از دعاهایی که به خواندن آن پس از هر نماز واجب در ماه مبارک رمضان سفارش شده است، دعایی است که با جمله «اللهم اشف کل مریض» شروع می شود. از پیامبر اکرم (ص) روایت شده هر که این دعا را در ماه رمضان پس از هر نماز واجب بخواند، گناهان او تا روز قیامت آمرزیده شود.
این دعا توسط حجت الاسلام والمسلمین سید محمدباقر علم الهدی استاد حوزه علمیه تهران شرح داده شده است و امروز در اولین روز ماه مبارک رمضان مطالبی درباره جایگاه و اهمیت دعا در این ماه عظیم تقدیم میهمانان ماه ضیافت الهی خواهد شد:
رمضان، ماه توجه، تنبه و رسیدن به یک باور روحی و یقین قلبی است طوری که تبلور این یقین و باور باطنی در اعمال و رفتار آدمی آشکار می شود، به همین دلیل در ماه مبارک رمضان سفارش شده انسان اهل دعا و مناجات باشد تا به واسطه دعا خواندن، رحمت پروردگار عالمیان را به خود جلب نماید.
در شب و روز ماه مبارک رمضان دعاهای فراوان و متفاوتی وارد شده است و سفارش شده دعاهای ماه مبارک رمضان در بهترین حالات قرائت شود، یکی از بهترین حالات زمانی است که انسان به وظیفه الهی و تکلیف عبادی خویش در پیشگاه پروردگار عمل می کند، برای مثال مستحب است پس از اقامه نماز یومیه که یک وظیفه شرعی شمرده می شود نمازگزار دست به دعا بردارد.
حتی در روایات است اگر بنده ای نماز بخواند و بدون اینکه پس از نماز دست به دعا بردارد و از خداوند متعال حوائج خود را تمنا نکند سجاده و محل نماز را ترک کند، پروردگار خطاب به ملائکه می فرماید این بنده با من ارتباط گرفت اما گویی بی نیاز از من است و درخواستی ندارد من هم به نماز او نیازی ندارم نمازش را به او برگردانید؛ حداقل کاری که یک نمازگزار می تواند پس از اقامه نماز انجام دهد گفتن چند ذکر صلوات و تسبیحات حضرت زهرا (س) است.
ماه رمضان؛ فراخوانی برای بندگی و عبادت
دعا پس از اقامه نماز مستجاب است. ماه مبارک رمضان روزهایی است که درهای رحمت الهی به روی بندگان گشوده شده و به همه فراخوان داده می شود تا به تکلیف الهی و عبادی خود عمل کنند، رمضان، ماهی است که دستان ابلیس در آن ماه بسته شده و زندانی است، رمضان ماه عبادت، اطاعت و استجابت دعا است برای همین سفارش شده پس از هر نماز دعای اللهم ادخل علی اهل القبور السرور، خوانده شود.
در ابتدای این دعا از خدا می خواهیم به آنانی که دستشان از دنیا کوتاه شده و چشم امید به دنیا دارند و محتاج رحمت الهی هستند، به کسانی که روزگاری در این دنیا برای خودشان رفت و آمدی داشتند و آنانی که روزگاری دارای اقتدار و قدرت بودند و با امکاناتشان می توانستند خیلی از معادلات زندگانی دنیا را بهم بریزند اما هم اکنون در پیشگاه با عظمت پروردگار به خاک افتاده و ضعیف گشتند، رحم کند و به صاحبان قبور سرور و شادمانی عنایت فرماید.
بهره بردن مردگان از سفره با برکت رمضان
ماه رمضان نه تنها برای انسان های زنده بلکه برای مردگان هم ماه فیض و فضیلت است، این فراز از دعا نشان میدهد که اموات هم در کنار سفره رحمت پروردگار بهرمند می شوند و این نشان از آن دارد که سفره رحمت الهی در ماه مبارک رمضان نه تنها برای زندگان بلکه برای مردگان هم پهن می شود اما کسانی مجاز هستند از نعمات این سفره بهره ببرند که با پروردگار عالمیان ارتباط برقرار کنند و از باری تعالی بخواهند هنگام مرگ با شادمانی و سرور وارد قبر شوند.
وقتی انسان صاحبان قبر را در این دعا یاد می کند ناخودآگاه متنبه می شود و می فهمد که اموات هم روزی همانند او زنده بودند و آمال و آرزوی های طولانی و بلند داشتند اما به ناگاه همه این امیدها و آرزوها با فرا رسیدن زمان مرگ رنگ می بازد و برنامه ریزی هایش نابود می شود و در نهایت اسیر خاک می شوند؛ انسان زمانی که این فراز از دعا را می خواند به یاد مرگ می افتد و می فهمد که روزی همین اتفاق برایش خواهد افتاد و تنها با داشتن تقوا و عمل صالح است که می تواند در عالم برزخ شادمان و مسرور باشد.


منبع:

1400/01/26
11:19:03
5.0 / 5
1144
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس