دهمین كنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت،

معنویت نبوی ریشه ارزش های مطرح در عرصه های اجتماعی و سیاسی است

معنویت نبوی ریشه ارزش های مطرح در عرصه های اجتماعی و سیاسی است به گزارش عطر حرم استادیار پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی اظهار داشت: مهم ترین ارزش هایی که ذیل مفهوم حیات طیبه در عرصه های اجتماعی و سیاسی قابل طرح است، برخاسته از نظریه معنویت نبوی است.


به گزارش عطر حرم به نقل از ایسنا، دکتر احمد شاکرنژاد امروز در دهمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت مقاله ای با مبحث «تبیین و تشریح معنویت معطوف به آرمان های سند الگو» عرضه کرد.
وی که این مقاله را در سالن شماره دو کنفرانس عرضه کرد، اظهار داشت: در بخش آرمان های سند الگو دستیابی به جایگاه عبودیت و خلافت الهی از راه تحقق حیات طیبه بعنوان آرمان این سند ذکر شده است. راهبردی ترین مفهوم در این آزمان عبارت حیات طیبه است.
استادیار پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی اظهار نمود: مقاله حاضر درصدد است تا این مفهوم کلیدی را در قالب نظریه معنویت مقام معظم رهبری که میتوان نام آنرا «نظریه معنویت نبوی» نامید، تبیین کرده و نشان دهد مهم ترین ارزشهایی که ذیل مفهوم حیات طیبه در این سند قید شده است، برخاسته از این نظریه اجتماعی-سیاسی در عرصه معنویت است که علیرغم معنویت زاهدانه، عارفانه و قدیسانه برای خود آرمان تمدنی قایل است و برای تحقق این آرمان معنویت را به جای آنکه از جاده عزلت یا نخبه گرایی عرفانی بگذراند، آنرا در راه پشتیبانی از مستضعفان، اخوت با مسلمانان، رویارویی مجاهدانه و قدرتمندانه با دشمنان، عزتمندی و قدرتمندی دیده و طالب قدرت معنوی برای ساخت تمدنی نوین بر مبنای توحید است.
شاکرنژاد تصریح کرد: برای اثبات این مدعا ابتدا بر مبنای آراء ابروزیو و شلدراک مدل معنویت نبوی طراحی شده و سپس با تحلیل مفهوم حیات طیبه و مفهوم معنویت در بیانات رهبری شواهدی در وجود نظریه معنویت نبوی در بیانات رهبری عرضه می شود در نهایت هم با ایجاد ارتباط بین مفهوم حیات طیبه و ارزشهای مندرج ذیل آن در سند الگو با نظریه معنویت نبوی در بیانات رهبری ابتنای این آرمان بر نظریه خاص ایشان درباره معنویت نشان داده می شود.

منبع:

1400/02/30
22:46:08
5.0 / 5
340
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , دكتر , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس