آیت الله تحریری:

نگاه حرام بذر شهوت را در دل انسان كاشته و مانع درك حقایق می شود

نگاه حرام بذر شهوت را در دل انسان كاشته و مانع درك حقایق می شود تولیت مدرسه علمیه مروی با اشاره به اینکه نگاه حرام بذر شهوت را در دل انسان کاشته و مانع درک حقایق می شود، اظهار داشت: نگاه حرام تیر مسموم شیطان است.به گزارش عطر حرم به نقل از مهر، آیت الله محمدباقر تحریری در جلسه هفتگی درس اخلاق که در مدرسه علمیه معیر برگزار شد، عنوان کرد: مواعظ انبیا و اولیای الهی در همه ادیان الهی مشترک بوده و در صحف پیامبران بیان شده است.
تولیت مدرسه علمیه مروی ضمن اشاره به مواعظ حضرت عیسی (ع) افزود: مصحف حضرت عیسی (ع) بیشتر موعظه است و ایشان دو قاعده کلی را برای موفقیت انسان بیان می کنند نخست آنکه انسان دوست دارد به برخی امور برسد در حالیکه قهرا به آن نمی رسد؛ ازاین رو ناچار است از آن دل ببرد تا به امور ضروری برسد.
وی وجود موانع و ناگواری ها را از ضروریات این عالم خواند و اظهار داشت: انسان باید در مقابل این موانع ناگوار صبر و شکیبایی داشته باشد، برای مثال آدمی فقر و بیماری را نمی خواهد اما بعضاً به آن مبتلا می شود تا مورد آزمایش قرار گیرد.
آیت الله تحریری افزود: انسان همیشه نمی تواند در راه حق و بندگی خدا به آنچه میلش می کشد دست یابد؛ ازاین رو تمایلات انسان با تقاضا و خواسته های پروردگار و اولیای الهی که شامل مصالح انسان است باید یکی باشد. برای مثال اجتناب از امور حرام یکی از این درخواست ها به حساب می آید.
تولیت مدرسه علمیه مروی با تکیه بر این که انسان باید از لذت های زودگذر معصیت دوری کند، اظهار داشت: انسان با عبور از گناه و چشم بستن به روی معصیت می تواند لذت های ابدی آخرت را درک کند. خداوند متعال در آیاتی انسان را به سیر و نگاه به آیات الهی دعوت می کند تا به حقایق هستی برسد.
وی با اشاره به اینکه بعضی از نگاه ها مانع رسیدن و برخی محرکی برای کسب حقایق است، افزود: آدمی باید نگاه های خویش را کنترل کند و بداند که بر مبنای چه چیزی شکل می گیرد. یکی از آثار نگاه های حرام حسرت طولانی است. بر مبنای آیات الهی سیر در عالم دنیا سبب طهارت قلب می شود.
آیت الله تحریری ضمن اشاره به این که نگاه حرام سبب رشد شهوت در دل می شود، اظهار داشت: اگر در دلی شهوت کاشته شود به قدری رشد و توسعه پیدا می کند تا انسان را از پای در بیاورد. امروزه با عنایت به اقداماتی که دشمنان انسانیت انجام می دهند زمینه گرفتار شدن به نگاه حرام بسیار است، آنان با تبلیغ خلق و خوی حیوانیت می خواهند انسانیت را نابود کنند. طبق صریح روایات؛ کسی که نگاه خویش را از حرام باز ندارد در قیامت آن چشم پر از آتش می شود.
تولیت مدرسه علمیه مروی با اشاره به اینکه ترک بعضی گناهان بسیار دشوار و بعضاً غیر امکان دارد، اظهار داشت: انسان باید مدام دقت کند که چشمانش تنها ضروریات زندگی را مشاهده کند و از امور غیر ضروری و آلوده اجتناب داشته باشد؛ قلب مرکز و مبدا گرفتن مفاهیم و ادراکات است و درصورتیکه قلب به گناه مبتلا شود خیلی سخت میتوان آنرا درمان کرد. کسی که توجه به بندگی الهی دارد مدام تلاش می کند این بندگی را در اعمالش پیاده کند.
وی نگاه حرام را تیر مسموم شیطان دانست و اظهار داشت: کسی اگر نگاهش را از حرام باز دارد خداوند لذت ایمان را به او می چشاند، پیامبر اکرم (ص) فرمودند: چشم ها را از محرمات بپوشانید تا عجایب را ببینید، مراقبت چشم تنها به مردان اختصاص ندارد بلکه زنان را هم شامل می شود و خداوند متعال به همه نگاه های انسان آگاه است.

1400/03/01
22:01:33
5.0 / 5
877
تگهای خبر: ادیان , بیماری , پیامبر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس