مدیركل تبلیغات اسلامی اردبیل:

عزاداری ماه محرم میراث و سرمایه بزرگ فرهنگی و دینی برای جامعه است

عزاداری ماه محرم میراث و سرمایه بزرگ فرهنگی و دینی برای جامعه است به گزارش عطر حرم مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اردبیل، احیای ارزش های دینی را بزرگترین سد در مقابل تهاجم فرهنگی دشمن دانست و اظهار داشت: عزاداری ماه محرم میراث و سرمایه بزرگ فرهنگی و دینی برای جامعه است.به گزارش عطر حرم به نقل از مهر، حجت الاسلام قاسم جعفرزاده ظهر چهارشنبه در جلسه ستاد ساماندهی و سیاست گذاری عزاداری محرم الحرام سال ۱۴۰۰، در سخنانی به اهمیت و قداست عزاداری برای اباعبدالله الحسین (ع) اشاره و اظهار نمود: آثار اخروی عزاداری بر سیدالشهدا (ع)، خوشنودی در روز قیامت و از آثار دنیوی در کلام امام خمینی (ره) آمده است که محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است.
وی احیای ارزش های دینی را بزرگترین سد در مقابل تهاجم فرهنگی دشمن عنوان نمود و اظهار داشت: در عصر فعلی که هجمه های مختلف فرهنگی از طرف دشمن روانه مجامع اسلامی می شود، تمسک به سیره و روش زندگانی دوده (ع) می تواند در مصونیت از تهاجم فرهنگی مؤثر باشد.
مدیر کل تبلیغات اسلامی استان عزاداری ماه محرم را میراث و سرمایه بزرگ فرهنگی و دینی برای جامعه معرفی نمود و اظهار داشت: یکی از شیوه هایی که امامان (ع) برای زنده نگه داشتن نهضت حسینی به کار گرفته اند، برگزاری مجالس سوگواری، گریستن و گریاندن برای مصیبت های جانسوز کربلا و یادآوری آن حادثه برای مردم است.
حجت الاسلام جعفرزاده به شرایط موجود کرونائی در جامعه اشاره نمود و اظهار داشت: باتوجه به درخواست عمومی جامعه حسینی کشور خاصه استان اردبیل بعنوان خاستگاه عزاداری حضرت عباس (ع)، مراسم ماه محرم به لحاظ اجرا، مدیریت و برنامه ریزی باید تعیین تکلیف شده و به متولیان اجرائی مراسم ابلاغ شود.

وی توجه به دستورالعمل های بهداشتی را اولویت اصلی در اجرای برنامه های ماه محرم سال قبل و امسال عنوان نمود و اظهار داشت: عزاداری باید با رعایت تمام موازین بهداشتی و باتوجه به سلامت عزاداران در محیط های باز و وسیع اجرا شود.
مدیر کل تبلیغات اسلامی استان، اجرای مراسم عزاداری روز شهادت مسلم بن عقیل (ع) را شروع مراسم عزاداری ماه محرم در اردبیل عنوان نمود و اظهار داشت: مراسم روز شهادت مسلم بن عقیل روز عرفه تاریخ ۲۹ تیرماه با حضور دستجات عزاداری در خیابان و با تعداد محدود شرکت کنندگان برگزار می گردد و با این مراسم شروع برنامه های ماه محرم اردبیل اعلام خواهد شد.
حجت الاسلام جعفرزاده مراسم سنتی عزاداری در بازار تاریخی اردبیل را نیازمند اجرای دقیق پروتکلهای بهداشتی عنوان نمود و اظهار داشت: این مراسم باید در نهایت دقت و توجه به عدم تجمع مردم اجرا شود تا با احیای عزاداری سنتی اردبیل، عافیت عزاداران نیز حفظ شود.
وی برنامه های تعزیه خوانی و مراسم عظیم تاسوعا و عاشورای حسینی را از دیگر برنامه های شاخص عزاداری ماه محرم اردبیل عنوان نمود و اظهار داشت: طبق سند جامع تنظیم شده درباب تعزیه خوانی، این برنامه اصیل عزاداری در محیط های باز اجرا خواهد شد و برنامه تاسوعا و عاشورای حسینی نیز در جلسات هم اندیشی با رؤسای هیئت های مذهبی، مادحین و شعرای آئینی اعلام می شود.

برنامه های عزاداری محرم مطابق وضعیت کرونا طرح ریزی شود
در ادامه بابک نخستین، معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل با تقدیر از همکاری شایسته تبلیغات اسلامی استان اردبیل و هیئت های مذهبی از رعایت دقیق پروتکلهای بهداشتی در مراسم عزاداری ماه محرم سال قبل، بیشترین میزان مراقبت را از طرف این گروه در جامعه عنوان نمود و اظهار داشت: در اجرای برنامه های ماه محرم باید برای هر سه وضعیت زرد، نارنجی و قرمز برنامه و پروتکل بهداشتی تنظیم شود و با آمادگی کامل به اجرای برنامه پرداخت.
وی با اعلان اینکه موج پنجم کرونا در شهرهای جنوبی کشور درحال پخش است، اشاره کرد: مهم ترین عامل در مقابله با این موج خطرناک، جلوگیری از ورود مسافر به استان اردبیل است چونکه استان اردبیل در رعایت پروتکلهای بهداشتی رتبه برتر کشور را کسب کرده و پس باید با ممانعت از ورود گردشگران، این وضعیت مطلوب را حفظ کرد.
نخستین بر ضرورت واکسیناسیون افراد بالای ۷۰ سال برای حضور در مراسم عزاداری ماه محرم اصرار کرد و اضافه کرد: ایمن سازی با واکسیناسیون در محلات برای افراد بالای ۷۰ سال قبل از شروع ماه محرم ضروری بوده و عامل مهم در کنترل بیماری کرونا است.
معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل با تاکید بر برگزاری مراسم ماه محرم در فضای باز، اضافه کرد: در اجرای برنامه های ماه محرم اولویت با برگزاری در فضای باز است که اگر این امکان در بعضی هیئات وجود نداشته باشد، در فضای بسته برای هر نفر چهار متر مربع و با زمان بندی محدود و تهویه مناسبت فضا در نظر گرفته و استفاده از ماسک و گندزدایی محیط مورد توجه قرار گیرد.
وی بر ممنوعیت دسته روی شبانه دستجات عزاداری اشاره نمود و اظهار داشت: در مراسم سنتی عزاداری اردبیل دسته روی شبانه از مسجدی به مسجد دیگر صورت می گیرد که در وضعیت کرونائی این امر موجب انتشار بیماری شده و نباید اجرا شود.
نخستین وجود رابط بهداشتی در محلات را ضرورت مهم در اجرای مراسم محرم دانست و اضافه کرد: پیش از شروع محرم باید یک نفر رابط بهداشتی از محلات به دانشگاه علوم پزشکی معرفی شود و طبق آموزش هایی که در حوزه مراقبت های بهداشتی کسب خواهد کرد، در مراسم محرم در کنار عزاداران و ناظر بر رعایت موازین بهداشتی باشد.

در ادامه حجت الاسلام مهدی ستوده مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان اردبیل با انتقاد از عدم رعایت بهداشت در مناطق گردشگری مطب ها و کافه های سنتی، اظهار داشت: این بی تفاوتی در رعایت اصول بهداشتی موجب افزایش مطالبه گری مردم در برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم شده است.
وی با تاکید بر حفظ مشارکت های مردمی در عزاداری های ماه محرم، اظهار داشت: باید حالت مردمی عزاداری ماه محرم حفظ شود و هماهنگی بین تصمیم گیری ها و اجرا در رعایت پروتکلهای بهداشتی بیشتر از قبل مورد توجه قرار گیرد.
در این جلسه محمد سیمزاری مدیر کل امور اجتماعی استانداری اردبیل نیز در سخنانی، اجرا نشدن پروتکلهای بهداشتی در مسابقات ورزشی و مسابقات تلویزیونی را تناقض بارز بین گفته ها و عمل در بحث کرونا از طرف مسئولین اجرائی عنوان نمود و اظهار داشت: مردم با دیدن این مسابقات از رسانه ها، گرفتار شک و تردید در رعایت موازین بهداشتی می شوند و با تعطیلی مناسک مذهبی و مساجد، نوعی تفاوت سلایق در تصمیم گیری ها را مشاهده می کنند.
وی برگزاری کلاس های آموزشی پیش از ماه محرم برای مسئولین هیئت های مذهبی را ضروری دانست و اظهار داشت: سفارش به موازین بهداشتی و برگزاری کلاس های آموزشی بهتر از دستور و ضابطه مندی است و باید در برنامه های ماه محرم مورد توجه قرار گیرد.


منبع:

1400/04/10
22:40:33
5.0 / 5
243
تگهای خبر: آموزش , اسلام , اسلامی , امام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس