شرح حدیثی از امام باقر (ع) به بیان آیت الله مصباح یزدی؛

اگر شیعه ایم، از زنده باد و مرده باد، نباید خوشحال یا ناراحت شویم

اگر شیعه ایم، از زنده باد و مرده باد، نباید خوشحال یا ناراحت شویم به گزارش عطر حرم آیت الله محمدتقی مصباح یزدی در خلال یکی از سخنرانی هایشان به بیان حدیثی از امام باقر (ع) به نقل از کتاب شریف تحف العقول درباره تعریف و تمجید و یا بد گفتن مردم پرداخته اند.


دریافت 7 MB
به گزارش عطر حرم به نقل از مهر، کتاب شریف تحف العقول کتابی حدیثی نوشته ابن شُعبه حَرّانی محدث شیعی قرن ۴ ق است. از خصوصیت های کتاب تحف العقول نقل بعضی منفردات است که در سایر مجامع حدیثی مانند آن یافت نمی گردد. ابن شعبه حرانی به سخنان پیامبر اعظم (ص) و هم هر یک از امامان فصلی را اختصاص داده و احادیث نقل شده از ایشان را در همان بخش آورده است.
مرحوم آیت الله محمدتقی مصباح یزدی در خلال یکی از سخنرانی هایشان به بیان حدیثی از امام باقر (ع) به نقل از این کتاب شریف پرداخته اند که در ادامه می خوانید:
ما باید آماده باشیم به جهت اینکه تمام حزب اللهی ها مرگ بر مصباح بگویند. این چیزی است که امام باقر (ع) به ما یاد داده اند.
امام باقر (ع) فرمود: «یا جابرُ! … اِعلَم بِأنَّکَ لاتَکُونُ لَنا وَلیّا حَتّی لَوِ اجْتَمَعَ عَلَیکَ أهلُ مِصرِکَ و قالُوا: إنَّکَ رَجُلُ سَوءٍ لَم یَحزُنْکَ ذلِکَ و لَو قالُوا: إنَّکَ رَجُلٌ صالِحٌ لَم یَسُرُّکَ ذلِکَ»
(ای جابر! بدان به تحقیق تو دوست و ولّی ما نخواهی بود تا این که اگر تمام اهل شهرت جمع شوند و بگویند تو مرد بدی هستی ناراحتت نکند و اگر بگویند: تو مرد درستکاری هستی خوشحالت نکند)
امام باقر (ع) می فرمایند اگر می خواهید شیعه ما به حساب آیی باید این گونه باشی که اگر تمام مردم جمع شدند و گفتند این آدم بدی است، اصلاً ناراحت نشوی. لَم یَحزُنْکَ ذلِکَ.
اگر همه مردم جمع شوند و بگویند زنده باد فلانی، هیچ خوشحال هم نشوی. اگر این گونه شدی، شیعه ما به حساب می آیی. ما نباید بترسیم یک عده ای از دوستانمان و بچه های نورچشمان مان و بچه های حزب اللهی اشتباهی بکنند و یک حرفی بزنند. خب یک حرفی بزنند. آنها اگر نیت شان صالحه است، ثواب خودشان را خواهند برد، به ما هم ضرری نخواهد رسید.

1400/04/23
12:16:59
5.0 / 5
265
تگهای خبر: امام , پیامبر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس