نشست درس گفتارهایی درباره بوعلی سینا

نشست درس گفتارهایی درباره بوعلی سینا بیست و یکمین نشست از مجموعه درس گفتارهایی درباره ی بوعلی سینا در روز چهارشنبه ۶ مرداد۱۴۰۰ ساعت ۱۱ بامداد با عنوان «فراروانشناسی ابن سینا» به سخنرانی دکتر مهدی عظیمی (دانشیار دانشکده الهیات دانشگاه تهران) اختصاص دارد که به صورت مجازی پخش خواهد شد.


به گزارش عطر حرم به نقل از ایسنا، فراروانشناسی به توصیف و تبیین روندهای ظاهرا غیرعادی شناخت و کنش برخی ازانسان ها نسبت به اشیاء و اذهان می پردازد. ابن سینا حدود هشت قرن قبل از تاسیس انجمن روح پژوهی در انگلستان و آمریکا، فراروانشناسی را در آخرین فصل کتاب اشارات و تنبیهات بنیاد نهاده است. وی در این فصل به ذکر مشاهدات و سپس عرضه تبیین خود از این سه پدیده ی خارق عادت می پردازد: زیست بی آب و غذا، حرکت کردن یا حرکت دادن غیرعادی اجسام، اخبار از غیب. از این سه پدیده، دومی و سومی آشکارا شبیه دورجنبانی، نهان بینی و پیش آگاهی در فراروانشناسی اند. از آنجائیکه چنین پدیده هایی در فرهنگ اسلامی بیشتر به عارفان و صوفیان نسبت داده می شود، بعضی از شارحان به خطا محتوی این فصل را « فلسفه عرفان» شمرده اند، درحالی که درون مایه ی این فصل همانا فراروانشناسی است.
بیست و یکمین نشست از مجموعه درس گفتارهایی درباره ی بوعلی سینا در روز چهارشنبه ۶ مرداد۱۴۰۰ ساعت ۱۱ بامداد با عنوان «فراروانشناسی ابن سینا» به سخنرانی دکتر مهدی عظیمی (دانشیار دانشکده الهیات دانشگاه تهران) اختصاص دارد که به صورت مجازی پخش خواهد شد.
علاقه مندان می توانند این برنامه را از اینستاگرام مرکز فرهنگی شهرکتاب به نشانی ketabofarhang، تلگرام این مرکز به نشانی bookcitycc و صفحه ی این مرکز در سایت آپارات پیگیری کنند.
منبع:

1400/05/04
20:58:01
5.0 / 5
191
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , دانش , دكتر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس