آیت الله رشاد:

کاهش معنویت در جهان زمینه نزول بلا و کثرت بلایای طبیعی است

کاهش معنویت در جهان زمینه نزول بلا و کثرت بلایای طبیعی است به گزارش عطر حرم رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اعلان اینکه علما ستون های خیمه حیات هستند، اظهار داشت: فقدان علما جامعه را خالی از معنویت خواهدنمود.به گزارش عطر حرم به نقل از مهر، آیت الله علی اکبر رشاد بامداد امروز در جلسه درس اخلاق که در جمع پژوهشگران پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اخلاقی برگزار شد، گفت: خدای متعال علمی را که به بشر می دهد آنرا از آنان نمی گیرد.
رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی افزود: علم وقتی وارد یک جامعه شد در افق آن جامعه باقی می ماند، بلکه تبدیل به فرهنگ در آن جامعه می شود. علم نیز مانند وحی است و اگر خداوند متعال بخواهد علم را از آن جامعه ای بستاند عالم را از آنان می گیرد.
وی اضافه کرد: نبوت مانند سایر مشاغل نیست که برفرض گفته شود فلان پیامبر در فلان سن بازنشسته می شود؛ برای مثال اگر پیامبری ۲۰ سالگی نبوتش شروع و در سن هفتاد سالگی بازنشسته می شد در این صورت امر رسالت منقطع می شد بدین جهت تا آن زمان که پیامبر در قید حیات باشد رسالت او ادامه دارد. خدای متعال بمحض این که نبی را فراخواند و نبی لبیک گفت رسالت شروع می شود، علم نیز زمانی که وارد یک جامعه می شود و در بستر این جامعه رسوب می کند ازطریق یک عالم این امر صورت می گیرد برای همین زمانی که خداوند متعال بخواهد علم را از یک جامعه گرفتن کند عالم را از میان بر می دارد. بدین سبب با رفتن عالم علم از جامعه برچیده می شود تا جایی که علومی که توسط آن عالم بیان شده از بین برود و دیگر علم جدیدی وارد جامعه نشود.
رئیس شورای سیاستگذاری حوزه علمیه تهران با تاکید بر این که علم باید پیوسته وارد جامعه شود، اظهار داشت: هرگاه تولید علم توسط عالم متوقف شود به مدلول توقف نیست بلکه به مدلول عقب گرد است در حقیقت علم فروکش می کند و این با قبض عالم اتفاق می افتند.
این استاد حوزه علمیه بیان داشت: گاهی وقتی برخی از بزرگان را که از دست می دهیم تا وقتی هستند تولید علم، فکر، معرفت و اندیشه می کنند بر دارایی اندیشه جامعه می افزایند و اندیشه در جامعه انباشته می شود اما زمانی که از جامعه عروج و کوچ می کنند علم به جامعه افزوده نمی گردد و این عدم افزوده شدن به مفهوم کاستن است چونکه علم فرار است و آنچه عالم ساخته قسمتی از آن از بین می رود و اگر علم جدید نیاید و نیازها مرتفع نشد جامعه گرفتار فقر علمی می شود.
آیت الله رشاد از دست دادن عالم را بسیار تأسف انگیز دانست و عنوان کرد: زمانی که عالمی را از دست می دهیم بیش از آنکه به از دست دادن ایشان تأسف بخوریم باید به از دست دادن علم تأسف خورد. وجود یک عالم مولد در جامعه به حضور فیزیکی و کالبدی او نیست بلکه به حضور متافیزیکی و قلبی اوست. وقتی علامه از میان ما رفت، علامه نرفت بلکه علم رفت؛ وقتی مصباح از جامعه رفت، مصباح نرفت بلکه مصباح هدایت از جامعه برچیده شد و جامعه از تولید او محروم شد.
وی با اشاره به این که وجود علما برای جامعه برکت است، اشاره کرد: زمانی که حضرت آیت الله بهجت درگذشت باید دید چه اتفاقی افتاد؛ متأسفانه کمتر به این اتفاقات توجه می شود. وقتی موجی می آید و علما را یک دفعه می برد و پشت سر هم دار فانی را وداع می گویند بطور قطع جامعه گرفتار بی معنویت، بحران و بی اخلاقی می شود. یکی از دلیلهای نزول بلا ظلم به عالم و یا از دنیا رفتن علما است.
رئیس شورای سیاستگذاری حوزه علمیه تهران با اشاره به این که علما عمود خیمه حیات هستند، اشاره کرد: کاهش معنویت در جهان زمینه نزول بلا و کثرت بلایای طبیعی است. علم، معنویت و وحی قائم به اشخاصی است که اهلیت این ارزش ها را دارند و زمانی که آنها از دنیا می روند این ارزش ها نیز از بین می روند.


منبع:

1400/06/07
13:12:04
5.0 / 5
161
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس