وبینار علمی ارتباطات اربعین:

تجربه زیسته اربعین

تجربه زیسته اربعین اولین وبینار «ارتباطات آئینی: تجربه زیسته اربعین» توسط گروه ارتباطات پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و با مشارکت دانشگاه ها و مراکز مختلف علمی روز چهارشنبه 21 مهر 1400 به شکل مجازی انجام خواهد شد.


به گزارش عطر حرم به نقل از ایسنا، دکتر حسن بشیر، دبیر علمی این وبینار و استاد ارتباطات بین الملل دانشگاه امام صادق (ع) در مورد عنوان وبینار و اهمیت نگاه مبتنی بر تجربه زیسته اظهار نمود: اربعین وجوه مختلفی در تاریخ اسلامی ـ شیعی دارد. در حقیقت اربعین تجلی مداوم عاشورا است که در پروسه تاریخ طولانی به شکل های مختلف بازنمایی شده و اکنون به شکل راهپیمایی و زیارت اربعین و مراسم پیرامون آن مطرح است. مطالعه اربعین می تواند از جنبه های مختلف معرفت شناسی، هستی شناسی، روش شناسی و انسان شناسی صورت گیرد. همه این جنبه ها می توانند در فهم ما از حادثه عاشورا و پدیده اربعین که محصول تعامل مداوم انسان با عاشورا و حضرت سید الشهداء (ع) و حوادث مربوطه است، تاثیر زیادی در رشد و تعالی انسان داشته باشد.
وی ادامه داد: انسان با تجسم سازی ذهنی ـ عینی خود از تاریخ و حوادث تاریخ، می تواند نوعی از «تجربه ذهنی ـ تاریخی» به دست آورد که این تجربه یک تجربه پدیدارشناسانه در زمینه فهم و ادراک است. اربعین، این تجربه را به شکل یک عمل عینی که در راه پیمایی و زیارت و مراسم مربوطه تجلی می یابد در اختیار تک تک افرادی که در این مراسم حضور دارند در اختیار می گذارد. بنابراین، هر فرد اربعینی یک تجربه زیسته مربوط به خود از اربعین را خواهد داشت که علاوه بر شناخت عمومی از حادثه اربعین نوعی از معرفت شناسی شخصی را نیز در وجود وی به وجود می آورد که زاییده علم یا تحلیل ها و تفسیرهای علمی نیست، بلکه تجربه خالص و مستقیم فرد از ارتباط با عاشورا است که به شکل های مختلف در این راه اربعینی در ذهن و روح وی شکل می گیرد. نگاه به این تجربه ها و طرح و بررسی و تحلیل آنها می تواند ما را در شناخت عینی تر عاشورا و تأثیرات آن در ساخت فرهنگ اسلامی ـ شیعی ـ انسانی تأثیرگذار باشد.
استاد ارتباطات بین الملل درباره شکل گیری این تجربه زیسته برمبنای عقل، روح و قلب اشاره و بیان کرد: تجربه زیسته با سه ساحت عقل، روح و قلب ارتباط عمیقی دارد. عقل تجربه عینی و پدیدارشناسانه را شناسایی و صورت بندی می کند. این صورت بندی عقلانی برای فهم این تجربه و درک گفتمانی آن در ارتباط با گفتمان ها و حوادث دیگر بسیار مهمست و نقش اساسی در تعیین جهت گیری آن و ایجاد نوعی از مفصل بندی با حوادث و گفتمان های دیگر دارد. روح، یک درک دیگر شهودی ـ معنوی را از حوادث تاریخی و وقایع عینی هم زمان و درزمان می تواند داشته باشد که در ترسیم اهمیت و ارتباط آن با این جهان و آن جهان حائز اهمیت می باشد. بدون درک روحانی، فهم عقلانی، یک فهم کامل از تاریخ و وقایع جاری نخواهد بود. این پیوند و پروسه فهم با ادراک قلبی تکمیل می یابد. قلب، می تواند احساس و فهم مستقیم بدون واسطه با مسائل مختلف بوجود آورد. قلب یک مخزن ارتباطی میان درون و بیرون فرد است که با خاصیت های ماهیتی عقل و روح تفاوت قابل توجهی دارد. ادراک قلبی تولیدکننده یک رابطه عمیق درونی با اتفاقات بیرونی است. به عبارت دیگر، اگر ساحت عقل، یک ارتباط عقلانی میان پدیده ها و تحلیل آنها ایجاد می کند، و ساحت روح نوعی از ارتباط شهودی را به وجود می آورد، ساحت قلب در حقیقت ماهیت اساسی پدیده را ملموس تر و تجربی تر می کند و ارتباط واقعی را می سازد.
وی افزود: این سه ساحت در اربعین تجسم ابعاد وسیع آن برای ساخت انسان است. این انسان در زمینه اسلامی-شیعی بهره های فراوان می برد، اما در حقیقت بشریت بطور عام نیز از این حادثه تاریخی که منعکس کننده اخلاق، جهاد و شهادت برای نجات انسان است نیز بهره های خودرا می برد.
رییس سابق آکادمی آکسفورد برای تحصیلات عالی، اشاره کرد: فهم پدیدارشناسانه اربعین، نیازمند درک عینی تجربه های فردی و در سطح فراتر اجتماعی است. این تجربه ها، ذخایر مهمی برای فهم عاشورا در ذهنیت اسلامی ـ شیعی ـ انسانی است. درک و فهم افراد، و شناخت این درک، ما را در شناخت عمق حضور و نفوذ عاشورا در جامعه اسلامی و انسانی آشنا می کند. بنا بر این گروه ارتباطات پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با همکاری دانشگاه ها و مراکز مختلف علمی، این وبینار را برای کشف و تدوین این تجربه ها و تحلیل آنها برگزار کرده است.
بشیر دراین زمینه اشاره کرد: این وبینار اولین اقدام دراین زمینه است اما امیدواریم که این جریان به شکل مداوم در وبینارها، سمینارها و نشست های مختلف ادامه یابد.
وی ابراز امیدواری کرد که بحث در مورد تجربه های زیسته اربعین، در آینده به شکل گسترده تری با فراخوان از کلیه کسانی که به یک تجربه قابل انعکاس دراین زمینه دست یافته اند، مطرح گردد و نسبت به ثبت این تجربه ها و بازتولید آنها به شکل های مناسب هنری-ادبی اقدام گردد.
بشیر در آخر اشاره کرد: تجربه زیسته اربعین که می تواند به شکل فردی و جمعی در قالب های مختلف هنری بازتولید شوند، نباید فقط برای جامعه ما تدوین شود بلکه انتقال این تجربیات با زبان های مناسب بین المللی و با بهره گیری از سبک های مختلف علمی ـ هنری ـ ادبی برای جوامع مختلف جهانی باید مورد توجه جدی قرار گیرد. عاشورا و اربعین متعلق به همه انسانیت است و انسان امروز به شدت نیازمند فهم چنین تجربه های ماندگار و باارزش است.
این وبینار چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰ از ساعت ۹ تا ۱۲ برگزار می گردد و شرکت در آن بوسیله لینک های https: //vc.rihu.ac.ir/ch/meeting۴ و https: //heyatonline.ir/fa/heyat/۳۰۴۲ امکان پذیر است.1400/07/20
22:35:25
5.0 / 5
206
تگهای خبر: اربعین , اسلام , اسلامی , امام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس