تولیت آستان قدس رضوی:

تعریف خدمت میان ما و فرهنگ غربی یكسان نیست

تعریف خدمت میان ما و فرهنگ غربی یكسان نیست عطر حرم: تولیت آستان قدس رضوی اظهار داشت: تعریف خدمت میان ما و خدمت در فرهنگ غربی یكسان نیست.


به گزارش عطر حرم به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی، پنجشنبه هفتم دی ماه در همایش خادم یاران رضوی استان فارس كه در شیراز برگزار شد، به بیان اهمیت خدمت و خدمتگزاری از نگاه دین مبین اسلام و ائمه و بزرگان دین پرداخت.
وی با اشاره به حدیثی از امام محمدباقر(ع) در این رابطه، اظهار داشت: برپایه این حدیث، اگر انسان چهار رابطه و تعامل را در خود اصلاح كند زندگی سعاتمندی خواهد داشت؛ رابطه با خدا، خود، دیگران و جهان هستی و طبیعت؛ این ارتباط مربوط به این است كه انسان جایگاه خودش را نسبت به آنچه باید با خدا داشته باشد و همه افكار و اخلاق و اعمالش جلوه ایمان به خدا و ارتباط با حضرت حق باشد و اگر خدمت به دیگران و گره گشایی از كار آن ها وجود دارد آن هم در پرتو ارتباط با حضرت حق و برای او باشد.
رئیسی با یادآوری اینكه خدمت در تمام فرهنگ ها وجود دارد اما این خدمت ها معانی و تعاریف مختلفی هم دارند و تعریف خدمت میان ما و خدمت در فرهنگ غربی یكسان نیست، اظهار داشت: امروز در نگاه ماتریالیستی غرب تعریفی از خدمت وجود دارد كه می گویند باید به دیگران خدمت كرد اما اساس این خدمت، منفعت گرا و سودطلب است و جایی خدمت می كند كه نفعی برای او داشته باشد.
تولیت آستان قدس رضوی ادامه داد: اگر امروز درباره حقوق بشر حرف می زنند، حرفشان همین است كه ما تنها در جایی حضور پیدا می نماییم كه منافعمان تأمین شود یعنی حقوق بشر و دگرخواهی و توجه به دیگران تنها بستگی به تأمین منافعشان دارند و این خدمت، منفعت گراست.
او اظهار داشت: بعضی می گویند برای این خدمت به دیگران می نماییم كه آرام شویم و اگر این نوع خدمت نگاهی اومانیستی و انسان گرایی باشد، باز هم خدمت متعالی نیست چون كه توجه به دیگران و گره گشایی از دیگران كار خوبی است اما خدمت متعالی آن خدمتی است كه برای رضای خداوند انجام شود كه این خدمت با دو نوع دیگر متفاوت می باشد.
رئیسی با اشاره به اینكه هر كار و سمت اجتماعی كه برای خدا انجام شود، قیمت و ارزش دارد، اظهار داشت: همه كارهای در راه رضای خدا مقدس است اما در مظهر امام رئوف بودن و به نام و برای او و جلب رضای او گره گشایی از كار مردم كردن، معنا و مفهوم خاص خودش را دارد.
وی خدمت به امام رضا(ع) را دارای معنا ممتازی دانست كه تمام امتیازات دنیایی در آن در حاشیه قرار می گیرند و تمام عنوان ها كنار می روند و همه یك عنوان پیدا می كنند و آن خدمت به آستان قدس رضوی است.
رئیسی خاطرنشان كرد: از ابتدای ورود به آستان قدس رضوی با الهام گرفتن از پیام مقام معظم رهبری درباره مفهوم خدمت و خادم و مخدوم، سعی كردیم تا خدمات آستان قدس رضوی را توسعه دهیم به طوری كه گفتیم خدمت به امام رضا(ع) فقط در حرم مطهر نیست و خادم هم این نیست كه تنها در حرم خدمت می كند و مخدوم هم تنها زائران امام رضا(ع) نیستند چون كه امروز افراد بسیاری در كشورمان نیازمند خدمت هستند و خادمان امام رضا(ع) هم می توانند از كار مردم با نیت خدمت به این امام همام گره گشایی كنند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری اینكه امروز خادمان رضوی در عرصه های مختلف علمی، فرهنگی، صنفی و بازاری، درمانی و غیره مشغول خدمت به مردم و نیازمندان هستند، اظهار داشت: ما باید زمینه خدمت گزاری به محرومان و نیازمندان را فراهم نماییم و در این راستا هم میلیون ها خدمت به نام آستان مقدس امام رضا(ع) در كشور صورت می گیرد.
وی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینكه خادمان حرم مطهر امام رضا(ع) در طول سال ۴۰ روز را به خدمت مشغول می شوند، اظهار داشت: خادمان می توانند بعضی از ایام را در حرم مطهر باشند و برخی دیگر از خدمت ها را در شهرهای خودشان انجام دهند.
رئیسی با اشاره به اینكه آستان قدس رضوی علاوه بر این ها در موارد نیاز مانند وقوع لزله هم حتماً به یاری نیازمندان می شتابد، اظهار داشت: خیلی از خدمت ها در كشورمان به دست توانمند ارادتمندان امام رضا(ع) صورت می گیرد.
تولیت آستان قدس رضوی تاكید كرد كه ما فضای خدمت یاری را با عنایت به اینكه مردم به امام رضا(ع) دارند، روز به روز گسترش می دهیم چون كه خیلی از خدمت ها در كشور می تواند مخلصانه به نام امام رضا(ع) رقم خورد.
وی با یادآوری اینكه ایران اسلامی یك كشور امام رضایی است و همه ایرانیان توفیق همسایگی با این امام همام را دارند، اظهار داشت: خیلی از نیاز نیازمندان توسط خادمان امام رضا(ع) گشوده می گردد و در این راستا هم به مؤسسات و دستگاه های یاری گر محرومان كمك می نماییم.
رئیسی همینطور به راه اندازی دفاتر آستان قدس رضوی در استان های مختلف كشورمان اشاره نمود و اظهار داشت: مدیریت آستان قدس در استان ها باید برنامه ریزی كند تا این خدمت ها را در جهت گره گشایی نیازمندان و گرفتاران به كار گیرد.
تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به اینكه طرح اعزام زائران بار اولی و نیازمندانی كه در طول عمر خود به علت مشكلات مالی قادر به زیارت امام رضا(ع) نبوده اند در این حرم مطهر كلید خورده است، اظهار داشت: به طور متوسط روزانه یك هزار نفر و تابحال بیش از ۵۰۰ هزار نفر از زائران بار اولی از سراسر كشور به حرم مطهر امام رضا(ع) مشرف شده اند.
وی با اشاره به اینكه امروز زیارت یكی از زمینه های بسیار انسان ساز و ظرفیت ساز برای ملت ماست، به مناقب و خصوصیت های حضرت شاهچراغ(ع) اشاره نمود و اظهار داشت: آن حضرت در مقابل ولی و حجت خدا، به وظیفه خود عمل كرد و این بسیار مهم است كه بتوانیم بر مبنای تشخیص درست، پیرو آنچه خدا می كند، هم عمل و حركت نماییم.
رئیسی تاكید كرد: حركت انسان در طول زندگی باید همواره با شناخت صحیح باشد ضمن اینكه باید به موقع هم تصمیم گرفته و زمان شناسانه اقدام كند؛ بعنوان مثال زمانی وظیفه این بود كه در جبهه ها حضور یابیم و افراد بسیاری در این زمینه ورود كردند و وظیفه خویش را انجام دادند بنابراین خداوند نام شهدا را بلند و آن ها را نام آور كرد.
وی با اشاره به اینكه خداوند كسانی را كه در راه خدا جان و مال خویش را ایثار كردند و به موقع تصمیم گرفتند عزت بخشیده است، اظهار داشت: همینطور خداوند به كسانی كه بعد از جنگ و زمانی كه كشور دچار فتنه شد، در فتنه ها خوب حضور پیدا كردند و خوب دوست و دشمن را شناختند و این حضورشان زمان شناسانه هم بود، عزت می دهد.
رئیسی با اشاره به قرارداشتن در آستانه سالروز حماسه ی 9 دی، اظهار داشت: 9 دی یادآور، روزی است كه مردم تصمیم گرفتند و برای دفاع از اسلام و انقلاب حاضر شدند و اعلام موضع كردند و عشقشان هم فقط میثاق با ولایت بود و این بصیرت، زمان شناسی، حضور، اعلام وفادداری به ولایت و دشمن شناسی به نام ملت ایران به ثبت رسید.
او بصیرت را شناخت راه زندگی انسان دانست و اظهار داشت: بصیرت یعنی اینكه با چشم دل دوست و دشمن را بشناسیم و راه راهبر و مقصد خویش را ادامه دهیم البته باید بدانیم كه عامل بدون بصیرت هم مانند راه رفتن بدون راه است بنابراین باید از خداوند بخواهیم كه به ما بصیرت عاشورایی عطا كند.
رئیسی با اشاره به اینكه آنچه مردم ایران در ۹ دی نشان دادند همین شناخت صحیح دوست و دشمن و به موقع عمل كردن بود، اظهار داشت: ادامه راه شهدا در این است كه از طریق و مقصدی كه شهدا رفتند با همه وجود پاسداری نماییم و پاسداری هم آن است كه زمان شناسانه و با بصیرت حركت نماییم.
تولیت آستان قدس رضوی اظهار داشت: باید با اقتدا به مقتدای بصیرت آفرین خود یعنی مقام معظم رهبری، خودمان و خداوند را شناخته و راه زندگی و دوست و دشمن و همینطور صدمه های راه را بشناسیم تا بتوانیم هم خود و هم جامعه را در مقابل این صدمه ها مصون سازی نماییم.
1396/10/08
21:26:49
5.0 / 5
4829
تگهای خبر: اسلام , امام , حرم مطهر , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس