علت فاصله مردم از دین، عملکرد بد متولیان دین است

علت فاصله مردم از دین، عملکرد بد متولیان دین است به گزارش عطر حرم قم استاد حوزه علمیه بابیان این که دین شامل اعتقادات، احکام و اخلاق است، اظهار داشت: همچون دلایلی که مردم از دین فاصله می گیرند ضعف شناخت و معرفت نسبت به دین، مشکلات خانوادگی، فقر و شاید پررنگ ترین آنها عملکرد بد متولیان دین است و این موارد که جمع می شود می بینیم که جامعه از دین فاصله می گیرد.


حجت الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی در سخنرانی حرم حضرت معصومه (س) در تفسیر آیه ۲۱۳ سوره مبارکه بقره عنوان کرد: این آیه از آیات مهمی است که مفسران مطالب زیادی در ارتباط با آن نوشته اند و قرآن کریم در این آیه تاریخچه ای از دین و علت آمدن دین را بیان کرده است.
وی بابیان این که سه بار کلمه «اختلاف» در این آیه آمده است، اضافه کرد: این آیه تاریخچه ای از بشر را بیان می کند و می گوید زندگی اولیه بشر زندگی ساده ای بود و به تدریج که جمعیت زیاد شد و روابط بیشتر شد اختلافاتی بین مردم پیش آمد و نیاز به قانون پیدا شد که خداوند برای حل این اختلافات و این که یک قانون ماندگار وضع شود انبیاء را فرستاد.
استاد حوزه علمیه کار دین را ایجاد وحدت، رفع اختلاف و قانون گذاری دانست و اظهار داشت: قرآن می فرماید در ادامه همه مردم به حرف انبیاء گوش نکردند و انبیاء را کشتند و قانون را زیر پا گذاشتند و اختلاف بین موحدان و منکران پیدا شد که ناشی از ظلم، جهالت و طغیان بود.
وی بابیان این که همه انبیاء چون از جانب خدا آمدند حرفشان یکی بود و همه مبشّر و منذر بودند، افزود: خداوند می فرماید ما در تمام امت ها پیامبر فرستادیم و هیچ جایی نبوده است که پیامبری نداشته باشند و هیچ پیامبری نیست که مردم را به شرک و مسائل غیراخلاقی دعوت کند و معاد را انکار کند.
رفیعی اظهار داشت: مردم در اول امت واحده ای بودند و بدون اختلاف زندگی می کردند و خداوند پیامبرانی را فرستاد تا به مردم به بهشت بشارت می دادند و از جهنم آنها را بر حذر می داشتند و برای آنها قانون فرستاد تا به وسیله آن در اختلافاتی که بین مردم بود حکم کنند و اختلافات کم شود.
وی بابیان این که دین باید حرف آخر را در اختلافات بزند، اظهار داشت: دین اختلافات را از بین می برد و به همین خاطر پیامبر (ص) صدها قاعده فقهی را بیان نمودند و اگر این قواعد از جانب خود بشر وضع می شد خودش باز مورد اختلاف قرار می گرفت.
استاد حوزه علمیه افزود: خداوند در این آیه می فرماید مردم زیر بار حرف خدا نرفتند و بنا بر این اختلافات ادامه پیدا کرد و اختلاف دومی پیدا شد که منشأ آن قانون گریزی تعدادی از افراد بود در صورتیکه اختلاف اول ناشی از بی قانونی و جهالت بود.
وی ادامه داد: دین فصل الخطاب در اختلافات است و صلاح و آینده بشر را می بیند برای اینکه برگرفته از سخن خالق بشر است در صورتیکه اگر بشر خودش قانون گذاری کند هیچگاه موجب وحدت نمی گردد و ضمانت اجرا ندارد.
رفیعی بابیان این که دین شامل اعتقادات، احکام و اخلاق است، اظهار داشت: همچون دلایلی که مردم از دین فاصله می گیرند ضعف شناخت و معرفت نسبت به دین، مشکلات خانوادگی، فقر و شاید پررنگ ترین آنها عملکرد بد متولیان دین است و این موارد که جمع می شود می بینیم که جامعه از دین فاصله می گیرد.
وی بیان کرد: باید برای تقویت دین داری مردم تلاش شود و یکی از مؤثرترین عوامل تقویت دین داری زبان و امر به معروف و نهی از منکر زبانی است و باید چهره به چهره با افراد حرف زد و آنها را آگاه کرد.
منبع:

1400/09/07
13:49:30
5.0 / 5
281
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس