دبیركل مجمع جهانی اهل بیت (ع):

امام خمینی(ره) خودرا وقف امت اسلامی کرد

امام خمینی(ره) خودرا وقف امت اسلامی کرد دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت(ع) اظهار داشت: ایرانیان تنها امت امام نبودند بلکه ایشان به همه امت اسلامی عشق می ورزیدند و خودرا وقف امت اسلام کردند بدین سبب انقلاب اسلامی بدون نام امام قابل شناخت نیست.به گزارش عطر حرم به نقل از مهر، همایش «اندیشه امام خمینی و رهبر معظم انقلاب» با حضور حجت الاسلام و المسلمین رمضانی دبیرکل مجمع جهانی دوده و تعدادی از سفرای کشورهای اسلامی در دانشگاه بین المللی دوده اجرا شد.
در این همایش حجت الاسلام و المسلمین رضا رمضانی به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: درباره شخصیت امام (ره) در ابعاد مختلف باید بحث شود که یکی از ابعاد جهان شمولی ایشان است، نگاه حضرت امام بعنوان عارف به جهان هستی یک نگاه کشف و شهود است. از منظر دیگر چون امام حکیم و عارف بود، نگاهی عارفانه و حکیمانه و فیلسوفانه به هستی، جهان، انسان و خداوند دارد.
وی افزود: از جهت دیگر، امام بعنوان عالم متخلق و نه فقط آشنا به اصطلاحات بود. همین طور از جهت دیگر، ایشان بعنوان فقیه و یک مرجع جامعه آشنایی کامل به انسان و دین، فقه زندگی و حاکمیتی را تبیین و توضیح می دهند. همین طور امام سیاستمداری دینی بود، ایشان معتقد بودند شریعت ما عین سیاست و سیاست ما عین شریعت ماست، طریقت و حقیقت ما عین سیاست و سیاست ما عین طریقت و حقیقت ماست. این سخن سخنی بسیار بسیار بلند است.
وی از نظر اخلاقی با اشاره به مکتب امام (ره) اظهار داشت: حوزه اخلاقی به قدری اهمیت دارد که پیامبر (ص) می فرماید من برای اخلاق مبعوث شدم. پیامبری اگر بخواهد مبعوث شود باید متخلق باشد. اگر اخلاق در رفتار و کردار انسان جاری شود، بطور قطع این اثر در جامعه خودش را نشان خواهد داد. بدین جهت اگر رهبر جامعه متخلق باشد، جامعه اثر آنرا می بیند و چون امام راحل متخلق و عارف بود، توانست جامعه را تربیت کند.
حجت الاسلام و المسلمین رمضانی با اعلان اینکه خُلق آفرینش اختیاری است و خَلق آفرینش غیراختیاری شمرده می شود، اظهار داشت: خداوند خُلق را قرار داد تا سازنده شخصیت خودش باشد. عقاید اخلاقی و اعمال، انسان را می سازد و او را برجسته می کند.
وی با اعلان اینکه اخلاق مهمست و در جامعه نقش آفرینی دارد، اضافه کرد: آنچه موجب می شود جامعه نبوی رشد کند، خُلق پیامبر بود. ایشان به همگان احترام می گذاشت و جامعه آن روز را با تربیت حکیمانه خود به سمت توحید سوق می داد و افراد را تربیت کرد.
دبیرکل مجمع جهانی دوده به سه نوع اخلاق اشاره نمود و اظهار داشت: یک نوع اخلاق، اخلاقی است که از آن بعنوان اخلاق افلاطونی و ارسطویی یاد می شود که بر پایه اعتدال استوار است که دارای چهار اصل فضائل اخلاقی شامل شجاعت، عفت، حکمت و عدالت می شود. در اخلاق مسیحیت علاوه بر آن چهار اصل، سه اصل دیگر مانند امید، ایمان و نیکوکاری نیز اضافه شده و در مقابل هفت رذیله اخلاقی با عنوان غرور، طمع، شهوت، حسادت، شکم پرستی، خشم و تنبلی بیان می شود.
وی با اعلان اینکه یک حوزه اخلاق نیز در عرصه سیاست، قدرت و ثروت مورد استفاده قرار می گیرد، اظهار نمود: این نوع اخلاق، اخلاق ماکیاولی است که بر هیچ اصول اخلاقی پایبند نیستند. پیروان این نوع اخلاق، شاه را بَری از رذائل اخلاقی دانسته و معتقدند که او می تواند هر کاری را انجام دهد. کسانی که نگاه ماکیاولی دارند، در رسانه ها به دنبال افزایش مخاطب هستند و بر اصول اخلاق استوار نیستند. در زمینه ثروت، رسانه و قدرت، خطرناک ترین اخلاق، اخلاق ماکیاولی است.
دبیرکل مجمع جهانی دوده با اعلان اینکه فعل اخلاقی از دیدگاه امام راحل برمبنای فطرت است، اظهار داشت: دین نیز برمبنای فطرت است. زمانی که انسان در دشواری قرار می گیرد یا بطورمثال درحال غرق شدن است، تنها توجهش به یک حقیقت و آن، خداوند متعال است بدین سبب اخلاق و عقاید برمبنای فطرت استوار است.
رمضانی افزود: آموزه های امام راحل برای همه جامعه بشری است که اگر همه ملت ها به این آموزه ها عمل کنند، اخلاق را در جامعه مشاهده خواهند کرد. عزت پذیری و مقابله با خودکامگی، سیره امام بود و رهبر انقلاب نیز به جد این اندیشه را دنبال کردند. نکته مهم و قابل تاکید آنست که اگر جامعه بشری می خواهد رشد کند، باید هفت محور بیانیه گام دوم را مبنای حرکت خود قرار دهد. یکی از محورهای این بیانیه، پیشرفت علمی و دیگر، فراگیری اخلاق است. چنانچه جامعه اخلاق محور باشد، می تواند مقدمه عدالت خواهی را در جامعه به وجود بیاورد و با فساد مبارزه کند.
وی اضافه کرد: امام موعظه ای دارند؛ ایشان می فرمایند من شمارا موعظه می کنم که برای خدا بصورت فردی و جمعی قیام کنید؛ فردی برای رسیدن به توحید و کمال انسانی و قیام جمعی، رسیدن به مقصود الهی یعنی همان عدالت است.
دبیرکل مجمع جهانی دوده اظهار داشت: برای رسیدن به این عدالت، همه باید هزینه بپردازند. زمانی پیش از انقلاب اگر استاد و دانشجویی در دانشگاه نماز می خواند، مسخره می شد اما امام (ره) همه را به قیام لِله دعوت کرد تا به عزت و آقایی برسند. امام ذخیره خدا برای نجات انسان ها بود.
رمضانی در آخر اشاره کرد: پاکستانی ها همچون ملتی هستند که به امام عشق می ورزند. ایرانیان تنها امت امام نبودند بلکه ایشان به همه امت اسلامی عشق می ورزیدند و خودرا وقف امت اسلام کردند بدین سبب انقلاب اسلامی بدون نام امام قابل شناخت نیست و مقام معظم رهبری همیشه ما را متوجه این مهم می سازند.

1401/03/18
10:17:28
5.0 / 5
557
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , امام , پیامبر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس