به همت نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی؛

کتاب لغزش های اعتقادی در عصر غیبت منتشر گردید

کتاب لغزش های اعتقادی در عصر غیبت منتشر گردید عطر حرم: کتاب لغزش های اعتقاد در عصر غیبت (گونه ها، زمینه ها و راهکارها) اثر حسن ملایی است که در پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تهیه و به همت نشر این پژوهشگاه منتشر گردید.به گزارش عطر حرم به نقل از مهر، کتاب «لغزش های اعتقاد در عصر غیبت (گونه ها، زمینه ها و راهکارها)» اثر حسن ملایی است که در پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تهیه و به همت نشر این پژوهشگاه در ۳۱۷ صفحه منتشر گردید.
زمان غیبت امام عصر (عج) بر طبق متون دینی بگونه ای خواهد بود که اعتقادات و باورهای دینی و مهدوی یک مسلمان به شدت مورد هجمه قرار می گیرد و دینداری برای مسلمانان با چالش های خطرناکی مواجه خواهد شد. این پیشبینی معصومین (ع) امروزه با تأملی در وضعیت دینداری آحاد جامعه انسانی و با هجوم بی امان جبهه شیطان بر باورهای الهی کاملاً مشهود است.
قطعاً چنین لغزش هایی در امور اعتقادی با زمینه های فردی و عوامل اجتماعی شکل می گیرد و سبب ایجاد انحراف در باورها می شود که باید مورد بررسی موشکافانه و عالمانه قرار گیرد؛ برای اینکه تا لغزش ها و بسترهای ایجاد آن شناسایی نشود، عرضه راهکار ممکن نخواهد بود؛ ازاین رو رسالت مهم ما بعد از شناسایی مذکور، یافتن راهکارهای مؤثر برای از بین بردن یا کاهش این لغزش ها است.
اهداف اصلی این پژوهش، شناسایی عوامل و زمینه های لغزش اعتقادی در زمانه غیبت و جاره اندیشی و عرضه راهکار و رفع چالش های اعتقادی در عصر غیبت بوده است.
ساختار اثر
این اثر در چهار فصل تألیف شده است؛ در فصل اول این اثر که به کلیات و مفاهیم اختصاص یافته، در چارچوب دو گفتار، به مبحث «جایگاه اعتقادات در اسلام» و «غیبت امام عصر (عج) و انتظار ظهور» پرداخته شده است.
نویسنده در دومین فصل از این اثر، «گونه شناسی لغزش های اعتقادی» را در سه گفتار با عناوین مفهوم شناسی لغزش اعتقادی، لغزش های مشترک در همه اعصار، و لغزش های ویژه در عصر غیبت مورد بحث و بررسی قرار داده است.
از جمله لغزش های ذکر شده در این فصل میتوان به انکار و شک درباره وجود حضرت مهدی (عج)، ادعای مهدویت (مهدی بودن)، ناامیدی از ظهور امام زمان (عج)، بی فایده دانستن امام غیب، انحراف در عقیده رجعت هنگام ظهور، تمام معجزه بودن ظهور اشاره نمود.
«زمینه شناسی بسترهای بروز و گسترش لغزش های اعتقادی» عنوان سومین فصل از این کتاب است که نویسنده در دو گفتار به لغزش های درونی و بیرونی بروز لغزش های اعتقادی می پردازد؛ در این فصل، زمینه های بینشی، گرایشی و رفتاری بروز لغزش های اعتقادی تبیین شده است.
در چهارمین و آخرین فصل از کتاب مذکور، «راهکارشناسی مقابله با لغزش های اعتقادی» مورد بررسی قرار می گیرد که در این راستا، راهکارهای فرهنگی معرفتی، راهکارهای اخلاقی – تربیتی، و راهکارهای سیاسی – اجتماعی تشریح شده است.
راهکارهای سیاسی – اجتماعی مقابله با لغزش های اعتقادی عصر غیبت
انسان موجودی اجتماعی است و برای برآوردن نیازمندی های خود به رفت و آمد در جامعه و معاشرت با افراد متعدد و مواجهه با قوانین جاری در آن نیاز دارد. همین ورود به جامعه در صورتیکه از صلاح کافی برخوردار نباشد، می تواند بسترساز ایجاد لغزش هایی در باورهای دینی او شود.
از این رو باید راهکارهایی را یافت که با جامعه مرتبط می باشد و با سیاست و سیاسیون ارتباط دارد و به اجرای آن همت گماشت.
برخی از مهم ترین راهکارهای سیاسی – اجتماعی برای حفظ ایمان و مصون ماندن از لغزش های اعتقادی عبارتند از: صالح بودن خواص و نخبگان جامعه، عدالت گستری در حد توان، برخورد با افراد و فرقه های انحرافی، دشمن شناسی و بصیرت افزایی، تقیه منطقی و هشیارانه، بسیج عمومی و سازماندهی نیروها و تقویت امور مالی و اقتصادی جامعه.


منبع:

1401/04/08
11:28:26
5.0 / 5
184
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , امام , دین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس