رییس سازمان حج و زیارت:

سفارش های ضروری به زوار اربعین

سفارش های ضروری به زوار اربعین به گزارش عطر حرم، رئیس سازمان حج و زیارت اظهار داشت: باتوجه به شرایط چند روز گذشته، برای آن که زوار ما به مشکل برنخورند، چند نکته ضروری را حتما باید رعایت نمایند.


به گزارش عطر حرم به نقل از ایسنا، سیدصادق حسینی ـ رئیس سازمان حج و زیارت ـ با بیان اینکه ۴۸ نفر زائر ایرانی تا حالا بر اثر سانحه یا به مرگ طبیعی در جریان مراسم اربعین امسال از دنیا رفته اند، اظهار داشت: متاسفانه ۷۰ درصد این زوار در سامانه «سماح» مبلغ ۱۸ هزار تومان حق بیمه را پرداخت نکرده و ثبت نام یا ثبت نام قطعی نداشتند، بنا بر این خسارت ۳۰۰ میلیون تومانی به خانواده آنان تعلق نمی گیرد. این در حالیست که برای زائرانی که به مرگ طبیعی از دنیا می روند یا گرفتار قطع عضو می شوند هم ۵۰ میلیون تومان خسارت بیمه، پیش بینی شده است.
او با اشاره به اینکه تا حالا سه میلیون و ۳۵۰ هزار نفر در سامانه «سماح» ثبت نام کرده اند که دو میلیون و ۸۰۰ نفر آنان ثبت نام قطعی داشته اند، اضافه کرد: از زوار محترمی که در ایام آتی به عراق سفر می کنند، تقاضا می نماییم حتما در سامانه «سماح» ثبت نام و حق بیمه را که رقم قابل توجهی نیست، پرداخت کنند. بیمه سامان ۵۰ آمبولانس را در ۵۰ نقطه عراق برای خدمت رسانی به زوار ایرانی مستقر کرده که پیکرهای زوار فوتی بیمه نشده را هم به مرزها رسانده اند. این تنها بیمه ای بود که تقبل کرد _ با وجود پیش بینی ضرر _ بیمه زوار را تقبل کند چون از قبل در عراق زیرساخت داشت.
حسینی که در حاشیه حضور در کمیته فرهنگی آموزشی ستاد اربعین در کربلا سخن می گفت، همین طور اظهار داشت: از زوار محترم می خواهیم که اپلیکیشن زیارت را روی گوشیهای تلفن همراه خود نصب کنند. این اپلیکیشن علاوه بر خدمات اطلاع رسانی در حوزه موکب ها و خدمات آنها، در حوزه گم شدگان نیز قابلیت ارائه خدمات دارد. تا حالا ۸۴ هزار نفر از زوار ایرانی در حوزه امداد گمشدگان به ما مراجعه داشته اند و ۵۷۰ نفر از کارگزاران ما در هشت ایستگاه در شهرهای مقدس نجف، کربلا، سامرا و کاظمین مستقر هستند و ۵۸ ایستگاه هم در راه پیاده روی. در صورتیکه از اپلیکیشن زیارت استفاده شود، بدین سبب دیگر به مراجعه حضوری برای دریافت امداد گمشدگان نیازی نیست و در صورت اعلام بوسیله این اپ، همکاران ما برای امدادرسانی در محل حاضر می شوند.
رئیس سازمان حج و زیارت همین طور اظهار داشت: روز گذشته تعداد خروجی از کل مرزهای ما به سمت عراق ۱۶۹هزار و ۸۱۰ نفر بوده است. خوشبختانه تعداد زوار برگشته از زیارت بیشتر شده و همان روز گذشته به ۱۸۷ هزار و ۵۹۴ نفر رسیده است. توصیه اکید ما به زوار این است که یک روز را در نجف، یک روز را در کربلا و سه روز را در راه سپری کنند و بعد از زیارت، زود برگردند. در روایت هم سفارش شده که زیارت کنید و سریع برگردید تا امکان زیارت برای دیگران نیز برقرار شود. علاوه بر وسایل حمل و نقل عراقی و تعدادی اتوبوس ایرانی، روزانه دو قطار از کربلا به طرف مرز می رود، با بلیت ۱۰ دینار عراقی که زوار از این امکان هم می توانند بهره گیرند. این قطارها هر روز زوار را در دو نوبت ساعت ۱۰ و ۱۳ به شلمچه می رساند.
او اضافه کرد: اطلاعات سامانه سماح نشان می دهد، بسیاری از زوار ما، زائر اولی هستند و بر طبق کم تجربگی، پول لازم همراهشان نیست. این زوار خودشان را معطل نکنند که روز پس از اربعین به سمت خانه برگردند که آن موقع دیگر هیچ موکبی فعال نیست. زائرانی هم که می خواهند عازم عراق شوند، پول به مقدار کافی به همراه داشته باشند؛ چونکه کارت های بانکی ما هم چند روز به سبب از کار افتادن دستگاه های پوز به مشکل خوردند و مشکلاتی پدید آمد.
صادق حسینی همین طور با اشاره به اینکه بسیاری از زوار گرفتار مشکلات تغذیه شده اند، سفارش کرد: زوار حتما مقداری خشکبار و کمی آب همراهشان داشته باشند که گاهی مسیرها طولانی است و امکانات در دسترس نیست. به همراه داشتن مواد ضدعفونی کننده و یک زیرانداز حداقلی نیز لازم است. گرمازدگی هم مسأله مهمی شده است تا پریروز ۱۱ هزار مراجعه گرمازدگی داشته ایم. بنابراین، زوار حتما لباس خنک، کلاه و عینک آفتابگیر، کفش مناسب و کمی داروی مسکن و پماد همراه داشته باشند. از آب هم به اندازه کافی بهره گیرند.
وی در همین زمینه افزود: حضور حداقلی در نجف و کربلا باتوجه به بحث گرمای هوا که در نجف به ۴۸ درجه و در کربلا به ۴۴ درجه سانتی گراد رسیده است، بخصوص برای بانوان مشکل به وجود می آورد. مدیریت تغذیه و انتخاب مناسب دراین زمینه ضروری است؛ چونکه بیشتر بیماران ما پس از گرمازدگی، مشکل گوارشی داشته اند. بدین سبب به همراه نیاوردن افراد خردسال و کهنسال و نیز افراد بیمار، به شدت سفارش می شود. همین طور ‌نوشیدن آب های کاملا بهداشتی بسته بندی شده لازمست، تا خدای ناکرده به مشکل بیماریهای خاصی برنخوریم.
رئیس سازمان حج و زیارت اضافه کرد: بسته های سفر ارزان دو میلیون و ۹۷۰ هزار تومانی، یعنی کمتر از صد دلار را پس از اربعین داریم که علاقه مندان می توانند از آن بهره گیرند. پس سفارش می نماییم، آنان که تا حالا اقدام نکرده اند، سفرشان را بگذارند برای پس از اربعین.
حسینی همین طور به زوار سفارش کرد متانت در مسافرت و اجتناب از بحث های سیاسی را در دستور کار خود داشته باشند؛ چونکه ما برای تکریم نهضت سیدالشهدا (ع) آمده ایم و با بحث های سیاسی داخل عراق هم کاری نداریم.
رئیس سازمان حج و زیارت همین طور با تأکید بر اینکه هیچ بودجه دولتی صرف اربعین نمی گردد، اظهار داشت: ۵۰۰ موکب ایرانی در کربلا داریم که این تعداد، ۴۰ درصد کل موکب های موجود در کربلاست. استان تهران با ۷۲ موکب در صدر قرار دارد و پس از آن، اصفهان و کرمان و استانهای دیگر قرار گرفته اند. اگر در ایام نخست مشکلاتی پیش آمد، بدین سبب بود که موکب های عراقی هنوز آماده نبودند؛ وگرنه دولت و مردم عراق نهایت همکاری را در میزبانی در شأن از زوار اربعین داشته اند. واقعیت این است که برای این بزرگترین کنگره بشری، مردم عراق سخاوتمندانه در کنار زوار ایرانی و دیگر ملیت ها قرار گرفته اند. اگر همین تعداد قرار باشد در حج حضور یابند، مطمئن باشید عربستان با آن امکانات هتلی شیک، حتما به مشکل می خورد.
حسینی سپس اظهار داشت: در این روزها، به ما هم به عنوان سازمان حج و زیارت انتقاد می شود. این در حالیست که مدیریت مراسم اربعین با ستاد اربعین، مستقر در وزارت کشور است که سازمان ما تنها یکی از کمیته های هفده گانه آنست. بسیاری از کارها را که ما آمادگی انجام داریم، کمیته های دیگر معتقدند که تداخل در وظایف کاری آن هاست. با اینحال ما هر جا که احساس کردیم کار بر زمین مانده یا به کمک نیاز دارد، فروگذار نکرده ایم. برای نمونه از همان روزهای نخست امکانات طبخ غذای روزانه ۲۰ هزار پرس غذا را در نجف فراهم نموده ایم و حدود ۲۰ هزار پرس غذا هم در کربلا.
رئیس سازمان حج و زیارت در آخر اشاره کرد: سامانه سماح از ابتدا برای ثبت نام پیش بینی شده بود اما باتوجه به مشکلات به وجود آمده، به ستاد اربعین پیشنهاد می دهیم که در حوزه روادید، بلیت و انتخاب مرز، با بهره گیری از این سامانه کار متمرکز انجام دهیم که در صورت موافقت، این ظرفیت در سازمان برای سالهای آتی وجود دارد.
منبع:

1401/06/21
22:48:22
5.0 / 5
246
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس