سخنران حرم حضرت معصومه (س):

ما برای انبیا خلق شده ایم

ما برای انبیا خلق شده ایم به گزارش عطر حرم، قم سخنران حرم مطهر حضرت معصومه (س) با تکیه بر اینکه همیشه دانی برای عالی خلق می شود نه عالی برای دانی، اظهار داشت: ما برای انبیا خلق شده ایم و انبیا به سمت ما ارسال شده اند؛ «ارسلنا» و «رسل» درآیات تعابیری است که نشان دهنده رهنمون سازی انبیا برای دست یابی انسان به مقام والای هدایت الله است.


آیت الله توکل، شامگاه ۲۸ بهمن در حرم حضرت معصومه (س)، میلاد ائمه اطهار و بعثت رسول الله (ص) را برکتی بزرگ برای تمام عالمیان دانست و اظهار داشت: برخی گمان کردند که خداوند متعال انبیا را برای ما آفریدند تا دست ما را بگیرند که این برداشت غیر صحیح است؛ خداوند متعال انبیا را به سمت مردم ارسال کرده است؛ نه اینکه آنها را برای آدمیان خلق نموده باشند.
وی با تاکید بر اینکه همیشه دانی برای عالی خلق می شود نه عالی برای دانی، خاطرنشان کرد: ما برای انبیا خلق شده ایم و انبیا به سمت ما ارسال شده اند؛ «ارسلنا» و «رسل» درآیات تعابیری است که نشان دهنده رهنمون سازی انبیا برای دست یابی انسان به مقام والای هدایت الله است.
وی ضمن اشاره به آیاتی از قرآن کریم بابیان اینکه اگر انسان یک نفر را هدایت کند، گویا تمام عالم را هدایت نموده است، اظهار داشت: انبیا برای هدایت عالم و نشان دادن مسیر بندگی و فراهم سازی نردبان برای سیر در مقامات بالا خلق شده اند.
وی به روایتی از رسول الله (ص) در ارتباط با آثار و برکات هدایت انسان اشاره نمود و اضافه کرد: پیامبر اعظم (ص) به امیرالمؤمنین علی (ع) می فرماید؛ علی جان اگر خدا به دست تو یک نفر را هدایت کند، بر آنچه آفتاب بر او می تابد بالاتر و باارزش تر است؛ هدایت افراد از گمراهی، زمین خورده را بلند کردن و راه را به او نشان دادن، از اعمالی است که ثوابش قابل قیاس با هیچ عملی نیست.
توکل بابیان اینکه در هدایت عامه انبیا به سمت مردم می آیند تا دست مردم را بگیرد، اظهار نمود: اگر انبیا نبودند مردم در جهل و نادانی سیر می کردند و به بیراهه می رفتند. چون ارسال انبیا و انزال کتاب برای همه مردم است، به این نوع هدایت، هدایت عامه می گویند.
وی بابیان اینکه باب هدایت خاصه ویژه کسانی است که بالاترین درجات ایمان را درک نموده باشند، افزود: هدایت خاصه، بیان اسرار مگو است؛ اسراری که به سلمان گفتند و به ابوذر نگفتند و آنچه به ابوذر گفتند به مقداد نگفتند و آنچه به مقداد گفتند، به میثم تمار و عمار یاسر نگفتند.
توکل ضمن اشاره به اینکه درب های معارف الهی، ناظر به مراتب لیاقت و ظرفیت افراد، پیش رویش گشوده می شود، خاطرنشان کرد: وقتی انبیا آمدند و باب هدایت عامه را باز کردند و به مردم واجبات و محرمات را تعلیم دادند، کسانی که خوب عمل می کند و در بین بهترها بهترین ها هستند را در وادی هدایت خاصه قرار داده، ابواب معرفت الله را برایشان نشان می دهند.
سخنران محفل معارفی حرم مطهر خاطرنشان کرد: راه معنویت مسیر بی نهایتی است که آخر ندارد، انسان به هر مقامی از معنویت برسد، مرحله بالاتری وجود دارد که آنرا نمی بیند و تا حجاب مرحله بالاتر را برندارد، از مقام بالاتر بی خبر خواهد بود.
وی با تاکید بر اینکه اگر تقوا را در پیش بگیرید، به واجبات عمل و از محرمات پرهیز کنید و امر خدا را امتثال کنید، اهل بهشت خواهید بود، بیان نمود: اهل بهشت بودن یک مرحله و اهل معنا بودن مرحله ای فراتر است؛ اهل معنا محرم اسرار هستند. باید در کنار تقوا برنامه ای را پیاده نماییم تا ما را از نامحرم بودن دربیاورد و اسرار مگو را برایمان تعلیم دهند. چونکه انبیای الهی آمده اند اسرار را بگویند ولی ما خودمان را آماده نکرده ایم.
برای محرم اسرار شدن باید ظرفیت در خود ظرفیت ایجاد کنیم
سخنران حرم مطهر حضرت معصومه (س) افزود: برای اینکه محرم اسرار شویم، باید در خود ظرفیت ایجاد کنیم؛ عمل به واجبات و ترک محرمات لیاقت می آورد و ظرفیت غیر از لیاقت است. انسان باید به دنبال برنامه هایی برود که او را محرم کند و از اغیار بودن خارج سازد.
وی با تاکید بر اینکه خداوند متعال ما را آفریدند که زندگی نماییم و قیمتی پیدا نماییم، نه اینکه به هر قیمتی زندگی نماییم، اظهار نمود: خداوند متعال انسان را آفریدند به عبادت امر کردند؛ درحالی که ذات اقدس الهی نسبت به خلقت و عبادات ما بی نیاز محض هستند؛ حق تعالی غنی مطلق و کمال محض است.
وی اظهار داشت: عبادت های ما ابواب عبودیت را پیش رویمان می گشاید تا از مقامات معنوی بالارویم و آرام آرام لایق و با ظرفیت شده به هراندازه ای که برای خودمان ظرفیت ایجاد نماییم، به همان اندازه ابواب اسرار الهی پیش رویمان بازخواهد شد.
توکل بابیان اینکه انسان در عین درک مشقت برای کسب نورانیت، در خیلی از مواقع تنها با یک گناه همه آنچه را کسب نموده نابود می کند، خاطرنشان کرد: تا وقتی که نقاط ضعف و خرابی نفس را پیدا و آنرا ترمیم نکنیم، همچنان در نقطه ابتدایی معرفت الله سیر خواهیم کرد.
منبع:

1401/11/30
10:41:34
5.0 / 5
242
تگهای خبر: ائمه , پیامبر , حرم مطهر , عبادت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس