هجدهمین نمایشگاه قرآن و عترت اصفهان

هجدهمین نمایشگاه قرآن و عترت اصفهان عطر حرم: اصفهان هجدهمین نمایشگاه قرآن و عترت اصفهان از 16 تا 20 فروردین ماه 1402 هم زمان با ایام ماه پرفیض رمضان در محل نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان انجام می شود.علی تمنایی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان در نشست خبری هجدهمین نمایشگاه قرآن و عترت اصفهان که امروز یکشنبه(۲۱ اسفندماه) در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان برگزار شد، با اشاره به اینکه اصفهان به لحاظ سبقه فرهنگی و تعدد مراکز و مؤسسات قرآنی و افراد و مربیان فعال در این حوزه، جایگاه برتری در کشور دارد، اظهار داشت: باید اهتمام نماییم فضای انس و ارتباط با قرآن در جامعه تقویت شود چونکه ارتباط و التزام به قرآن یکی از مسیرهای برون رفت از مشکلات است، بدین سبب باید از این فرصت ها و مناسبت ها استفاده نماییم، چنانکه یکی از اهداف نمایشگاه قرآن نیز افزایش ارتباط و انس با قرآن است.

او افزود: بخشنامه برگزاری نمایشگاه در کل استان با همکاری مجموعه نمایشگاه ها منعقدشده است، البته رویکرد اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان برگزاری نمایشگاه در همه شهرستان ها است؛ ضمن این که در حوزه نمایشگاه ۲ دغدغه داشتیم، اول انجام کارهای نو، کیفی و متفاوت یا ایده های نو و با هدف کیفیت بخشی به برنامه ها که در کمیته محتوایی با مسئولیت سازمان تبلیغات استان دنبال می شود و هدف دوم، حضور پررنگ مردم است که باتوجه به مسافت راه یکی از چالش های ما است و امیدواریم در کمیته تبلیغات با محوریت صدا و سیما صورت گیرد.

تمنایی با اشاره به اینکه سال قبل نزدیک به ۳۰ تا ۳۵ هزار نفر از نمایشگاه قرآن بازدید کردند، اظهار داشت: کمیته های اجرائی و نظارت و ارزیابی با محوریت شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان وظیفه برگزاری هرچه بهتر نمایشگاه را بر عهده دارند.

نمایشگاهی رویداد محور با تنوع در ترکیب و فضابندی

همچنین احمدرضا طحانیان، مدیرعامل شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان ضمن اظهار امیدواری از این که برنامه ریزی های انجام شده موجب برگزاری نمایشگاهی پربا و مفید شود، اظهار داشت: هجدهمین نمایشگاه قرآن استان اصفهان که از ۱۶ تا ۲۰ فروردین برگزار می شود، نسبت به سال قبل بیش از ۵۰ درصد رشد کمّی دارد.

او افزود: تلاش شده است که نمایشگاه، رویداد محور و رویدادها و برنامه های مختلف در ایام نمایشگاه داشته باشد، همین طور تلاش شد تنوع در ترکیب و فضابندی رعایت شود؛ بنابراین قسمتی به حجاب و عفاف و ۸۰ درصد به موضوع عفاف و حجاب اختصاص داده شد، ضمن این که برای برگزاری رویدادهای مختلف جنبی ۲ استیج و ۶ سالن در نظر گرفته شده است.

طحانیان در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا در خصوص دوری مسافت محل دائمی نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان از مرکز شهر و مشکل عدم حضور مردم در نمایشگاه اظهار داشت: امسال همچون سال قبل با همکاری سازمان اتوبوس رانی سرویس هایی را برای ایاب و ذهاب شهروندان به محل نمایشگاه قرآن در نظر گرفته ایم، چنان که سال قبل با همکاری خوب سازمان اتوبوس رانی نزدیک به ۸۰ سرویس بازدیدکنندگان را از درب مراکز فرهنگی و مؤسسات قرآنی به نمایشگاه قران آوردند.

حضور هنرمندان و چهره های ملی در محافل قرآنی

مهدی مسماریان، مدیر کمیته محتوا و نماینده سازمان تبلیغات استان اصفهان نیز ضمن اشاره به در نظر گرفتن ۲ بخش برای محتوای هجدهمین نمایشگاه قرآن و عترت اصفهان، اظهار داشت: بخش محتوای کلی و بحث محتوای مربوط به هر موسسه، محتوای کلی نمایشگاه با اشعار قرآن، خانواده، آرامش و با هدف ترویج و انس با قرآن در جامعه در نظر گرفته شده و مؤسسات و مراکز قرآنی در راستان شعار و چارچوب اعلام شده تنظیم محتوای غرفه خودرا طبق سلیقه انجام می دهند.

او از برگزاری ۸ محفل قرآنی در طول نمایشگاه آگاهی داد و اظهار داشت: یک محفل پیش از نماز مغرب و یک محفل پس از افطار خواهد بود و در این محافل از ظرفیت هنرمندان و چهره های ملی استفاده می شود.

مدیر کمیته محتوای هجدهمین نمایشگاه قران و عترت اصفهان اضافه کرد: نمایش رادیویی با حضور آقای دلیران با محوریت ترجمه قرآن، اجرای سرودهای ملی سلام فرمانده ۲ و بیعت، تجلیل از فعالان قرآنی و برگزیدگان با حضور مسئولین عالی رتبه، همایش روزه اولی ها، حضور مدارس حفظ قرآن همراه با تحصیل که نخستین بار در اصفهان در نمایشگاه، مسابقات روزانه و اهدای جوایز با کمک شهرداری، دعوت از چهره های فرهنگی، حضور و نشست مدیران کل دستگاه های مختلف و دعوت از هیئت های مذهبی برای داشتن غرفه و معرفی برنامه ها ازجمله برنامه های این نمایشگاه است.

برپایی غرفه یادواره شهدا

در ادامه، حامد شبانی، مسئول اجرائی هجدهمین نمایشگاه قرآن و عترت اصفهان ضمن اشاره به ثبت نام حدود ۲۰ مؤسسه قرآنی تا امروز جهت شرکت در این نمایشگاه، اظهار داشت: این تعداد نسبت به سال قبل افزایش ۱۰۰ درصدی را نشان می دهد، ضمن این که زمان ثبت نام تا ۱۵ اسفند بود که به علت درخواست مکرر مؤسسات و مراکز قرآنی تا ۲۰ اسفند تمدید گردید تابه حال حدود ۱۸۵ غرفه به متراژ ۶ هزار و ۷۰۰ متر تشکیل شده است.

او افزود: مؤسساتی مثل دارالقرآن، جامعه القران، مهد قرآن و آستان قدس رضوی در این نمایشگاه حضور دارند، همین طور امسال برای نخستین بار همایش کنگره شهدای اصفهان را داشتیم که غرفه یادواره شهدا نیز در نمایشگاه برگزار می شود.

شبانی افزود: تلاش شد که نقشه نمایشگاه آماده باشد اما به دلیل افزایش ثبت نام این کار به تعویق افتاد، بااین وجود سالن های A و B به مؤسسات قرآنی و انتشارات و سالن C به محصولات فرهنگی و عفاف و حجاب اختصاص داده شد و تلاش شد که هر دسته و موضوع کنار هم باشد و در اطلاع رسانی ها اعلام گردد.

مسئول اجرائی هجدهمین نمایشگاه قرآن و عترت اصفهان ضمن اشاره به این که یکی مشکلات سال قبل وجود سیستم صوت در هنگام فعالیت غرفه ها بود، بیان کرد: امسال سیستم صوت بصورت کلی از سالن ها حذف و بجای آن دو سالن نمایش همایش به وجود آمد که حدود بیست همایش محفل و گعده قرآنی در آن برگزار می گردد.

تجلیل از غرفه های برتر و بالاترین فعالان قرآنی

همچنین علی حاجی زکی، معاون مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس کمیته نظارت و ارزیابی با اشاره به اینکه شورای برنامه ریزی نمایشگاه قرآن ذیل ستاد برگزاری نمایشگاه با حضور مدیرکل ارشاد، استانداری، صدا و سیما و شرکت نمایشگاه بین المللی اصفهان تشکیل شد، اظهار داشت: کمیته های ارزیابی و نظارت، محتوایی، اجرای پشتیبانی و اطلاع رسانی ذیل این شورا شکل گرفت. نظارت و ارزیابی در نمایشگاه قرآن با محوریت سه موضوع ارزیابی و نظرسنجی از مردم، ارزیابی و نظرسنجی از غرفه داران و محتوا و طراحی نمایشگاه صورت می گیرد.

او اضافه کرد: در همین راستا از غرفه های برتر و بالاترین فعالان قرآنی نمایشگاه در آخر ماه مبارک رمضان تجلیل می شود.

عضو ستاد برگزاری هجدهمین نمایشگاه قران و عترت اصفهان از انجام پیگیری های حضور دانش آموزان و اولیا بوسیله آموزش و پرورش در این نمایشگاه آگاهی داد و اظهار داشت: پیامک های انبوه اطلاع رسانی بوسیله مخابرات، استقرار اکیپ رادیویی، تبلیغات شهری، حضور تشکل های مردمی و حضور مراکز دانش بنیان قرآنی به همت دفتر تبلیغات اسلامی استان اصفهان از برنامه های هجدهمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم اصفهان است است.

ما هر نفر عضو یک مؤسسه قرآنی است

سید محمد قلمکاریان، عضو اتحادیه مؤسسات قرآنی نیز با تکیه بر این که بزرگداشت قرآن، بزرگداشت خدا است و هرچقدر در این حوزه تلاش و برنامه ریزی نماییم باارزش است، اظهار داشت: ما در صدد هستیم که مؤسسات قرآنی در نمایشگاه به مردم معرفی و شناخته شوند، برای اینکه نمایشگاه باید به بستری برای ارتباط مستمر مردم و مؤسسات قرانی تبدیل شود؛ بنابراین درباب اطلاع رسانی نمایشگاه فقط به اخبار معمول اکتفا نکرده، بلکه معرفی بخش های مختلف نمایشگاه، مؤسسات و مراکز مختلف قرآنی در برنامه است.

عضو اتحادیه مؤسسات قرآنی با اشاره به اینکه شعار ما این است که «هر نفر عضو یک موسسه قرآنی است»، اضافه کرد: در نمایشگاه قرآن باید هر فرد، مؤسسه قرآنی نزدیک محل زندگی خودرا شناخته و با آن ارتباط برقرار کند تا ارتباط در طول سال ادامه و استمرار داشته باشد و خیرات و برکات ارتباط با قرآن در زندگی مردم جاری شود.

منبع:

1401/12/23
09:11:24
5.0 / 5
188
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس