، سیاحت معنوی، ستارگان ایران،

معرفی امامزادگان آذربایجان شرقی، جلفا

معرفی امامزادگان آذربایجان شرقی، جلفا عطر حرم: چه خوب است كه در این ایام كه به نقاط مختلف كشور سفر می نماییم و با آثار و ابنیه تاریخی و باستانی ایران آشنا می شویم، آثار میراث معنوی ایران زمین را هم در اقصی نقاط كشور مورد توجه قرار دهیم، امامزادگان و بقاع متبرك همچون آثار میراث معنوی ایران عزیزند كه از جهات مختلف تاریخی، فرهنگی، اجتماعی و مذهبی قابل تامل و تعمق و ژرف نگری اند.


به گزارش عطر حرم به نقل از ایسنا، می توانیم به هر شهر و دیاری كه سفر می نماییم، سری هم به آستان متبرك و معنوی امامزادگان و بقاع متبرك و اماكن مذهبی بزنیم و با كسب آرامش معنوی و روحی سفرمان را پربارتر نماییم و با گنجینه های میراثی وتاریخی ایران زمین هم آشنا شویم. سازمان اوقاف و امور خیریه در طرح آرامش بهاری كه دارد امسال به معرفی امامزادگان كشور پرداخته است. در این گزارش به معرفی امامزادگان آذربایجان شرقی / جلفا می پردازیم.
امام زاده سیدمحمد نوجه مهر معروف به سیدمحمد آقا، در كنار رود ارس، در روستای نوجه مهر جلفا قرار دارد. نسب ایشان با ۹ واسطه به امام رضا ضد السلام می رسد. هر ساله كشاورزان آن نواحی بعد از برداشت محصول، برای زیارت و ادای نذورات خود به زیارت این امامزاده می روند. برای رفتن به روستای نوجه مهر باید از هادی شهر به سیه رود، سپس به سمت پایانه مرزی نوردوز بروید؛ كمی بالاتر از این پایانه مرزی، در سمت راست، تابلوی این امام زاده مشهود است. رودی از سمت جنوبی امام زاده همیشه در جریان است كه رود آبشار گل آخور ورزقان را به رود ارس می ریزد.

آذربایجان غربی / خوی

امام زاده سید بهلول، در محله ای به همین نام در شهرستان خوی واقع گردیده و بزرگ ترین مكان زیارتی این شهر است. ایشان بعد از شهادت به دست عباسیان كه دشمن سرسخت علویان بودند، در محل فعلی كه گندم زاری بوده است، به صورت شبانه و پنهانی مدفون گردیده بود كه كشاورز این مزرعه، هنگام آبیاری آن متوجه می گردد كه آب در قسمتی از زمین فرونرفته و جمع می گردد. او بعد از كندن زمین به جنازه سید بهلول می رسد و سپس با جمعی از شیعیان، ایشان را با احترام دفن می كند. امام زاده سید بهلول قدیمی ترین امام زاده در منطقه آذربایجان است و نسب ایشان با دو واسطه به امام هادی ضد السلام می رسد.


اردبیل / اردبیل

امامزاده سید صدرالدین، از نسل امام كاظم ضد السلام، یكی از امامزادگان مهم و عظیم الشأن شمال ایران است. ایشان از فرزندان بلافصل امام كاظم ضد السلام است كه با برادران خود امامزاده صالح و امامزاده حمزه به اردبیل آمده و در آنجا اقامت گزیده و به ترویج معارف قرآن و خاندان علیهم السلام و نشر احكام الهی پرداختند. آستان امامزاده سید صدرالدین در جاده اردبیل ـ مشكین شهر در ۳ كیلومتری اردبیل، در وسط زمین های كشاورزی واقع شده است.


اردبیل / مشكین شهر

امام زاده سید سلیمان، نوزدهمین فرزند ذكور حضرت امام موسی كاظم ضد السلام است و ایشان با امام رضا ضد السلام از یك مادر متولد شده اند. در موزهٔ این بارگاه، تعدادی ظروف بسیار قدیمی منحصربه فرد و چندین كتاب خطی نفیس نگهداری می گردد كه می توان از جملهٔ آن ها به نسخه های دست نویس شاهنامه فردوسی اشاره نمود. امام زاده سید سلیمان در بخش مشكین شرقی شهر فخرآباد، دهستان قره سو، روستای فخرآباد، در ۲۲ كیلومتری شرق شهرستان مشكین شهر واقع شده است.


خراسان رضوی / طرقبه

آستان امامزادگان سیدناصر و سیدیاسر علیهماالسلام، در شهرستان طرقبه و شاندیز، ابتدای روستای گلستان در ۵ كیلومتری غرب شهر مشهد در منطقه ای كوهستانی با جاذبه های طبیعی واقع شده است. كاشی نوشتهٔ بزرگی بر بالای نمای ساختمان نصب شده و نام این دو برادر به وضوح این گونه نوشته شده است: «السید یاسر و السید ناصر علیهماالسلام» این دو مقبره در گذشته دارای بنایی ساده با ایوانی كوچك بوده و الان به همت اهالی گلستان، بازسازی و مرمت شده و موردتوجه اهالی منطقه و زائرین و مسافران است. این بقعه در مجاورت روستای خوش آب و هوای حصار گلستان قرار دارد.


خراسان رضوی / مشهد

آرامگاه خواجه اباصلت رحمة الله ضد در فاصله ۱۰ كیلومتری مشهد و در كنار جاده مشهد ـ فریمان واقع شده است. اباصلت یكی از اصحاب خاص حضرت علی بن موسی الرضا ضد السلام و خادم و محرم اسرار آن حضرت بود. ایشان پس از حركت امام رضا ضد السلام از نیشابور، همراه وی از نیشابور خارج شد و به طرف طوس و مرو حركت كرد و در تمامی مجالس و محافل، با امام رضا ضد السلام همراه بود. اباصلت پس از شهادت حضرت، دوباره به نیشابور بازگشت و به مناظرات و بحث های علمی و حدیثی مشغول گردید و بعد از وفات، در مكان فعلی به خاك سپرده شد.
1397/01/13
17:03:34
5.0 / 5
4917
تگهای خبر: امام , امامزاده , دین , مذهب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس