در گفتگو با مهر عنوان شد؛

فتوای حرمت تعرض به حریم مردم، امنیت روانی را به جامعه بازگرداند

فتوای حرمت تعرض به حریم مردم، امنیت روانی را به جامعه بازگرداند عطر حرم: یك استاد حوزه با اشاره به اینكه امنیت روانی یكی از مهمترین نیازهای امروز جامعه است، اظهار داشت: مقام معظم رهبری با فتوای تعرض به حریم داخلی مردم حرام شرعی است، امنیت روانی را به جامعه بازگرداندند.


به گزارش عطر حرم به نقل از مهر، امروزه عیوب و مضرات پیام رسانهای خارجی مانند تلگرام و...، شبكه های اجتماعی و... از نظرهای مختلف خصوصا فرهنگی و امنیتی بر همگان آشكار شده است، اقبال و توجهی هم به پیام رسانهای داخلی شده كه در حال گسترش است، اما برخی با اغراض و نیتهای دشمنانه تلاش در امنیتی نشان دادن پیام رسانهای داخلی دارند تا مردم را از وارد شدن به این پیام رسانها بترسانند.
حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز دوشنبه ۲۰ فروردین ماه در دیدار جمعی از مسئولان و مدیران نظام ابراز خرسندی از تبدیل شدن مطالبه تولید پیام رسان ها و شبكه های اجتماعی داخلی به مطالبه ای عمومی، گفتند: مسئولان باید امنیت و حریم داخلی مردم و كشور را حفظ كنند. تعرض به امنیت و حریم داخلی مردم «حرام شرعی» است و نباید صورت گیرد. متصدیان كار در دستگاههای دولتی و قضایی مراقبت كنند تا حریم داخلی زندگی مردم و اسرار آنها محفوظ بماند.
آیت الله سیدعلی حسینی اشكوری، استاد حوزه و دانشگاه در گفتگویی كوتاه در مورد مبانی این فتوای مقام معظم رهبری اظهار داشت: انسانها بعنوان اشرف مخلوقات دارای حق طبیعی و كرامت انسانی هستند، یكی از مهمترین این حقوق در دنیای معاصر، حفظ حریم شخصی آنهاست. هیچ كس حق ندارد به بهانه ای به حق و حریم انسانها تجاوز كند. احترام و آبروی مردم در نظر شارع مقدس بسیار اهمیت دارد.
وی اضافه كرد: احترام و آبروی مؤمن از كعبه هم بالاتر و شریف تر است. گذشته از اینكه شرع، غیبت را به خاطر همین امر منع كرده است تا به وسیله گفتگو و نقل كردن، اگر خطا و لغزشی از كسی سر زده، نقل و منتشر نشود و آبروی او محفوظ باشد.
این استاد حوزه در ادامه سخنانش خاطرنشان كرد: اینكه شارع مقدس، تجسس را حرام كرده است هم به همین خاطر است. به تصریح قرآن «وَلَا تَجَسَّسُوا»(حجرات/۱۲) به همین خاطر هست كه تجسس صورت نگیرد تا حرمت افراد محفوظ باشد. گاهی اوقات بر اثر بیان لغزشی از یك نفر، تمام هستی و ماحصل عمر او از دست می رود، چه بسا كه غیر از معصوم از همه انسانها از صدر تا ذیل لغزش صادر می گردد كه خداوند به خاطر ستارالعیوبی، آنها را سَتر و پوشانده است.
حسینی اشكوری تاكید كرد: گاهی انسانی با كشف اطلاعات شخصی از یك نفر می خواهد آبروی او را ببرد و او را از هستی ساقط و در جامعه منكوب و منفور كند و حیثیت او را زیر سؤال ببرد، كه اینها از جانب قرآن و روایات نهی شده است. گاهی حتی از اطلاعات و مواردی سوء استفاده گردد كه حتی خلاف شرع هم نیست، اما مغرضان آنها را وسیله اغراض شخصی، سیاسی، مزاحمت و معارضه و به در بردن رقابتها و از این قبیل اهداف می كنند؛ در مواقع انتخابات و رقابتهای انتخاباتی از این دست اتفاقها زیاد می افتد. متأسفانه این افكار و اخلاق سیاسی جامعه را فرا گرفته و به همدیگر لگدپراكنی می كنند و افراد مورد افترا قرار می دهند. اینها مسئله بسیار حائز اهمیت و امر مهمی است كه گذشته از همه آنها، احساس امنیت روانی كه یكی از دغدغه های بسیار مهم در جامعه امروز ماست، لطمه می بیند.
این استاد حوزه با اشاره به اینكه امروزه به صراحت می توان گفت یكی از دغدغه ها و مشكلاتی كه در جامعه ما وجود دارد مسئله عدم احساس امنیت روانی است، اظهار داشت: مردم اختلاف نظرها و گرایشهای سیاسی مختلفی دارند اما یك مسئله ای كه چه كاسب و چه كشاورز، چه كارگر و چه دانشجو، چه كارمند، چه مرد و چه زن و...، نوعا با آنها برخورد می كند همین احساس عدم امنیت است. من در جامعه هستم، من بنزنشین نیستم. من در مترو و اتوبوس با مردم و در بین مردم هستم. الان یكی از دغدغه های مهم عدم احساس امنیت روانی است. همه احساس می كنند كه تشكیلاتی دارد آنها را رصد می كند و همواره می ترسند و این امر بسیار خطرناك است. همان گونه كه مقام معظم رهبری فرمودند این كار حرام است، مردم باید احساس امنیت كنند و این احساس امنیت و آرامش در زندگی و رفتار و و جهات مختلف زندگی بسیار مهم و تأثیرگذار است. در تولید آرام بخشیدن به جامعه و تولید امنیت و اطمینان به مسئولان بسیار مهم است.
وی با تاكید بر اینكه در شرع وجود دارد و در دنیا هم سابقه دارد و مسلم هم هست كه در ارتباط با برنامه های امنیت كشور باید بعضی از امور رصد شود، اضافه كرد: این طور نیست كه هیچ چیز نباید رصد شود وگرنه مملكت به باد می رود و دشمن سوء استفاده می نماید و نفوذ و خیانت می كند و از پشت به ما خنجر می زند، ولی مسئولینی كه برای حفظ امنیت كشور هستند باید از تقوای بالایی برخوردار باشند كه اگر احیانا با موردی برخورد كردند جنبه های شخصی را اعمال نكنند و بین خودشان و خدای خودشان آن راز را نگه دارند و فقط جنبه های امنیتی را در نظر بگیرند.
وی افزود: این طور نباشد كه اگر كسی تخلف اخلاقی و... داشت اینها را به میدان بكشند و از آن سوء استفاده كنند و آن را برای اغراض خودشان مورد سوء استفاده قرار دهند. ازاین رو لازم است مسئولان امنیتی كشور افراد متقی و متدین و پارسا و حكیم و دانایی باشند كه اگر هم احیانا برای حفظ امنیت ضرورت و ضرورتی دارد در جایی كه شبهه ای هست و خطری هست كه لزوم عقل و حفظ هر نظام هست و در تمام دنیا هم انجام می گیرد و جای هیچ تردیدی در ضرورت آن نیست، اما این كار باید توسط افراد امین، متدین و مخلص، دانا و حكیم و افرادی باشد تا مورد سوء استفاده قرار نگیرد و بتوانند قضایای فردی و شخصی و تخلفات فردی را از تخلفات نظامی و امنیت نظام تشخیص دهند. مسئله امنیت روانی جامعه و امنیت پیام رسانهای داخلی، مخابرات خیلی مهم است، مردم نباید احساس كنند تا كسی آنها را مراقبت می كند و زیر نظر دارد.
وی در انتها سخنانش تاكید كرد: به طو خلاصه عرایضم را جمع می كنم آنچه را كه برای انسان مؤمن و شایسته هست این است كه عالم را محضر خدای تعالی بداند و از خدا بترسد و الا این ابزار قابل دور زدن و سوء استفاده كردن است. ازاین رو این مسأله، مسأله بسیار مهم و حائز اهمیتی است و بطور قطع این چنین است. پی گیری و نظارت بر افراد و عدم احساس امنیت، ظلم بزرگی است بر ملت، چون آرامش ملت را از بین می برد و این نكته بسیار مهمی است كه حرمت آن به بداهت عقل و به حكم شرع و آیات قرآن و روایات هست و جای شك و تردیدی در آن نیست.

1397/01/21
14:34:57
5.0 / 5
4916
تگهای خبر: دین , قرآن , مقدس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس