آیت الله جوادی آملی: ثروت جامعه باید در دست عموم مردم باشد

آیت الله جوادی آملی: ثروت جامعه باید در دست عموم مردم باشد عطر حرم: آیت الله جوادی آملی عنوان كرد: قرآن كه یك كتاب جهانی است و ادعای مدیریت و اداره جهان را دارد، مرتبط با اقتصاد می گوید كه ثروت جامعه باید در دست عموم مردم باشد و هركس بنا بر استعدادش آن را در اختیار داشته باشد.


به گزارش عطر حرم به نقل از ایسنا، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اسرا، آیت الله جوادی آملی در دیدار با علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی كه در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء انجام شد، اظهار نمود: قرآن كه یك كتاب جهانی است و ادعای مدیریت و اداره جهان را دارد، مرتبط با اقتصاد می گوید كه ثروت جامعه نباید مانند آنچه در حكومت های سوسیالیستی است، در دست دولت باشد و نباید مانند آنچه در كاپیتالیسم غرب است، در دست سرمایه داران باشد و حتی نباید خصولتی باشد، بلكه باید در دست عموم مردم باشد و هركس بنا بر استعدادش آن را در اختیار داشته باشد.
وی با اشاره به بعضی از معضلات اقتصادی كشور، ادامه داد: طبق بیان قرآن كریم، ربا و بانكداری ربوی سبب آبروبری است كه ما به آن دچار هستیم، از سوی دیگر سرمایه های كشور با سوء مدیریت به بخش مسكن هدایت شد كه نتیجه و حاصل آن تولید مسكن های انبوهی است كه خالی افتاده اند.
آیت الله جوادی آملی افزود: آن كه روسری خویش را بر سر چوب می كند، با قرآن مخالف نیست بلكه با این شرایط كشور مخالف است. پیغمبر (ص) فرمود، كشوری كه مشكل مالی داشته باشد، دینش در خطر است! این را پیغمبری (ص) می فرماید كه سه سال را در شعب ابی طالب گذرانده، در نتیجه این دعای حضرت برای مردم جامعه است كه از خدا می خواهند بین مردم و نان مردم فاصله نیندازد؛ بنابراین اگر سهل انگاری در بخش های مدیریتی و اقتصادی كشور صورت بگیرد، صدمه دیدن دین مردم قطعی است.
وی تصریح كرد: در زمان جنگ بودجه كشور كه بر مبنای فروش نفت بسته می شد، به علت دسیسه دشمنان دچار افت شدید شد اما باز هم كشور اداره شد. در نتیجه وقتی رابطه صحیح با خداوند برقرار باشد، اداره كشور با وجود همه مشكلات باز هم مقدور است.
وی تصریح كرد: فرهنگ اقتصادی مردم باید رشد كند تا سرمایه های خویش را در بخش تولید داخلی و اشتغال سرمایه گذاری كنند.
آیت الله جوادی آملی با اشاره به آیات كلام الله مجید بیان داشت: قرآن كریم از كسی كه ندار است به «فقیر» یاد می كند؛ فقیر یعنی كسی كه ستون فقراتش شكسته است و قدرت قیام ندارد! چنین كشوری نمی تواند اقتصاد مقاومتی داشته باشد. بیان قرآن این است كه كسی كه جیبش خالی است اهل املاق و تملق خواهد بود.
وی در ادامه اشتغال زایی و رونق تولید داخلی مبتنی بر مدیریت عقلانی و علمی را مورد تاكید قرار داد.
این مفسر قرآن كریم در بخش دیگری از سخنان خود مسئولین كشور را به وحدت و پرهیز از اختلاف سفارش كرد و اظهار داشت: حضرت امیر ضد السلام صراحتا می فرماید هیچ كس در امت رسول خدا(ص) نیست كه به اندازه من مردم را به وحدت دعوت كرده باشد. من بر مبنای سنت الهی می گویم هیچ ملتی در طول تاریخ از گذشته الی یوم القیامه با اختلاف به جایی نرسیده است.
آیت الله جوادی آملی ادامه داد: در جهنم این گونه است كه هر كس دیگری را متهم می كند و آبروی او را می ریزد. كشور نباید این چنین باشد، بلكه كشور باید بهشت گونه اداره شود.
وی اضافه كرد: طبق بیان خاندان علیهم السلام كه عِدل قرآن هستند، كشوری كه شهید در آن آرمیده است، طیب و طاهر است و كشور طیب طبق بیان قرآن محصول و میوه اش فراوان است،. ما سرزمین طیب داریم اما نتوانستیم از این طیب بودن حاصلی ببریم كه امیدواریم با تلاش و كوشش بیشتر مسئولین مشكلات برطرف گردد و كشور به جایگاه اصلی خود برسد.1397/01/25
14:15:10
5.0 / 5
5031
تگهای خبر: دین , قرآن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس