برنامه های سازمان اوقاف برای ماه مبارك رمضان تشریح شد

طرح ضیافت الهی و برنامه شاخص ماه رمضان

طرح ضیافت الهی و برنامه شاخص ماه رمضان عطر حرم: معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینكه اولویت های ما برای ترویج فرهنگ وقف، وقف های قرآنی است، اظهار داشت: امسال برنامه «طرح ضیافت الهی» در ۲۴۵۱ بقعه و امامزاده در سراسر كشور برگزار می گردد كه همچون طرح های شاخص ما بحث مناجات خوانی در ۴۰۰ امامزاده است كه بناست هر شب قرائت دعای ابوحمزه ثمالی را در امامزادگان شاخص داشته باشیم.


به گزارش عطر حرم به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین احمد شرفخانی بامداد روز سه شنبه، ۲۵ اردیبهشت ماه، در نشست خبری طرح ملی «ضیافت الهی» و برنامه های قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه در ماه مبارك رمضان با اشاره به اینكه سازمان اوقاف در تمام مناسبت ها برای تبلیغ و نشر معارف دینی در دو بخش برنامه ریزی لازم را انجام و طراحی می كند، اظهار نمود: یكی از این بخش ها بُعد مدیریتی موقوفات و آستان مقدس امامزادگان و بقاع متبركه برای ماه مبارك رمضان است و ما در این ماه و در سایر ایام سال در صدد هستیم كه اجرای امینانه نیات واقفان خیراندیش را در بخش های قرآنی، اطعام، افطاری و به ویژه در شب های قدر اجرا نماییم.

وی تصریح كرد: هدف دیگر ما تقویت باورها و تولید فضای معنوی در جامعه به ویژه در امامزادگان و بقاع متبركه است بر همین مبنا در ۲۴۵۱ امامزاده و بقعه در سراسر كشور طرح زیارت الهی جهت ترویج و تبلیغ فضای انس با قرآن و نشر معارف دینی و تقویت اعتبارات و تولید فضای معنوی برنامه ریزی هایی را داشته ایم و بیش از ۳۰۰۰ مبلغ از استان قم و سایر استان ها به سراسر كشور اعزام می شوند كه همچون برنامه های آن ها سخنرانی، تفسیر قرآن، بیان احكام، نشر معارف دینی و ترویج سبك زندگی اسلامی است.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه در ادامه با بیان این مطلب كه همزمان با ماه مبارك رمضان در اغلب امامزادگان یك وعده نماز جماعت و در بعضی از امامزادگان دو وعده نماز جماعت برپا می گردد. در بیش از ۲۵۰۰ امامزاده حداقل دو وعده نماز در روز برپا می گردد. از دیگر موضوعاتی كه مد نظر سازمان بوده است برپایی خیمه های معرفت در امامزادگان و بقاع متبركه است. همچون برنامه های ما در این خیمه ها پاسخ به شبهات و برنامه هایی برای نوجوانان است و همزمان با نیمه ماه مبارك رمضان برنامه های جشنی به صورت استیجی برای خانواده ها در امامزاده ها برگزار می گردد.

شرفخانی در ادامه با اشاره به اینكه در ۱۲۵۰ امامزاده جلسه تفسیر قرآن را داریم كه این جلسات برگرفته از كتاب تفسیر حاج آقا قرائتی است و در اختیار طلبه ها قرارداده ایم، تصریح كرد: در ۱۸۰۰ امامزاده و بقعه برنامه افطاری برپایه اجرای امینانه نیات واقفان خیراندیش برپا می گردد. ما در صدد هستیم كه از ظرفیت های ماه مبارك رمضان برای برنامه های آموزش سبك زندگی اسلامی با عنوان «زندگی به رنگ خدا» بهره ببریم و همچون برنامه های آموزشی ما در این برنامه كسب مهارت های فردی، ازدواج و تربیت فرزندان است.

وی در ادامه با اشاره به شهادت حضرت خدیجه (س) در دهم ماه مبارك رمضان اظهار داشت: ویژه برنامه هایی هم برای این روز در نظر گرفته شده است تا سیره حضرت خدیجه (س) در سطح جامعه بیش از گذشته تبیین شود. همزمان با سالروز ولادت امام حسن مجتبی (ع) برنامه های جشنی را داریم كه یكی از آن ها ترویج طرح احسان و انفاق در میان مردم است كه این طرح با عنوان «طرح مودت» برگزار می گردد و در سال های گذشته برای برپایی این طرح خوشبختانه برنامه های ویژه ای برگزار شده و اثرگذار هم بوده است.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به یكی دیگر از برنامه ها و طرح های این سازمان تصریح كرد: یكی از اتفاقات خوب سال های گذشته كه در طول سال هم این فعالیت ادامه داشت «وقف مصحف» است كه هر فردی با ۷۰۰۰ تومان می تواند یك جلد قرآن را وقف كندو از اولویت های اصلی ما ترویج فرهنگ وقف آن هم وقف های قرآنی است. برای امسال كه مقام معظم رهبری سال پشتیبانی از كالای ایرانی را انتخاب كرده اند ما در صدد هستیم كه مبلغان در این ماه برای این شعار برنامه هایی داشته باشند و به گونه ای عمل نماییم كه این فرهنگ در میان مردم تبیین شود.

شرفخانی با اشاره به اینكه در بیش از ۲۵۰۰ امامزاده برنامه های ویژه شب های قدر برپا می شود، تصریح كرد: از سال های گذشته «بحث مناجات خوانی» را در امامزادگان شاخص داشته ایم كه امسال هم در ۴۰۰ امامزاده این طرح برپا می گردد و حتی در بعضی از امامزادگانی كه این طرح اجرا می گردد برنامه سحری هم برپا می گردد و ماه رمضان ماه آشتی با خدا است و صرفا نباید فقط روزه بگیریم بلكه باید مناجات هم داشته باشیم و هر شب در بعضی از امامزادگان مراسم احیا تا بامداد و قرائت دعای ابوحمزه ثمالی را داریم.

وی تاكید كرد: پرتال فرهنگی راسخون یكی از سایت های فرهنگی كشور است كه روزانه بیش از هزاران نفر از این سایت بازدید می كنند. امسال ما پویشی به صورت مجازی در این پرتال فرهنگی با عنوان «قرار ماه نهم» داریم و كلیپ های مفهومی ۶۰ ثانیه ای، یك دقیقه ای و سه دقیقه ای تهیه شده است. دشمنان ما همواره در صدد هستند كه فعالیت هایی را ضد دین اسلام داشته باشند و ما هم در این پرتال فرهنگی كه كاملا به صورت مجازی فعالیت می نمایند در صدد هستیم پویش هایی را داشته باشیم تا مردم بیشتر با فرهنگ غنی اسلامی آشنا شوند.

قاریان مصری از حضور در ایران محروم شده اند

در ادامه این نشست حجت الاسلام والمسلمین مقنی –معاون تبلیغ و ترویج فرهنگ قرآنی مركز امور قرآنی سازمان اوقاف- با اشاره به اینكه محافل قرآنی در بقاع متبركه و شهرستان ها و استان ها برگزار می شود، اظهار نمود: ۱۱۰ محفل شاخص با حضور قاریان مصری و قاریانی از كشور افغانستان برپا می گردد. از كشور افغانستان علیرضا رضایی و محمدجاوید اكبر در این محافل حضور دارند و از كشور مصر احمد احمد السید برای قرائت در ماه مبارك رمضان در امامزادگان و بقاع متبركه حضور دارند.

وی تصریح كرد: هشت محفل شاخص رسانه ای مبحث محور این محافل را پوشش می دهند و برنامه ریزی شده است كه شبكه قرآن و معارف سیما به صورت هر چه باشكوه تر این محافل انس با قرآن را پوشش دهند. همینطور آیین ترتیل خوانی امسال در بیش از ۱۷۰۰ بقعه برپا می گردد و برنامه های قرآنی ۴۶ بقعه از سراسر كشور در شبكه های استانی و سراسری پخش می گردد. ما در شورای توسعه فرهنگ قرآنی برنامه ریزی هایی را داشته ایم و بر همین مبنا در نمایشگاه قرآن یك بخش ویژه برای حفظ قرآن در نظر گرفته ایم.

مقنی تاكید كرد: همچون برنامه های ما در نمایشگاه قرآن عرضه محصولات آموزشی قرآنی، مشاوره حفظ قرآن، كارگاه آموزشی حفظ قرآن و سایر موارد مورد توجه قرار دارد. برپایه طرحی كه برای سازمان در نظر گرفته شده است ۵۳۷ هزار حافظ جزء ۳۰ سازمان باید تربیت كند كه ما برای این طرح برنامه های ویژه ای داریم. برپایه بیانیه دانشگاه الازهر قاریان مصری از حضور در ایران محروم شدند و این یك مشكل سیاسی است كه باید حل شود. امسال ما برای محافل قرآنی در صدد هستیم كه از سایر ظرفیت كشورهای دیگر هم بهره ببریم.
1397/02/26
15:28:18
5.0 / 5
4955
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس