جزئیاتی از تامین ارز زائران اربعین

جزئیاتی از تامین ارز زائران اربعین عطر حرم: بر خلاف برخی خبرها در خصوص اختصاص دلار ۷۰۰۰ تومانی به زائران اربعین، قرار بر این نیست كه ارزی بعنوان ارز مسافرتی با نرخ نیمایی در اختیار آنها قرار گیرد؛ بلكه فقط هزینه ویزای زائران در قالب حواله ارزی با نرخ نیما پرداخت می گردد و ارز سفر باید از بازار و همانند سایر مسافران تهیه شود.به گزارش عطر حرم به نقل از ایسنا، همزمان با فرا رسیدن ماه محرم یكی از مسایلی كه در چند سال اخیر مطرح و مورد توجه بوده تامین ارز زائرانی است كه در روزهای اربعین به كشور عراق سفر می كنند. در همین جریان به تازگی برخی خبرها به نقل از مسئولان در مورد تامین ارز اربعین با دلار حدود ۷۰۰۰ تومانی منتشر گردید و این گونه از آن برداشت می شد كه مقرر است به این گروه از متقاضیان، ارز ارزان قیمت برای سفر داده شود. در حالیكه پیگیری مبحث از منابع آگاه حوزه ارزی با این توضیح همراه بود كه قرار نیست به هیچ عنوان ارزی با نرخ نیما (نظام یكپارچه معاملات ارزی) در قالب ارز مسافرتی به زائران پرداخت گردد و آنان باید ارز مورد نیاز خویش را از بازار تامین كنند، اما هزینه ویزای این مسافران با عنایت به نرخ روزانه نیما به حساب سفارت عراق در ایران از جانب بانك مركزی حواله خواهد شد. در این حالت دیگر هیچ اسكناسی به صورت مستقیم به زائران اربعین داده نمی گردد.

اما تا پیش از شهریورماه سال قبل یعنی قبل از حذف ارز مسافرتی كه با نرخ مبادله ای (كمتر از ۳۵۰۰ تومان در آن زمان) به متقاضیان پرداخت می شد، مسافران عتبات عالیات می توانستند تا ۲۰۰ دلار و سایر مسافران تا ۳۰۰ دلار از بانك مركزی دریافت نمایند، اما پس از حذف ارز مسافرتی از نرخ مبادله ای بود كه جریان تامین ارز سفر به بازار آزاد روانه شد و البته با عنایت به اختلاف پایین نرخ در دو حوزه آزاد و مبادله ای، تفاوت چندانی هم برای مسافران نداشت و ارز خویش را را با عرضه مدرك به صرافی بانك ها با كمی اختلاف از نرخ بازار تامین می كردند.

در سال قبل هم كه ارز مبادله ای برای زائران حذف شد، بانك مركزی اعلام نمود كه به آنها دلار نه، اما دینار (واحد پول عراق) پرداخت خواهد نمود كه البته خود با حواشی همراه بود، ولی در هر صورت متقاضیان می توانستند نیاز خویش را از بازار با دلار حدود ۳۸۰۰ تومانی كه نرخ آن زمان بازار بود، تهیه كنند. اما جریان برای سال جاری با عنایت به تغییراتی كه در سیاست های ارزی دولت بوجود آمد كمی متفاوت می باشد، چون كه دیگر خبری از ارز مسافرتی ارزان قیمت نیست و الان با عنایت به انتقاداتی كه به عرضه ارز یارانه ای به سفر به علت خروج ارز از كشور وجود داشت، مسافران باید نیاز ارزی خویش را از محل صرافی ها و بانك ها با نرخی نزدیك به بازار آزاد كه حدود ۱۳ هزار تومان برای دلار و تا ۱۵ هزار تومان برای یورو است، تامین كنند و طبیعی آن است كه زائران اربعین هم مانند سایر مسافران، ارز خویش را از بازار خریداری كنند.

اما در شرایطی برخی توقعات برای پرداخت ارز اربعین با دلار ارزان ۷۰۰۰ تومانی و یا كمتر وجود دارد كه اگر قرار باشد این اتفاق رخ دهد آنگاه با عنایت به نرخ موجود در بازار اختلاف بالایی بوجود آمده و باید یارانه ارزی سنگینی پرداخت گردد. این در شرایطی است كه زائران اربعین حدود یك میلیون نفر تخمین زده می شوند كه اگر برای هر كدام فقط ۲۰۰ دلار هم پرداخت گردد، حدود ۲۰۰ میلیون دلار لازم است كه با دلار ۷۰۰۰ تومانی حدود ۱۴۰۰ میلیارد تومان هزینه دارد كه با دلار حدود ۱۴ هزار تومانی بازار آزاد باید دولت تا ۱۴۰۰ میلیارد تومان دیگر یارانه ارزی پرداخت كند؛ آن هم در شرایطی كه هم اكنون تمامی مسافران باید ارز مورد نیاز خویش را با نرخی همسطح بازار آزاد و از كانال صرافی یا بانك تامین كنند.

باید خاطرنشان كرد كه سامانه نیما محلی برای تبادل ارزی بین صادركنندگان و واردكنندگان است كه در بسته جدید ارزی با تعمیق بازار ثانویه، به صورت گسترده تری این معاملات انجام شده و طبق آخرین آمارها در حدود یك ماه گذشته حدود دو میلیارد یورو تامین ارز در این سامانه انجام شده است. در حالی هزینه ویزای زائران اربعین در قالب حواله نیمایی پرداخت خواهد شد كه عمده واردات كالا و خدمات از این طریق در نیما انجام می گردد.
1397/06/25
14:40:34
5.0 / 5
4633
تگهای خبر: اربعین , خدمات , دین , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس