مدرس حوزه علمیه گیلان:

حوزه و دانشگاه از شبهات استقبال كنند

حوزه و دانشگاه از شبهات استقبال كنند به گزارش عطر حرم مدرس حوزه علمیه گیلان اظهار داشت: همانگونه كه دنیای ضداسلام برای شبهه افكنی اتاق فكر دارد، ما هم باید تهدیدات را به فرصت تبدیل نماییم و روحانیان حوزه و اساتید دانشگاه از شبهات استقبال كنند.حجت الاسلام والمسلمین فرخ عبدی در گفت وگو با ایسنا، حوزه و دانشگاه را دو مركز علمی دانست كه به بررسی علوم در شاخه های مختلف می پردازند و اظهار نمود: حوزه، علوم انسانی و اسلامی و دانشگاه، علوم ریاضی و تجربی و مباحث در رابطه با زندگی مادی بشر را مدنظر قرار می دهد.

وی با اشاره به نامگذاری 27 آذر تحت عنوان «روز وحدت حوزه و دانشگاه»، پیش فرض جدایی این دو مركز علمی را نادرست دانست و اضافه كرد: از آنجایی كه حوزه علمیه غالبا روحانی پرورش می دهد، این تفكر به وجود می آید كه روحانیت كاری به دنیای مردم ندارد و جدایی دین از امور سیاسی مطرح می شود، در حالیكه در گذشته مردم روحانی را بعنوان عالم قبول داشتند.

این كارشناس دینی با اشاره به اینكه حوزه علمیه علوم انسانی و اسلامی را به هم متصل می كند، اظهار داشت: همه علوم اسلامی هستند و در كلام الهی سخن از ریاضی و پزشكی و فیزیك و متافیزیك به میان آمده و آیات قرآن شگفتی های علمی و ارتباط آنان را بیان می كند.

عبدی حوزه و دانشگاه را به مثابه دو بال علمی دانست و افزود: حوزه نیاز مردم دنیا به علوم انسانی را تامین می كند و دانشگاه به علمی كه باعث به گردش درآمدن چرخه زندگی بشر می شود می پردازد تا آسایش و رفاه به ارمغان آورد بنابراین تعصبات باید كنار گذاشته شود و حوزویان دانشگاهیان را بی دین و دانشگاهیان حوزویان را متحجر نخوانند.

وی رشد و تعالی كشور را در گرو وحدت، همدلی و همكاری آحاد جامعه دانست و اظهار نمود: در همه زمینه ها وظیفه داریم وظایف خویش را به نحو احسن انجام دهیم.

مدرس حوزه علمیه با اشاره به مطرح شدن شبهات در فضای مجازی به منظور تحت تأثیر قرار دادن ذهن جوانان و نوجوانان، اضافه كرد: هر كسی مسئول نفس خودش است و در فضای مجازی هم باید به فكر خودمان باشیم، چونكه فضای مجازی فساد و فحشا را به خانه ما آورده و بنا بر فرمایش مقام معظم رهبری، ورود به این فضا به تقوای دوچندان نیاز دارد.

عبدی با اشاره به اینكه باید خودمان متقی باشیم و متقیانه وارد فضای مجازی شویم، اظهار داشت: فضای مجازی یك فضای فرهنگی ناامنی بوجود آورده و بنابراین برپایه آیه «وَلِبَاسُ التَّقْوَیٰ ذَٰلِكَ خَیْرٌ» باید ایمان و تقوایمان را بالا ببریم.

وی پاسخگویی به شبهات دینی را نیازمند تولید گروه های تخصصی در حوزه و دانشگاه دانست و اظهار نمود: برای پاسخگویی به شبهات مطرح شده در فضای مجازی باید اتاق فكر تشكیل داد و كرسی های آزاداندیشی بدون وجود خط قرمز در مباحث علمی شكل بگیرد. كرسی های آزاداندیشی به ایجاد فضای باز فكری در جامعه كمك می كند.

مدرس حوزه علمیه افزود: اساسا شبهات مطرح شده در فضای مجازی نادرست و غالبا غلط است و اغلب افرادی كه با این فضا سر و كار دارند، وقت كمی را به تحقیق و مطالعه اختصاص می دهند بنابراین همانگونه كه دنیای ضداسلام برای شبهه افكنی اتاق فكر دارد، ما هم باید تهدیدات را به فرصت تبدیل نماییم و با شناسایی نقاط ضعف درصدد رفع آن برآییم. بدون شك یكی از عوامل پیشرفت انسان، دشمن اوست و روحانیون حوزه و اساتید دانشگاه باید از شبهات استقبال كنند.

عبدی قرآن و احادیث را منبع غنی پاسخگویی به شبهات دانست و خاطرنشان كرد: نباید برابر شبهات همیشه انفعالی عمل نماییم و درصدد پاسخگویی باشیم. فرقه های اسلامی همه یك قرآن دارند، اما فرقه های سایر ادیان الهی مانند یهود و مسیحیت دارای كتب مختلف هستند و ما باید نسبت به آنها شبهه وارد نماییم.

وی بی دینی را خلاف عقل دانست و بیان كرد: برای خروج از این حالت انفعالی به كمك دو بال حوزه و دانشگاه نیاز داریم و باید به این باور برسیم كه از دین مان برابر دیگران دفاع نماییم.


1397/09/27
15:11:13
5.0 / 5
4285
تگهای خبر: ادیان , اسلام , اسلامی , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس