با مشاركت سازمان تبلیغات اسلامی

نشست هم اندیشی گام دوم از ایده تا عمل انجام شد

نشست هم اندیشی گام دوم از ایده تا عمل انجام شد عطر حرم: نشست هم اندیشی گام دوم از ایده تا عمل با حضور نخبگان و مسئولان انجام شد و طی آن چهره های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی به گفتگو درباره گام دوم انقلاب پرداختند.


به گزارش عطر حرم به نقل از ایسنا، عصر پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت در مجموعه فرهنگی سرچشمه، جلسه هم اندیشی با حضور چهره های فرهنگی، اجتماعی، دینی، سیاسی، چند تن از مسئولان سازمان تبلیغات همچون حجت الاسلام والمسلمین محمد قمی- رئیس سازمان تبلیغات اسلامی و همین طور نخبگان و فرهیختگان جوان از سراسر كشور در چارچوب گفت و گو پیرامون گام دوم انقلاب اسلامی انجام شد.
این مراسم به میزبانی و ابتكار سازمان تبلیغات اسلامی و در امتداد سخنان مقام معظم رهبری درباره گام دوم انقلاب اسلامی و ایده پردازی و عملگرایی ترتیب داده شد.
سازمان تبلیغات قبل از این اعلام نموده بود كه آمادگی دارد، تا از همه گروه ها و اقشاری كه در جهت تبیین گام دوم اقدامات عملیاتی می كنند میزبانی و پشتیبانی كند.
كاشفی -عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد در این جلسه اظهار داشت: نباید در گام دوم به نهادهای دولتی دل بست. ما باید غیر دولتی و غیر حاكمیتی كار را جلو ببریم. تجربه نشان داده است كه این چنین كارها، در بخش های دولتی جواب نمی دهد. ما در تشكیل بسیج مردمی عمل كردیم كه موفق بودیم. ما مردم را جدی در كارهایمان نداریم.
اكبری-عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس در ادامه بیان كرد: «ما به شدت نگران این مساله هستیم كه در فضای محدود برای انتخاب جوانان در سمت ها مهم كشوری انقلابی عمل نمی كنند. اگر امثال حاج آقای قمی در سازمان تبلیغات انقلابی عمل نكنند، انگیزه از جوانان می رود. ما توقع فعالیت انقلابی داریم. باید برای انتخابات آینده و حضور جوانان برنامه ریزی نماییم. باید جلسه ای درباره رسانه ها داشته باشیم كه محافظه كاری و ضعف های دیگرشان شناسایی و مرتفع شود. مثلاً درباره طلبه شهید ما ضعفمان را نشان دادیم. چگونه برای آزادی بانوان آن طرف آبی ها كلی سرمایه گذاری می كنند، اما ما برای طلبه شهید، برنامه ای نداشتیم.»
الله یاری مدیر بنیاد بین المللی تمدن ولایی درباره برنامه های این بنیاد توضیحاتی نمایش كرد و به الگوهای گام دوم اشاره نمود.
در ادامه حجت الاسلام حامد تقدیری-رئیس مدارس معارف اسلامی صدرا اظهار داشت: «گام دوم به سوژه تربیت و پرورش هم مربوط است. حضرت آقا نگاه فرا ملی دارند. اگر گام دوم درباره جوانان است، باید روی تربیت نوجوانان كه جوانان آینده هستند، كار كرد.»
ایزدخواه-كارشناس اقتصادی در ادامه بیان كرد: «ما از نسل یك و دوم انقلاب گله داریم؛ چونكه هر چه ما از رویكردها و مبانی انقلاب داریم، برای صدر انقلاب است. جهاد خودكفایی، جبهه فرهنگی دهه شصت و دیگر اتفاقات مفید اوایل انقلاب اسلامی، یك دفعه نابود شدند. چرا راه های رفته انقلاب مصدود شد و به نسل های بعد نرسید. چرا جهاد سازندگی موتورش خوابید؟ چرا نهضت سواد آموزی تبدیل به یك سازمان بروكرات شد؟ این ها نهادهای موفقی بودند. این ریل ها چرا تعطیل شد؟ جوان نیاز به عرصه دارد. هیچ جوانی از داخل خانه و كتابخانه جهادی نمی گردد. میدان و عرصه را از جوانان گرفتیم. باید این عرصه ها زنده شود. بحث میدان دادن دادن به جوانان پست دولتی دادن به آنها نیست؛ ورود جوانان به كارهای اجرایی مد نظر است.»
زمانیان-استاد دانشگاه در ادامه به تغییر ساختارهای فرهنگی و ادغام آنها اشاره نمود.
بیات دانشجوی دكترا، باز در این جلسه اظهار داشت: «ما باید ارتباط را با مردم توسعه دهیم. اگر جوان گرایی رفتن راه گذشتگان باشد، دردی دوا نمی گردد. باید در جوان گرایی میدان جدید و جهان بینی داشته باشیم. ما برای ساخت اقتصاد نیاز به رشد نداریم؛ بلكه جهش حلال مشكلات است. برای تمدن اقتصادی نیازمند نگاه بنیادی به نگرش های دانش بنیان هستیم.»
شریعت مدار-معلم و استاد دانشگاه درباره گام دوم اظهار نمود: «باید توجه ویژه ای در بحث های فرهنگی به بانوان شود، چونكه آنها فرهنگ ساز هستند. در بحث تعلیم و تربیت ما همچنان در حال گفتمان گام دوم هستیم، در حالیكه هنوز فعالیت عملی انجام نشده است.
در ادامه چند تن از جوانان به بیان انتقادات و پیشنهاداتشان پرداختند.
حسینی استاد دانشگاه در ادامه اظهار نمود: باید بستر بسیج را احیا نماییم. اقدام و عمل بدون ساختار امكان ناپذیر است. امام خمینی (ره) و رهبر انقلاب ساختار بسیج را تشكیل و توسعه دادند.

حجت الاسلام جلیل محبی دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منكر اظهار داشت: كشور ما كشوری است با نظام حقوقی فرانسوی؛ چه درست چه غلط؛ در این نظام عمل نمی گردد، مگر با داشتن دست خط. نمی گردد در فضا حرف زد. چرا دستورات رهبری اجرا نمی شود؟ چون دستورات در سلسله مراتب قوانین و مقررات كشور اجرایی قرار نمی گیرد. هر پروژه و ایده ای لازم است كه پیوست قانون مقررات داشته باشد. تا زمانی كه این مسئله به سند اجرایی در نیاید صورت نمی گیرد. مسئله این است كه ایران نظام حقوقی فرانسوی دارد. آنچه در عمل اجرا می شود آئین نامه است و قانون و منویات رهبری نیست. ما روی هوا حرف می زنیم. در اف ای تی اف ما توانستیم با چهارچوب انقلاب اسلامی باشد. باید روی هوا حرف زدن را كنار بگذاریم.
فرید عادل در ادامه بیان كرد: نظام تربیتی گام دوم نیاز به دو اتفاق دارد و آن ایجاد امكانات برای طراحی و عملیاتی كردن گام دوم است.
حجت الاسلام و المسلمین عزت زمانی- معاون سازمان تبلیغات اسلامی باز اظهار نمود: «وقتی خدمت استادی جهت نمایش طرح ترویج فرهنگ كتابخوانی رسیدیم. ایشان به ما فرمودند، بهترین طرح این است كه بروید كتابخانه و خودتان كتاب بخوانید. من معتقدم درباره گام دوم انقلاب، باید من و دیگر دوستان طلبه كار را از خودمان آغاز نماییم. یكی از مهمترین كارها تبیین گام دوم است. جریان مؤمن چند درصد به این مساله بازگشت و آنرا مطالعه كنند. باید درباره شناخت و فهم آن حرف زده شود. باید از این فرصت عظیمی كه برای گفتمان با جوانان به وجود آمده، استفاده نمائیم. بدین سبب باید گام دوم انقلاب را تبیین كرد. باید مدلها و روش های اجرایی و عملیاتی گردن آنرا به كار گرفت.»
حجت الاسلام و المسلمین سهرابی-مدیر كل تبلیغات اسلامی تهران در ادامه اظهار داشت: «حضرت آقا برنامه اصلی شان در دوران رهبری گام دوم است. قبل از این مقدمه چینی ها برای گام برداشتن در راه انقلاب است. حضرت آقا نسل جوان را پرورش دادند و حالا این جوانان به بهره برداری رسیدند. نظام انقلابی یعنی بدنه مردمی و كار حاكمیتی كه حضرت آقا در دوره جدید به آن تكیه دادند. علاوه بر این باید روی دارایی مردم فكر نماییم.
منبع:

1398/02/13
12:21:23
5.0 / 5
4406
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , امام , تبلیغات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس