چرا عاشورا ماندگار شد؟

چرا عاشورا ماندگار شد؟ به گزارش عطر حرم یك كارشناس مسائل دینی و مهدویت اظهار داشت: همچون مولفه های مهم در بقای حركت امام حسین (ع) روشنگری و فرهنگ سازی خاندان (ع) در جهت قیام سیدالشهدا بوده است و مهمترین درس فرهنگ عاشورا استقامت، مبارزه و جهاد در مقابل كژی ها است ازاین رو هیئت ها در عزاداری های خود به دو بعد سخت افزاری و نرم افزاری توجه نمایند. مردم باید بدانند كه برای چه گریه می كنند و در هیئتی كه بحث ظهور حضرت مهدی (عج) احیا نشود آن هیئت راه به جایی نمی برد.


حجت الاسلام و المسلمین محمدرضا فوادیان در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: از مهمترین مولفه های بقای عاشورا كه نقش بسزایی در به جا ماندن این حادثه عظیم داشته است تبیین حركت امام حسین (ع) توسط اهل بیت(ع) و به خصوص حضرت زینب(س) و امام سجاد (ع) است.
وی با اشاره به این جمله حضرت زینب ( س) « مَا رَأَیْتُ إِلَّا جَمِیلًا» اظهار داشت: وقتی حضرت زینب (س) بعد از آن همه قتل و غارت و خشونت یزیدیان این جمله را بیان می كند نشان دهنده آن است كه حضرت درصدد احیای نهضت كربلا و بقای حركت امام حسین (ع) است. در روز عاشورا تمام باطل جمع شد تا حق را از بین ببرد. در میدان عمل و مبارزه حق و باطل در كل جهان اسلام امام حسین (ع) پیروز است. در روز عاشورا تمام باطل در مقابل تمام عقل و ایمان ایستاد و امام حسین (ع) یك بامداد تا پس از ظهر تمام رذالت ها و جنایت ها را دید اما ترك اولای از حضرت صادر نشد و این چنین است كه امام حسین (ع) تا روز قیامت چراغ هدایت تمام انسان ها در كل عالم بشریت است و هر كسی هر جایی بخواهد نور و روشنگری ببینید به امام حسین (ع) رجوع می كند.
وی خاطرنشان كرد: بر همین مبنا است كه كار یزید مستحق لعن و نفرین است و در زیارت عاشورایی كه از امام صادق (ع) به جا مانده است همین مساله را می بینیم و سید الشهدا (ع) مستحق سلام و صلوات است. حضرت رسول (ص) در ارتباط با شهادت امام حسین (ع) می فرماید: "شهادت حسین (ع) حرارت و سوزشی دارد كه هیچگاه سرد و خاموش نمی گردد." پیامبر (ص) این سخن را بیان می كند پیامبری كه تمام سخنانش راستی و نیكی و درستی است. دلیل این كه پس از امام حسین (ع) هیچ یك از اهل بیت(ع) قیام نكردند این بود كه آنها كار امام حسین (ع) را بدون هیچ نقصی می دانستند و تلاش كردند همین قیام را حفظ كنند.
فوادیان اظهار داشت: از تمام خاندان (ع) احادیثی وارد شده است كه به حفظ و بقای عزاداری در نهضت امام حسین (ع) اشاره می كنند. وارد شده كه در عزای امام حسین(ع) گریه كنید و خیمه بزنید. این یك نوع فرهنگ سازی است كه می تواند از مولفه هایی باشد كه در بقای حركت امام حسین (ع) نقش بسزایی داشت. در ارتباط با هیج یك از ائمه (ع) به اندازه امام حسین (ع) پیام در مورد عزاداری و برگزاری خیمه عزا نداریم. حتی حضرت رسول اكرم (ص)، حضرت علی (ع) و یا حضرت زهرا (س) اربعین ندارند اما ما شاهد این هستیم كه بعد از گذشت حدود ۱۴۰۰ سال از واقعه عاشورا ۲۰ میلیون جمعیت در یك مكان برای یك واقعه عظیم جمع می شوند. خاندان (ع) با فرهنگ سازی و شعر خوانی برگزاری مجلس عزا در صدد احیای حركت امام حیسن (ع) بودند. خود امام سجاد (ع) پس از شهادت پدر همواره اشك می ریخت و امام باقر(ع)، امام صادق(ع)، امام رضا (ع) و سایر ائمه همه با دست خودشان اقامه عزا می كردند. این ها همچون مولفه هایی هستند كه در شكل گیری و بقای نهضت عاشورا موثرند.

مهمترین درس فرهنگ عاشورا
این كارشناس مسائل مهدویت در ادامه با اشاره به فرهنگ سیاسی حاكم و فرهنگ دین مدارانه در زمان امام حسین (ع) اظهار داشت: امام (ع) با تقدیم خونش تلاش كرد دین جدش را از بدعت ها نجات دهد چون كه كسانی بر مسند حضرت رسول (ص) نشسته بودند كه هیچگاه صلاحیت این كار را نداشتند. سید الشهدا (ع) به دنبال احیای فرهنگ سیاسی و فرهنگ دین مدارانه و قوانین ناب اسلامی بود و هر آنچه داشت از مال، خانه، زن و بچه، وجهه اجتماعی و سیاسی و... در دست گرفت و به میدان آمد و همه را برای احیای دین اسلام تقدیم كرد.
فوادیان اظهار نمود: مهمترین درس و فرهنگ عاشورا درس استقامت، مبارزه و جهاد در مقابل كژی و بدرفتاری است. امام حسین (ع) برای احیای دین رسول الله قیام كردند كه ما باید آن فرهنگ را در سطح زندگی و روش و منش خود داشته باشیم. در عاشورا خیمه های دعا و نیایش بر پا است اما در كنار آن باید برحوزه عقل هم تاكید نماییم و از راه مباحث عاطفی و احساسی بتوانیم یاری گر و احیاگر فرهنگ عاشورا باشیم. فرهنگی كه در هیئت ها و عزاداری های ما باید حاكم باشد این است كه مردم امام زمان خویش را بشناسند. دلیل قیام امام حسین (ع) باید برای جامعه منتظران معرفی شود و مردم بدانند كه در لوای ولایت حجت خدا بودن یعنی این كه هر آنچه كه داریم را در راه ولی خدا بدهیم.

جنبه نرم افزاری و سخت افزاری هیات ها را در عزاداری مد نظر داشته باشیم/ هدف عزاداری ها چیست؟
این كارشناس مسائل دین و قرآن در ادامه در پاسخ به این مورد كه عزاداری ها در چه صورت سبب تطهیر قلب شده و چگونه از راه عزاداری می توانیم از كژی های زندگی نجات پیدا نماییم اظهار داشت: در عزاداری باید به دو بعد دقت كنیم یعنی بعد سخت افزار و دیگری بعد نرم افزاری. سخت افزار یعنی این كه هیات های ما باید از ریا و چشم و هم چشمی و امثال این موارد دوری كنند و جنبه خلوص و خالص بودن عزاداری را مد نظر قرار داده تا گرفتار انحراف و بدعت نشود. جنبه نرم افزاری هیات ها هم شامل شعر و سخنرانی ها است باید در عزاداری شعرها و سخنانی مطرح شود كه قصه و سخن نادرست نباشد. تمام اشعار و سخنان باید از منابع صحیح و درست اسلامی كه بر منابع صحیح اسلامی و بر محور قرآن و خاندان (ع) است استخراج شود نه از منبلع خواب و رویا.. یكی دیگر از موضوعاتی كه باید در جنبه نرم افزاری هیات ها به آن پرداخته شود توجه به بحث مهدویت در هیات ها است. ما جمع می شویم برای امام حسین (ع)، گریه می نماییم كه چه اتفاقی رخ بدهد؟
او افزود: آنچه كه امام حسین (ع) و اولیا داشته اند و به دنبال احیای آن بودند حالا در نزد امام عصر (عج) است. حسین زمانمان را باید دریابیم و دشمنان امام عصر (عج ) را بشناسیم. اگر با یك دست سینه می زنیم یا دست دیگر باید تمنای فرج داشته باشیم. حسینیه ها باید مهدیه شوند و مهدیه ها باید حسینیه شوند. هر مجلسی كه برای امام حسین (ع) برپا می شود و در آن دیدگاه و مسائل ظهور مطرح نمی گردد آن مجلس عقیم مانده است. آنچه هویت شیعه را شكل داده قیام امام حسین (ع) و بعد از آن انتظار برای قیام حكومت صالحان است.

یاد حضرت مهدی(عج) را در هیئت های عزاداری احیا كنیم
وی اظهار داشت: در كنارعزاداری برای امام حسین (ع) باید به یاد امام زمان(عج) هم باشیم و احادیثی كه امام حسین (ع) درباره حضرت مهدی (عج) داشته است را مطرح نماییم و همینطور احادیثی كه حضرت مهدی (عج) در رسای امام حسین (ع) دارد را بگوییم. نقش و نگار محتشم كه بر در و دیوان هیئت ها زده می شود بسیار عزیز و محترم است و نباید كم و كوتاه شود اما باید نوآوری و حركت رو به جلو هم داشته باشیم و یاد حضرت مهدی (عج) را در هیئتهای عزاداری احیا نماییم و از این طریق مردم متوجه ارتباط تنگاتنگ امام حسین (ع) و حضرت مهدی (عج) شوند تا منتظران ظهور را تربیت نماییم.1398/06/11
14:39:30
5.0 / 5
4776
تگهای خبر: ائمه , ادیان , اربعین , اسلام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس