دیدار آیت الله رشاد با خانواده شیخ ابراهیم زكزاكی

دیدار آیت الله رشاد با خانواده شیخ ابراهیم زكزاكی به گزارش عطر حرم رئیس و موسس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به خیل عظیم مشتاقان به مكتب تشیع در كشور نیجریه اظهار داشت: خداوند متعال به كار شیخ زكزاكی بركت داد در كشوری كه تا چهل سال قبل اندك شماری شیعه یافت نمی شد و اگر بود هم سخت و پنهانی، ولی امروز در مقایس میلیونی با جمعیت شیعیان نیجریه مواجه هستیم. شخصیت ممتاز علامه زكزاكی از او قهرمانی ساخته است كه در تاریخ خواهد ماند. این مردان راهگشا هستند و 500 سال دیگر گفته خواهد شد كسی ك بنیانگذار مكتب حقه دوده در این سرزمین بود چنین خصوصیاتی داشت. من هرچه در وصف ایشان عرض كنم كم است و از وصف شخصیت واقعی ایشان معذورم.


به گزارش عطر حرم به نقل از ایسنا، به نقل از پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، آیت الله علی اكبر رشاد در دیدار با خانواده شیخ ابراهیم زكزاكی با اشاره به ایستادگی قابل ستایش شیخ ابراهیم زكزاكی در مقابل ظلم و جور حكام كشورش اظهار داشت: عمل علامه زكزاكی اقدامی بسیار بزرگ و تاریخ ساز است. ما با شخصیت های بسیاری در جهان آشنا بوده و برخورد داشته ایم چه در كشورهای دیگر چه زمانی كه به ایران آمده اند. مكتب دوده عصمت و طهارت علیهم السلام به سرعت در حال گسترش است و شخصیت های فراوانی از سایر مذاهب اسلامی به این مكتب روی آورده اند. بین این شخصیت ها شیخ زكزاكی یك فوق العادگی دارد و از خاصیت های شخصیتی ممتازی برخوردارست. عزمی كه در این مرد هست، اراده قوی، شجاعت، درست اندیشی، سلامت فكر و استقامت در فكر، شهامتی كه در وجود ایشان سراغ داریم، حقاً كم نظیر است.
وی ادامه داد: كم نیستند فضلایی كه پس از انقلاب اسلامی به ایران آمدند و به سطحی از تحصیلات و مراتب علمی رسیدند و به اوطانشان بازگشتند و از این قِسم خدمات ارائه كردند و بسیار مورد ستم قرار گرفتند. در اندونزی جناب جلال الدین رحمه سرگذشتی شبیه به شیخ زكزاكی داشت. وی از اوان انقلاب با ترجمه آثار مرحوم شهید مطهری(ره) به تبلیغ پرداخت و بیشتر از ۳۰۰ جلد كتاب را به مالایی ترجمه كرد. بسیار زندان رفت و مشكلات فراوان داشت ولی به جهت فرهنگ مسالمت آمیز این منطقه و كشور اندونزی برخوردهای خشن ادامه پیدا نكرد، میدان باز شد و توفیقاتی الان حاصل شده و مساله حل شده است.
او تصریح كرد: علما و مسئولین اندونزی راغب هستند كه كارهای دینی و خصوصا شیعی در آن كشور ترویج داشته باشد و راه برای جریان سلفی گری بسته شود. اما شیخ زكزاكی هم به جهت روحیات قوی و شجاعانه خودشان و از آنجائیكه در تقابل با یك رژیم خون ریز و قدار مواجهند شرایط خیلی متفاوتی دارند و شاید اگر این روحیه جهادی در ایشان نبود و شجاعت فوق العاده ای كه هست اخلاص و اعتماد به نفس بی نظیری كه او برخوردا است تصور می كنم هر كس دیگری بود الان تسلیم شده بود شكسته بود و دست كم مماشات كرده و كوتاه می آمد اما چنین نشد.
آیت الله رشاد با اشاره به خیل عظیم مشتاقان به مكتب تشیع در كشور نیجریه اشاره كرد: خداوند متعال به كار شیخ زكزاكی بركت داد در كشوری كه تا چهل سال قبل اندك شماری شیعه یافت نمی شد و اگر بود هم سخت و پنهانی، ولی امروز در مقایس میلیونی با جمعیت شیعیان نیجریه مواجه هستیم. شخصیت ممتاز علامه زكزاكی از او قهرمانی ساخته است كه در تاریخ خواهد ماند. این مردان راهگشا هستند و ۵۰۰ سال دیگر گفته خواهد شد كسی ك بنیانگذار مكتب حقه دوده در این سرزمین بود چنین خصوصیاتی داشت. من هرچه در وصف ایشان عرض كنم كم است و از وصف شخصیت واقعی ایشان معذورم.
رئیس حوزه های علمیه استان تهران در بیان اوصاف و حالات علامه زكزاكی اظهار داشت: روحیات و حالات و ادبیات خاص ایشان در ذهن مردم ایران تصویر امام خمینی(ره) را تداعی می كند؛ چونكه آنچه در روحیات و حالات امام خمینی(ره) بود در ایشان هم یافت می شود. عزم و جدیت، شجاعت و نترسی، ایثارگری و فداكاری ایشان به كشورش مثال زدنی است. بسیاری تصور می كردند ممكنست ایشان در هند بماند یا به ایران بیاید اما دیدیم كه وی به كشورش بازگشت و این یك تصمیم تاریخی بود و از طرفی به روحیات انقلابی ایشان و از دیگر سو خبر از خرد ایشان می دهد و از وفاداری به مردم و التزام به حضور در كنار یاران و پیروانش پرده بر می داشت. این وضعیت برای حضرت امام هم پیش آمد. امام هم نقل می كردند اگر مقرر است كشته شوم چه بهتر كه در بین مردم كشورم باشم. وجود ایشان بطور قطع در منطقه افریقا الگو و نماد مقاومت و آگاهی و حكمت و مجاهدت و نماد مكتب اهل بیت(ع) است. تاریخ قرن ها از ایشان به این نام یاد خواهدنمود.
وی اظهار داشت: نقش همسر شیخ زكزاكی، ایثار و روحیه فداكارانه در برخورد با این حوادث نیز قابل ستایش است. ایشان زنی قهرمان است كه به مانند حضرت زهرا(س) در كنار امیرالمونین، خودش را سپر بلای شیخ زكزاكی می كند. شما دختران ایشان نیز خواهر شش شهید هستید مانند بانو حضرت زینب(س). كربلای نیجریه سه زینب دارد و شماها زینب های كربلای نیجریه هستید و ما در مقابل شما سر تعظیم فرود می آوریم. خاضعانه در مقابل عزم و مقاومت شما و راست قامت و استقامت شما خاضعیم و می بالیم كه مكتب دوده زنانی دارد كه وجودشان، سكناتشان، موضع گیری شان ما را به یاد حضرت زینب(س) می اندازد. حضور شما و مادرتان در كنار شیخ زكزاكی گواه است و حقیقتی را روشن می كند كه هنوز فاطمه زهرا(س) و زنیب(س) و سمیه(س) الگو هستند و همچنان زنان می توانند فاطمه وار و زینب وار باشند و وجود شما توهم غلطی كه فكر می شود امروز فاطمه(س) الگو برای زنان نیست را كاملاً باطل می كند.
آیت الله رشاد از بانوان آسمانی، خدیجه، حواء، هاجر، سمیه، مریم، مادر و خواهر حضرت موسی را بعنوان دلگرمی و پشتوانه رجال الهی یاد كرده و اضافه كرد: در طول تاریخ از بدو نبوت تا همیشه در كنار رجال وحی و حضرات معصومین، پشت سر انبیاء و اولیاء همواره یك یا چند زن پشتیبان و پشتوانه بوده اند. همه آغازگران و پیشاهنگان اقدامات پیامبر اسلام(ص) از بانوان بودند. حضرت خدیجه(س)، حضرت فاطمه(س) و …. اول حامی، اول اسلام آورنده، اول مهاجر و … همه یك زن بودند. در واقعه كربلا نیز حضور بانوانی نظیر زینب كبری(س) بسیار تعیین كننده بود. این سرگذشت همه مردان الهی در تاریخ است كه حتما باید یك یا چند بانوی شایسته و صالحه و مجاهد و مقاوم ایشان را همراهی كنند.
آیت الله رشاد درانتها با اشاره به فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی پیرامون عبور از پیچ تاریخی، خطاب به دختران شیخ زكزاكی تصریح كرد: شما بیشتر از ما به راهتان و مسیری كه طی می كنید ایمان دارید و مصمم هستید. بدانید كه تاریخ را می سازید. در راهی كه هستید استوار و ثابت قدم بمانید. به حول و قوه الهی نام خانواده شیخ زكزاكی جزء قهرمانان این مقطع تاریخی ثبت خواهد شد.
یكی از دختران شیخ زكزاكی نیز در ادامه این جلسه صمیمانه ضمن تجلیل از نقش ایران و جمهوری اسلامی در دفاع از انقلاب نیجریه با ارائه گزارشی از روند درمانی ایشان اظهار داشت: وضعیت پدر و مادر بسیار نابسامان است. پدر و مادرمان در خانه ای تحت محاصره نیروهای ارتش كشور نیجریه هستند. دسترسی به پزشك و حتی نیازهای اولیه زندگی برایشان وجود ندارد. نیروهای متخاصم منزل پدر را به آتش كشیده و بیشتر از هزاران نفر را تابحال به خاك و خون كشیده اند. پس از حدود چهار سال و تشكیل چندین دادگاه نمایشی با حضور ارتش و دولت و قضات نیجریه، پدر را محكوم به اقدام مقابل حكومت كرده اند. بر اثر تیراندازی چشم پدر نابینا شده و حال ایشان وخیم هست. مادرم نیز چندین گلوله و تركش در بدن دارد. حالا در سلول انفرادی و در زندان تحت الحفظ هستند و به هیچ كس اجازه ملاقات و سركشی نمی دهند. وضعیت ایشان اصلا قابل تصورنیست. از همه ملت ایران آرزوی دعای خیر برای ایشان داریم. شیخ زكزاكی نیاز به حمایت همه علمای اسلام دارد.
منبع:

1398/10/09
14:03:12
5.0 / 5
4782
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , امام , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس