بررسی سرگذشت فلسفه غرب

بررسی سرگذشت فلسفه غرب به گزارش عطر حرم نشست مجازی نقد كتاب «سرگذشت فلسفه غرب» به روایت آلن دوباتن با ترجمه میثم محمدامینی برگزار می گردد.


به گزارش عطر حرم به نقل از ایسنا، این جلسه ساعت ۱۶ روز سه شنبه (۲۷ خردادماه) با حضور یاسر پوراسماعیل، بابک عباسی و میثم محمدامینی در اینستاگرام موسسه شهر کتاب (Instagram/bookcityculturalcenter) برگزار می گردد.
در معرفی کتاب «سرگذشت فلسفه غرب» که توسط نشر کرگدن پخش شده، آمده است: هر کس که مختصر آشنایی ای با فلسفه و تاریخ فلسفه داشته باشد، اسامی بزرگی از میان فیلسوفان و اندیشه های آنها به گوشش خورده است. شاید با وجود جذابیتی که این نام ها و اندیشه ها برایش داشته است، گاهی حس کرده نمی تواند راهی به فهم آنها بیابد. شاید بارها از خود پرسیده مگر می شود از پس دشواریِ این اندیشه ها، راهی به فهم آنها برد؟ شاید می خواسته بداند از قِبَل اندیشه های متفکرانی چون افلاطون، ارسطو، هیوم، کانت هگل، نیچه و... چگونه می تواند پاسخی برای پرسش های بنیادین خود بیابد؟ شاید بارها به دنبال یافتن کاربرد این اندیشه ها جهت زندگی امروز خود برآمده است؛ و چه بسا بارها نیز از یافتن پاسخی روشن، همه فهم و امروزین برای پرسش های معاصر خود مایوس شده است.
آلن دوباتن و همکارانش در سایت «مدرسه زندگی» به خوبی متوجه شده اند که برای یافتن پاسخ چنین پرسش هایی از دل تاریخ فلسفه ناگزیر از گزینش اند؛ گزینش بعنوان بخشی گریزناپذیر از زیستن در جهانی مملو از اطلاعات. گزینشی که بتواند بگوید کدام اندیشه های فلسفی می توانند در حل اساسی ترین مشکلات این جا و الان یاریگر انسان معاصر باشند؛ چونکه از نگاه آنها در مدرسه زندگی، متفکر بزرگ کسی است که اندیشه هایش برای مفید واقع شدن در زندگی امروز، بیشترین اقبال را دارد. آنها در این کتاب برخی اندیشه های مهمِ برخی از متفکران تاریخ فلسفه را بازیابی کرده اند و تلاششان این بوده که این اندیشه ها را به زبانی ساده و جذاب به شمار بیشتری از افراد معرفی کنند و جنبه هایی کاربردی تر از فلسفه و تفکر فلسفی را که با دغدغه های شخصیِ انسان معاصر پیوند دارد، در اختیار مخاطب قرار دهند. آنها در باب این تلاش می گویند: «ما تاریخ را کاویده ایم تا اندیشه هایی را که خیال می نماییم بیشترین ارتباط را با زمان حاضر دارند به شما عرضه نماییم. اگر در روزها و سال های آینده ببینید در رویارویی با تنگناها و رنج های گوناگون زندگیِ روزمره به سراغ این اندیشمندان می روید، پس ما در کارمان موفق شده ایم.»1399/03/23
19:59:13
5.0 / 5
3023
تگهای خبر: دین , سایت , گل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس