امیر خداوردی بیان كرد

كتاب های دینی كه لطمه می زنند

كتاب های دینی كه لطمه می زنند به گزارش عطر حرم امیر خداوردی می گوید برخی نویسندگان كتاب ها و داستان های دینی به ادبیات دینی لطمه می زنند.


این نویسنده و مدرس دانشگاه در گفتگو با ایسنا، درباره ارزیابی اش از وضعیت و کیفیت کتاب های چاپ شده در حوزه ادبیات دینی اظهار نمود: با یکی از دانشجویانم که در کتابفروشی ای در قم مشغول به کار است، صحبت می کردم و از او پرسیدم چه کتاب هایی را به خانواده ها معرفی می کند، گفت هرکسی می آید به فراخور چیزی که می خواهد مشاوره می دهم که چه کتاب هایی بگیرد، اما هیچگاه نمی توانم کتاب های شما را معرفی کنم. از صحبت هایش متوجه شدم معمولا کتاب های پاستوریزه ای را که هیچ نکته ای ندارند به مشتری ها پیشنهاد می دهد. استدلالش این بود که وجدانم ناراحت می شود اگر کتابی معرفی کنم که اعتقادات و نگاه مردم به مسائل را به چالش بکشد. به او گفتم کتاب های ما کسی را از دین بیرون نمی کند، اما ظاهرا برخی را اذیت می کند.
او اضافه کرد: این دوست ما کتاب هایی را مثال زد که هیچ آورده ای برای مخاطب ندارد؛ نویسنده ای همت کرده و مطالبی را که می توانید از یک سخنرانی یا برنامه تلویزیونی به دست بیاورید، به کتاب تبدیل نموده که در پاره ای از مواقع شکل قصه گونه پیدا کرده است و نکته ای که مخاطب را به تأمل وادارد، ندارد. درحالی که وقتی به متن اصلی دین یعنی قرآن رجوع می کنید، بارها شما را به تأمل و تفکر دعوت می کند.
خداوردی تصریح کرد: کتاب هایی در حوزه ادبیات دینی مطرح است و معرفی می شود که شما را به تأمل و تفکر درباره مبحث دینی دعوت نمی نماید. این کتاب ها شما را به شکل جزم گرایانه خواب و بیهوش می کند، دریچه ها را بر روی شما می بندد و قرائت دم دستی از دین بیان می کند، نه حتی قرائت کلامی. مثلا تصویری که از امام حسین (ع) عرضه می کند نه مبتنی بر مبانی کلامی است و نه مبانی علمی که در حوزه های علمیه تدریس می شود. در قرآن آمده، بعضی از «اهل کتاب» سواد خواندن کتاب آسمانی خویش را ندارند و چون سواد خواندن ندارند، تخیل و توهم تصویری دم دستی از کتاب شان عرضه می دهند و فکر می کنند دین همین است. قرآن این افراد و این نحوه دین داری را مذمت می کند.
نویسنده «آلوت» و «جنون خدایان» سپس بیان نمود: بعضی از دوستان ما بدون این که حتی در مبانی دینی دقت داشته باشند، کتاب و داستان دینی می نویسند. آنها تصویری عرضه می دهند که نه به جایی بربخورد و نه به کسی. از این جهت به ادبیات دینی لطمه می زنند. «مرشد و مارگریتا» یکی از شاهکارهای ادبیات است، این کتاب چهره ای از حضرت عیسی (ع) و مسیحیت عرضه می دهد که ضدمسیح نیست اما با قرائت دم دستی از مسیحیت هم تطابق ندارد.
وی در ادامه تاکید کرد: ما در ادبیات دینی مان از متنی که بخواهد قرائت جدیدی عرضه بدهد، استقبال نمی کنیم؛ متنی که هم پشتوانه علمی داشته باشد و هم به مقوله جدیدی از دین بپردازد. چیزهایی بیان می شوند که دیگران بارها عرضه کرده اند.1399/06/06
14:28:59
5.0 / 5
2193
تگهای خبر: امام , دانش , دین , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس