نشست رویكرد تمدنی به آموزه مهدویت و نقش آن در امنیت پایدار و دفاع همه جانبه انجام شد

نشست رویكرد تمدنی به آموزه مهدویت و نقش آن در امنیت پایدار و دفاع همه جانبه انجام شد نشست علمی «رویكرد تمدنی به آموزه مهدویت و نقش آن در امنیت پایدار و دفاع همه جانبه» اجرا شد.


به گزارش عطر حرم به نقل از ایسنا، نشست علمی «رویکرد تمدنی به آموزه مهدویت و نقش آن در امنیت پایدار و دفاع همه جانبه» به همت دانشگاه عالی دفاع ملی و مرکز تخصصی مهدویت اجرا شد. سخنران این جلسه، حجت الاسلام دکتر امیرمحسن عرفان و حجت الاسلام دکتر زهیر دهقانی آرانی نیز دبیر علمی این جلسه بود.
دبیر علمی هدف از برگزاری این جلسه را فقدان رویکرد کلان تمدنی به آموزه مهدویت دانست و اضافه کرد: یکی از مهم ترین ضرورت های رویکردهای تمدنی به آموزه مهدویت مطالبات مقام معظم رهبری است.
در ادامه، حجت الاسلام دکتر امیرمحسن عرفان مهمترین بسترهای رویکرد تمدنی به آموزه مهدویت را در نقصان در گستره، پذیرش و اجرای این آموزه در جامعه دانست.
وی تاکید کرد این امر سبب غفلت تمدنی دراین زمینه شده است.
از دیدگاه وی، فرصت تمدنی موجود که با شکست مکاتب فکری و نیز سرخوردگی بشر از نتایج تمدن مادی پدید آمده است، از دیگر بسترهای رویکر تمدنی به آموزه مهدویت است.
عرفان عمق راهبردی تقابل ایدئولوژیک آخرالزمانی انقلاب اسلامی و تمدن غرب را دراین زمینه مهم دانست و اضافه کرد: فقدان تصویر یا ترسیم کامل از دستگاه و نظام آرمانی جامعه شیعی سبب می شود تا گفتمان رقیب به شدت در حال اشباع جهان در عرصه اندیشه نجات شود.
در ادامه، مهمترین شاخصه های رویکرد تمدنی به آموزه مهدویت را در تأثیرگذاری پایدار، فراگیری نسبت به مخاطبان، زمان آگاهی، موقعیت گرایی و نگاه هویتی دانست.
از دیدگاه وی، شکاف میان تغییرها و تدبیرها، عدم تبدیل نرم افزار به سخت افزار و عدم تناسب سیاست های اعلامی و اعمالی از مهمترین موانع رویکرد تمدنی به آموزه مهدویت است.
عرفان، احیای قدرت نرم تمدنی، خلق انگیزش تمدنی، تقابل با طفره روی تمدنی و هویت بخشی را از کارکردهای نقش آفرینی تمدنی باورداشت آموزه مهدویت در تحقق امنیت پایدار و دفاع همه جانبه دانست.
او در آخر سخنانش، مهم ترین موضوعات قابل تأمل در این حوزه را این چنین برشمرد:
• رهیافت های متعارض آخرالزمانی و نقش آن در کنش تمدنی انقلاب اسلامی و غرب.
• تحلیل سناریوهای تأثیرات آینده مهدویت ستیزی نرم غرب بر فضای فرهنگی کشور.
• ارزیابی وضعیت ضد فرهنگ ها در عرصه مهدویت بر طبق مکعب بحران
• تحلیل نقش انقلاب اسلامی در تحقق استعلای گفتمان انتظار زمینه ساز در جهان اسلام.
• درآمدی بر تبارشناسی موانع مهندسی فرهنگ انتظار در ایران عصر انقلاب با تاکید بر سیاست گذاری ها و برنامه ریزی ها.1399/08/19
23:05:23
5.0 / 5
1692
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , دانش , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس