حجت الاسلام خاموشی:

ایران، تنها برگزاركننده مسابقات بین المللی قرآن در عصر كرونا است

ایران، تنها برگزاركننده مسابقات بین المللی قرآن در عصر كرونا است عطر حرم: حجت الاسلام خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اهداف سی و هفتمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم، ایران را تنها کشوری دانست که با وجود کرونا، مسابقات قرآن خودرا برگزار می نماید.به گزارش عطر حرم به نقل از مهر، نشست خبری سی و هفتمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم با حضور حجت الاسلام خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه و حمید مجیدی مهر، دبیر مسابقات سازمان اوقاف و امور خیریه بامداد امروز یازدهم اسفندماه در سالن جلسات این سازمان انجام شد.
این جلسه با قرائت قرآن توسط وحید خزاعی نفر اول مسابقات دانشجویان جهان اسلام شروع شد و سپس حجت الاسلام خاموشی به بیان سخنانی پرداخت.
خاموشی ضمن خیر مقدم به خبرنگاران قرآنی اظهار داشت: سی و هفتمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم را در بخش برادران در رشته های: قرائت، ترتیل و حفظ کل قرآن کریم و چهارمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم در بخش خواهران در رشته حفظ کل قرآن کریم و چهارمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم در بخش طلاب علوم دینی در رشته های: قرائت و تفسیر، ترتیل و تفسیر، حفظ کل و تفسیر، خطابه و تفسیر تخصصی و دومین دوره مسابقات کتابت قرآن کریم را برگزار خواهیم کرد.
وی افزود: دومین دوره همایش بین المللی کتابت قرآن کریم همراه با ارائه مقالات علمی و آثار خوشنویسی خواهد بود.
خاموشی در ادامه به بیان اهداف برگزاری مسابقات بین المللی قرآن پرداخت و اظهار داشت: تکریم منزلت قرآن کریم بعنوان کتاب اندیشه و عمل و به عبارت دیگر کتاب زندگی و نیل به سعادت و خوشبختی در میان امت اسلامی و همین طور تکریم و تجلیل از مقام و منزلت قاریان و حافظان قرآن کریم به همراه تألیف قلوب مسلمانان کشورهای مختلف و ایجاد زمینه های مناسب برای تحقق همبستگی، وحدت و یکپارچگی امت اسلامی از اهداف برگزاری سی و هفتمین دوره مسابقات بین الملی قرآن کریم است.
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: برگزاری مسابقات قرآنی در روزهای شیوع ویروس کرونا می تواند این پیام را به جهانیان منعکس سازد که اسلام و قرآن زنده است و جامعه اسلامی پویا و بالنده در سایه سار تعالیم قرآن کریم و آموزه های دینی همچنان راه سعادت و تکامل را می پیماید. همین طور نمایش اهتمام و عزم جمهوری اسلامی ایران در اعتلا و صدور فرهنگ قرآنی به سایر کشورها و ایجاد موج قرآنی در میان اقشار مختلف جامعه از دیگر مواردی است که این دوره را با اهمیت کرده است.
وی اضافه کرد: نکته حائز اهمیت درباره مسابقات بین المللی قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران این است که این مسابقات تنها مسابقاتی در سطح جهان است که بعد از ماه ها مشورت و بررسی تخصصی با بهره گیری از ظرفیت فضای مجازی و به صورت مستمر و غیر حضوری در وضعیت شیوع ویروس کرونا انجام خواهد شد. هم اکنون تمامی کشورهای برگزار کننده مسابقات بین المللی قرآن کریم، مبادرت به تعلیق یا تعطیلی مسابقات نموده اند.
حجت الاسلام خاموشی با اشاره به دومین دوره مسابقات خطاطی با موضوع کتابت قرآن و تبادلات فرهنگی اظهار داشت: همزمان با این دوره از مسابقات، دومین دوره مسابقات کتابت قرآن کریم (خوشنویسی و خطاطی قرآن کریم) برگزار می شود که آثار مختلفی در دو بخش کتابت فاخر و کاتبان جوان که مخصوص جوانان زیر ۲۵ سال است به دبیرخانه واصل و داوری شده است که نفرات برتر آن در اختتامیه مسابقات بین المللی معرفی خواهند شد.
وی با برشمردن کشورهایی که در حوزه کتابت نقش داشته اند اظهار داشت: مقالات بیش از ۲۰ نفر از پژوهشگران حوزه خوشنویسی از کشورهای ایران، ترکیه، عراق و فرانسه واصل شده است و این پژوهشگران به ارائه مقالات خویش در قالب همایش مجازی خواهند پرداخت.
صرفه جویی ۶۰ درصدی در هزینه ها
خاموشی با بیان شیوه ضبط آثار شرکت کنندگان اظهار داشت: بعد از برگزاری موفق مسابقات سراسری قرآن کریم با بهره گیری از ظرفیت صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، در این دوره از مسابقات بین المللی نیز با دانش کسب شده از مرحله سراسری مبادرت به ضبط آثار شرکت کنندگان شد. به سبب محدودیت های حوزه بین الملل، نفرات راه یافته به مرحله فینال با حضور در نمایندگی های فرهنگی و سیاسی جمهوری اسلامی ایران در کشورهای مختلف جهان به ضبط آثار خود پرداختند.
وی درباره افزایش میزان جوایز این دوره از مسابقات افزود: میزان جوایز این دوره از مسابقات در مقایسه با دوره قبل حدود ۵۰ درصد افزایش داشته است و همین طور باتوجه به سبک و سیاق برگزاری مسابقات، در هزینه برگزاری این دوره از مسابقات بیش از ۶۰ درصد صرفه جویی ریالی و ارزی شده است.
پیش بینی بازدید شش میلیون نفری از مسابقات
خاموشی اظهار داشت: تقویت فضای مجازی باتوجه به تجربه موفق برگزاری مسابقات سراسری قرآن کریم و استقبال گسترده مردم از نوع برگزاری مسابقات در فضای مجازی در چهل و سومین دوره مسابقات سراسری امسال، که بیش از ۵/‏۲ میلیون بازدید کننده از مسابقات در فضای مجازی به ثبت رسید، پیش بینی می شود با‬ حضور و استقبال مردم در سی و هفتمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم بین ۶ تا ۸ میلیون بازدید به ثبت برسد.
وی در آخر اظهار داشت: بعنوان نخستین برگزار کننده مسابقات بین المللی قرآن در سطح بین المللی در وضعیت کرونائی، آمادگی انتقال دانش و تجربیات به نهادهای داخلی و خارجی هستیم. از طرفی این سازمان همیشه از ایده های نو و خلاقانه در زمینه کارهای قرآنی خصوصاً برگزاری مسابقات قرآن کریم استقبال می نماید.
حضور داوران هشت کشور در سی و هفتمین دوره مسابقات بین المللی
سپس حمید مجیدی مهر معاون مسابقات سازمان اوقاف و امور خیریه به توضیحاتی درباب این رویداد بین المللی پرداخت و اظهار داشت: مراحل برگزاری مسابقات به صورت مقدماتی، نیمه نهایی و فینال برگزار شده است. مرحله مقدماتی سی و هفتمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران در دی ماه سال ۱۳۹۸ پیش از شیوع ویروس کرونا و به صورت غیر حضوری و با شرکت ۴۱۱ نفر از ۶۷ کشور و از ۵ قاره جهان در رشته های قرائت، ترتیل، حفظ کل، تفسیر و خطابه در بخش برادران و خواهران طلاب امور دینی اجرا شد. از این مقدار ۱۲۲ نفر از ۴۵ کشور به مرحله نیمه نهایی راه یافتند.
وی افزود: مرحله نیمه نهایی مسابقات بین المللی قرآن کریم به سبب شیوع ویروس کرونا با حضور نمایندگانی از ۴۵ کشور در بخش برادران، خواهران و طلاب حوزه های علمیه، در رشته های قرائت، ترتیل و حفظ کل، خطابه و تفسیر ویژه طلاب با بهره گیری از ظرفیت فضای مجازی و به صورت غیر حضوری از ۳۰ دی ماه الی ۲ بهمن ماه انجام شد.
دبیر مسابقات سازمان اوقاف و امور خیریه اضافه کرد: این دوره با قضاوت و داوری اساتیدی از جمهوری اسلامی ایران و کشورهای اردن، عراق، لبنان، سوریه، اندونزی و سودان و تونس انجام شد که داوری مسابقات در مرحله نهایی نیز توسط همین اساتید صورت خواهد گرفت.
مجیدی مهر با بیان آماری از میزان پراکندگی جغرافیایی شرکت کنندگان اظهار داشت: بیشترین تعداد شرکت کننده در این دوره از مسابقات به ترتیب از قاره های آفریقا، آسیا، اروپا، اقیانوسیه و آمریکا بوده اند.
وی با بیان زمان مرحله نهایی مسابقات اظهار داشت: مرحله نهایی و فینال مسابقات با حضور ۵۷ نفر از ۲۶ کشور از ۱۶ الی ۲۱ اسفند ماه در تهران به صورت غیر حضوری و برخط برگزار و به صورت زنده از شبکه قرآن و معارف سیما و شبکه رادیویی قرآن و پلت فرم های فعال در فضای مجازی و بخش اینترنتی پخش خواهد شد.
در اختتام این جلسه از پوستر سی و هفتمین دوره مسابقات بین المللی قرآن رونمایی گردید.منبع:

1399/12/12
10:02:03
0.0 / 5
1211
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس