حجت الاسلام حامد كاشانی:

سخن ذوقی و غیر مستند نباید درباره مساله غیبت بیان شود

سخن ذوقی و غیر مستند نباید درباره مساله غیبت بیان شود به گزارش عطر حرم حامد کاشانی اظهار داشت: انسان در عصر غیبت حتی اگر غرق در نعمت هم شود باز غریب است. در عصر غیبت نباید برای حل این اضطرار آدرس غلط داده شود.به گزارش عطر حرم به نقل از مهر، حجت الاسلام حامد کاشانی در برنامه «سمت خدا» شبکه سوم سیما اظهار داشت: مساله مهدویت از امهات مباحث اعتقادی اسلام است و این مساله تنها به مکتب تشیع مربوط نمی گردد. به فرمایش برخی علمای بزرگ مانند حضرت آیت الله خامنه ای، موضوع مهدویت در حد مساله نبوت و از امهات مسائل اعتقادی محسوب می شود.
پژوهشگر تاریخ اسلام افزود: در عصر غیبت یکی از خطرات بسیار عظیم، عمیق و مهم آنست که با اظهار نظرهای غیر صحیح و ادله های سست و سخنان عوامانه سطح مساله مهدویت تنزل داده شود. برای مثال زمانی که مساله مهدویت مطرح می شود اگر در ذهن تنها خواب و رؤیا متصور شود این تنزل مساله مهدویت است.
وی با اعلان اینکه در دوران غیبت تهدیدات و فرصت های بسیاری وجود دارد، اشاره کرد: غیبت فرصت های عظیمی برای بشر به وجود می آورد برای اینکه عصر غیبت، دوران کمال انسانی است برای همین آدمی در این دوران با خطرات عجیبی مواجه می شود که باید مراقب این خطرات بود.
ظهور اتفاقی غیر منتظره است
حجت الاسلام کاشانی با اعلان اینکه دوده (ع) همیشه تلاش می کردند تا مردم را با مساله غیبت آشنا کنند، اظهار داشت: امروز باید مراقب سخنانی که با کلام معصوم و روایات آن بزرگواران مغایر است، بود؛ سخن ذوقی و غیر مستند نباید درباره مساله غیبت بیان شود. طبق صریح روایات؛ امام زمان (عج) در زمانی ناگهانی و غیر منتظره ظهور می کنند، بدین سبب اینطور نیست که کسی بتواند برای امر فرج برنامه ریزی داشته باشد یا زمان و ساعتی تعیین کند.
پژوهشگر تاریخ اسلام با طرح این پرسش در خصوص اینکه مردم در عصر غیبت چه وظیفه ای دارند؟ عنوان کرد: عصر غیبت، دوران اضطرار و حیرت است، امام صادق (ع) فرمودند: در این دوران مردم باید به آن چیزی که از اسلام و دین به آنها رسیده عمل کنند؛ بر طبق این روایت هیچیک از امور دینی در عصر غیبت تعطیل نمی گردد و مردم باید به انجام وظایف شرعی و دینی اهتمام داشته باشند.
طولانی شدن غیبت از سنت های الهی است
وی با اعلان اینکه مردم هر لحظه باید برای ظهور آماده باشند، اظهار داشت: انسان ها حتما در عصر غیبت باید به وظایف خود عمل کنند تا امر ظهور محقق شود. البته امر ظهور فقط به آمادگی انسان بستگی ندارد برای اینکه مساله غیبت فراتر از آن چیزی است که انسان درک کند. تلاش انسان در راه انتظار و عمل به وظایف دینی به صورتی اعلام آمادگی به پیشگاه خداوند متعال است در خصوص اینکه آمادگی اطاعت و بندگی پروردگار را دارد.
حجت الاسلام کاشانی با اشاره به اینکه تأخیر در امر ظهور نباید برای انسان عادی شود، بیان داشت: منتظران ظهور باید هر لحظه در انتظار امر فرج باشند و حضرت را فراموش نکنند. شاید جامعه بشری در قسمتی از طولانی شدن غیبت تأثیر داشته باشد اما در طولانی شدن امر غیبت انسان ها ارتباط مستقیم ندارند. برخی افراد در عصر غیبت با تهذیب نفس و تهجد می توانند با حضرت مهدی (عج) ارتباط داشته باشند اما تعداد این افراد در دوران غیبت کبری شاید به کمتر از عدد انگشتان یک دست هم نرسد.
پژوهشگر تاریخ اسلام افزود: بدین سبب در عصر غیبت دسترسی به امام وجود دارد اما بسیار مشکل است و این یکی از سختی های دوران غیبت محسوب می شود. البته این دشواری و سختی در ابتدا برای خود حضرت خیلی مشکل است و آدمی اگر یکی از عوامل طولانی شدن امر فرج شود با این طولانی شدن بطور قطع حضرت را خواهد رنجاند. مصائب و مشکلات شیعیان برای حضرت بسیار غم انگیز و دشوار است برای همین وقتی شیعه ای مرتکب گناه می شود ایشان برای او گریه می کنند. گفته می شود هر گناه و ظلمی تیری به قلب مبارک ایشان است.
وی حضرت را پدری مهربان و دلسوز خواند و اظهار داشت: مشاهده مشکلات و مرارت های جامعه بشری برای ایشان رنج آور است. در روایت صبر حضرت مهدی (عج) به صبر ایوب تشبیه شده است برای اینکه ایشان علاوه بر منتظَر، منتظِر نیز هستند. امام زمان (عج) بسیار غریب هستند و این غربت ناشی از غیبت و عدم دسترسی مردم به ایشان است، شیعیان نیز به همین نسبت غریب هستند. شیعیان در عصر غیبت مدام در حیرانی و اضطرار به سر می برند و چیزی نمی تواند در این دوران آنان را از اضطرار خارج کند و هر چیزی که موجب کاهش این اضطرار شود تخدیر است.
حجت الاسلام کاشانی افزود: انسان در عصر غیبت حتی اگر غرق در نعمت هم شود باز غریب است. در عصر غیبت نباید برای حل این اضطرار آدرس غلط داده شود یکی از تهدیدهای عصر غیبت همین مورد است که دست ما از حضرت قطع است. درگیری ها و روزمرگی ها نباید موجب شود که انسان متوجه اضطرار قلبی اش نشود.


منبع:

1400/01/16
20:13:43
5.0 / 5
1053
تگهای خبر: اسلام , امام , دین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس