ایران میزبان نمایندگان جهان اسلام شد

ایران میزبان نمایندگان جهان اسلام شد به گزارش عطر حرم مدیركل بقاع متبركه و اماكن مذهبی سازمان اوقاف، از برگزاری پنجمین نشست هم اندیشی نخبگان و فرهیختگان فعال ۱۷ اماكن مقدس جهان اسلام به میزبانی سازمان اوقاف و امور خیریه اطلاع داد.


به گزارش عطر حرم به نقل از ایسنا، به نقل از سازمان اوقاف و امور خیریه، حمید عسكری سوادجانی، مدیركل بقاع متبركه و اماكن مذهبی سازمان اوقاف با اشاره به ضرورت هماهنگی و همكاری مشترك میان كشورهای زائرپذیر دارای اماكن متبركه اظهار نمود: پنجمین نشست هم اندیشی نخبگان و فرهیختگان عرصه خدمت گذاری در اماكن مقدس جهان اسلام از پنجم تا نُهم دی ماه با حضور مهمانان اعتاب مقدس كشورهای عراق، سوریه و جمهوری اسلامی ایران و با میزبانی سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار می گردد.

وی درباره آغاز همكاری های عتبات جهان اسلام اظهار داشت: بعد از اینكه در هشتم اردیبهشت ماه امسال بیانیه ۱۸بندی در شهر كربلا و حرم مطهر حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در قالب تفاهم نامه اعتاب مقدس جهان اسلام به امضاء رسید، دامنه و سیر این همكاری ها افزایش پیدا كرد.

مدیركل بقاع متبركه و اماكن مذهبی سازمان اوقاف اضافه كرد: برای عملیاتی كردن این تفاهم نامه، ۱۷ تولیت اعم از آستان های مقدس امام علی (ع)، امام حسین (ع)، امامین جوادین (ع)، امام رضا (ع)، امامین عسكرین (ع)، حضرت ابوالفضل (ع)، حضرت زینب (س)، حضرت رقیه (س)، حضرت معصومه (س)، احمد بن موسی الكاظم (ع)، حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)، مسجد مقدس كوفه و مزارهای وابسته آن، مسجد مقدس جمكران، مزارات مقدس شیعی در عراق، سازمان اوقاف و امور خیریه، دیوان وقف شیعی عراق، مدیریت عتبات مقدس و مزارات شریف شیعی در عراق و بعثه حج و زیارت جمهوری اسلامی ایران این تفاهم نامه را امضاء كردند.

وی با اشاره به اینكه سه دستور برای نشست هم اندیشی نخبگان و فرهیختگان عرصه خدمت گذاری در اماكن مقدس جهان اسلام پیش بینی شده است، خاطرنشان كرد: دستور نخست بررسی مفاد بندهای ۶، ۷، ۸، ۱۰، ۱۱ و ۱۲ تفاهم نامه است.

مدیركل بقاع متبركه و اماكن مذهبی سازمان اوقاف با اشاره به اینكه بند ۶ راجع به عرضه محصولات فرهنگی و برنامه های معرفتی و بند ۷ درباره پیش بینی مسیرهای مناسب برای رفت و آمد زائران و فضاهای رفاهی اماكن متبركه است، اظهار داشت: بند ۸ تفاهم نامه هم به راهكارهای لازم برای تامین امنیت زائران اشاره نموده است.

عسكری اضافه كرد: بند ۱۰ تفاهم نامه هم درباره فراهم كردن خدمات قانونی و اداری برای تامین نیازهای احتمالی زائران، بند ۱۱ درباره كوشش برای عرضه خدمات متنوع و حمایت لازم از زائران در طول سفر توسط ارگان های مربوطه و بند ۱۲ در رابطه با افزایش هماهنگی با مقامات ذیربط در مراكز دیپلماسی و پایانه های مرزی بین المللی برای حفاظت وایجاد امنیت از زائران است.

مدیركل بقاع متبركه و اماكن مذهبی سازمان اوقاف با اشاره به اینكه دستور دیگر این نشست پیش بینی چهار كارگروه برای اعتاب مقدس جهان اسلام و همكاری و تبادل نظر كارگروه های ۴ گانه كمیته نمایندگان است، عنوان كرد: كارگروه قرآنی، كارگروه فناوری اطلاعات و فضای مجازی، كارگروه آموزش و پژوهش و كارگروه تولید محصولات فرهنگی جزو این چهار كارگروه هستند.

عسكری درباره اهداف این نشست بیان كرد: این نشست تعالی فرهنگ اسلامی منبعث از رفتار و اخلاق نبوی (ص) و سیره ائمه (ع) تلاش و كوشش مضاغف برای تكریم زائران حرم های مطهر و خدمت رسانی اصولی به زائران ومسافران را دنبال می كند.

وی با اشاره به اینكه در كنار این نشست بازدیدهایی پیش بینی شده است، اظهار داشت: روز پنجشنبه برنامه بازدید از حرم حضرت معصومه (س) در شهر مقدس قم، حضرت سلطانعلی بن محمد بن باقر (ع) مشهد اردهال و آقا علی عباس (ع) در برنامه است. همینطور روز جمعه برنامه بازدید از مقبره علامه مجلسی و میدان امام (ره) اصفهان و بعد از آن نشست پایانی در امامزاده جعفر بن رضا (ع) (شاه كرم) برگزار می شود. 

1396/10/03
19:48:24
5.0 / 5
5600
تگهای خبر: اسلام , امام , خدمات , مقدس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس