احكام شرعی انتخابات؛

رأی سفید دادن در انتخابات چه حكمی دارد؟

رأی سفید دادن در انتخابات چه حكمی دارد؟ عطر حرم: رعایت موازین شرعی و قانونی ضامن مشارکت حداکثری مردم در انتخابات است و همه مکلفین و داوطلبان موظف به رعایت آن هستند.به گزارش عطر حرم به نقل از مهر، فضای انتخاباتی کشور با نزدیک شدن به روز برگزاری انتخابات هر روز گرم تر و بحث های انتخاباتی بیشتر می شود در این میان رعایت اخلاق و موازین شرعی داوطلبان و رأی دهندگان یکی از فاکتورهای مهم در مشارکت حداکثری مردم در انتخابات محسوب می شود. به همین دلیل در امتداد تقویت مشارکت حداکثری به بیان استفتائات حضرات آیات خامنه ای و مکارم شیرازی درباب انتخابات پرداخته ایم که در ادامه می خوانید:
حضرت آیت الله خامنه ای:
سوال- حکم رأی دادن سفید و بی نام چیست؟ در صورت عدم شناخت و تحقیق، یا تحقیق کافی و عدم وصول به نتیجه و تحیر در انتخاب اصلح چطور؟
ج) در هر صورت اگر رأی سفید دادن سبب تضعیف نظام اسلامی باشد، حرام است.
سوال- در صورتیکه به شخصی رأی داده شود و بعداً ایشان آن طور که باید به احکام اسلامی عمل نکند و سبب نارضایتی گردد، آیا فرد رأی دهنده، در محضر خداوند متعال مسئول خواهد بود یا خیر؟
ج) اگر بر طبق موازین شرعی عمل کرده است، مسئول نخواهد بود.
سوال- در روزهای انتخابات جهت شناخت کاندیدای مناسب، می بایست نقصها و عیوب و امتیازات آنها را در گذشته و حال تفحص کرد تا فرد لایق را پیدا نمود، آیا صحبت کردن پشت سر کاندیداها برای انتخاب فرد اصلح، جایز است؟ ملاک چیست؟
ج) در امور مربوط به انتخابات در حد مشاوره، اشکال ندارد.
حضرت آیت الله مکارم شیرازی:
سوال- رأی سفید دادن در انتخابات چه حکمی دارد؟
ج) شما می توانید از اشخاص آگاه و متدین و دلسوز کمک بگیرید و همین طور مطالعه سوابق ایشان می تواند به شما کمک نماید و اگر به شخص خاصی اعتماد نکردید می توانید رأی سفید بدهید ولی تا جایی که ممکنست رأی سفید ندهید.
سوال- اگر کسی در رأی گیری برای انتخاب فردی برای سمت خاص به فرد شایسته تر رأی ندهد و به فرد دیگری رأی دهد از نظر شرع حکم این کار او چیست؟
ج) مرتکب کار خلافی شده و نباید در آینده تکرار کند.
سوال- در انتخابات فقط باید به «اصلح» رأی داد یا به «صالح مقبول» هم می توان رأی داد منظور جایی است که اصلح هم می باشد اما مردم او را نمی شناسند و رأی نمی آورد؟
ج) در این فرض صالح مقبول مقدم است.
سوال- مبنای فقهی حضرتعالی در فتوا به وجوب شرکت مکلّفین در انتخابات چه می باشد؟
ج) در جواب باید گفت آیا حفظ جان، مال، ناموس، دین و کشور واجب است؟ این از مسلمات است و باید اینها را حفظ نماییم و مقدمه واجب نیز واجب است.
سوال- اگر فرد اصلح در انتخابات، احتمال رأی آوردنش کم باشد آیا می توان برای دفع فرد بدتر، به فرد بد رأی داد البته منظور از فرد بد، فردیست که اصلح نیست و شانس رقابت با فرد بدتر را دارد؟
ج) باتوجه به آنچه نوشته اید، در صورتیکه بدتر بسیار خطرناک باشد و بد این خطرات را ندارد و رأی نیاوردن اصلح تقریباً مورد اطمینان باشد مانعی ندارد
سوال- آیا می توان در روزهای انتخابات پرده از مبانی غلط فکری، اشتباهات و فساد سیاسی، مالی و یا حتی اخلاقی یک کاندیدا برداشت تا مردم به او رأی ندهند؟
ج) در صورتیکه در مقام مشورت برای رأی دادن به آنها باشد اشکالی ندارد ولی باید صفات آنها را بیان کرد نه توهین و مذمت و تحقیر و یا خدای نکرده تهمت به آن زده شود.
سوال- حرکت تخریب گرایانه برای تبلیغ انتخابات نمایندگی مجلس، بدون هیچ نوع توهین و نشر اکاذیب چه حکمی دارد؟
ج) تخریب افراد نه در انتخابات و نه در غیر آن، نه با نشر اکاذیب و اهانت و نه بدون آن، جایز نیست.
سوال- برمبنای شنیده ها، تعدادی از کاندیداهای انتخاباتی جهت پیروزی در میدان انتخابات به طرق مختلف مانند توزیع گوشی تلفن همراه و سیمکارت، پرداخت وجه نقد، توزیع غذای گرم، وعده امتیازات دولتی و غیر آن، مبادرت به خرید آرای مردم می نمایند؛ شایان ذکر است که این وضعیت به شکلی است که به سمت انتخابات سرمایه داری پیش می رود و در صورتیکه این امر واقعیت داشته باشد مشکل ساز خواهد بود؛ باتوجه به این مطلب، نظر حضرتعالی چه می باشد؟
ج) انتخابات اسلامی با انتخابات غربی مادی بسیار متفاوت می باشد، استفاده از امور مالی و امتیازات مختلف برای خریدن آرا در انتخابات اسلامی مطلقاً جایز نیست و باید جداً از آن پرهیز کرد و کسانی که از اینگونه طرق کسب آرا کنند، مشروعیت آنها زیر سوال است، و رأی دهندگانی که با این امور به افرادی رأی می دهند که صلاحیت ندارند نیز از نظر شرعی مرتکب خلاف شرع شده اند. اصولاً توسل به این امور دلیل بر عدم صلاحیت است. برادران و خواهران عزیز مراقب باشند سرنوشت نظام و کشورشان را با هیچ چیز مبادله نکنند و حتی در تبلیغات انتخابات ی خود از روش های غربی استفاده نکنند
سوال- اگر کسی کاندیداهای انتخابات را نشناسد و روش تحقیق را نیز نداند، از نظر معظم له چگونه می توان در مورد نامزدهای انتخابات تحقیق مناسب انجام داد؟
ج) شما می توانید از اشخاص آگاه و متدین و دلسوز کمک بگیرید و همین طور مطالعه سوابق ایشان می تواند به شما کمک نماید.
سوال- در رقابتی که بین کاندیداها وجود دارد و وعده های که داده می شود، تا چه اندازه کاندیداها مجازند وعده دهند؟ آیا مجازند وعده فراتر از اختیاراتشان بدهند؟
ج) بطور قطع جایز نیست وعده های فراتر از اختیار بدهند، یا درو غ بگویند، یا کاری که می دانند نمی گردد آنرا مطرح کنند. ما اسم این را تدلیس می گوئیم؛ نوعی تدلیس است. یعنی خلاف گویی و کار را بر مردم مشتبه ساختن این کار جایز نیست.
کاندیداها باید وعده هایی بدهند که می توانند انجام دهند یا در توان آنها هست که انجام بدهند. بعضی جاها می توانند بگویند امیدوارم بتوانم فلان کار را بکنم؛ در صورتیکه واقعاً امیدواری باشد. اگر امیدوار نباشد، بگوید امیدواریم؛ آن هم دروغ و تدلیس است. بدین سبب باید وعده هایی بدهند که امکان انجام آنرا داشته باشند.
سوال- در روزهای انتخابات جهت شناخت کاندیدای مناسب، می بایست نقصها و عیوب و امتیازات آنها را در گذشته و حال تفحص کرد تا فرد لایق را پیدا نمود، آیا صحبت کردن پشت سر کاندیداها برای انتخاب فرد اصلح، جایز است؟
ج) در صورتیکه در مقام مشورت برای رأی دادن به آنها باشد اشکالی ندارد ولی باید صفات آنها را بیان کرد نه توهین و مذمت و تحقیر و تخریب و یا خدای نکرده تهمت به آنها زده شود.


منبع:

1400/03/14
15:43:09
5.0 / 5
362
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , تبلیغات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس