رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه:

جوان امروز ما با جوان گذشته متفاوت است

جوان امروز ما با جوان گذشته متفاوت است حجت الاسلام خاموشی ضرورت تحقق رویکرد مسجدمحور در مجامع قرآنی اشاره نمود و اظهار داشت: برای تحقق رویکرد مسجدمحور در مجامع قرآنی باید به روحیات جوانان نگاه دقیق و عالمانه ای صورت گیرد.به گزارش عطر حرم به نقل از مهر، پانزدهمین دوره از مسابقات قرآنی مدهامّتان در رشته های قرائت تحقیق، قرائت تقلیدی، مفاهیم، اذان، قرائت ترتیل، حفظ کل، حفظ جز ۳۰، مکبری، قرائت نماز، استعدادیابی، در گروههای سنی زیر ۷ سال، ۷ تا ۱۶ سال، ۱۶ تا ۳۰ سال در حالی برگزاری است و تا حالا خیلی از اعضای کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور در این رویداد قرآنی شرکت کرده اند و باتوجه به استقبال بچه های مسجد حتی مهلت شرکت در این مسابقات تمدید گردید.
بر همین اساس حجت الاسلام «سید مهدی خاموشی» رییس سازمان اوقاف و امور خیریه با محور مسابقات قرآنی مدهامّتان عنوان کرد: بدون تردید، انقلاب اسلامی یک پدیده قرآنی و با محوریت قرآن بود. تعمیق انس و الفت جوانان با این کلام الهی به مدلول تعمیق آگاهی های آنان با معارف و بن مایه های معرفتی انقلاب اسلامی است. امروز همه ما به دنبال بسط معارف عظیم قرآن کریم در دنیا هستیم و این بسط و گسترش امروز در گستره های بین المللی درحال وقوع و درحال بروز و ظهور است.
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه بیان کرد: تجلی بزرگ این معارف عظیم در عصر حاضر با انقلاب اسلامی رقم خورد و امروز جوانان قرآنی کشور را می بینیم که در صف مقدم ترویج و اشاعه فرهنگ قرآنی در کشور فعالیت دارند. بطور قطع آنچه که این جوانان قرآنی در سطح ملی و داخلی فرهنگ سازی می کنند همان فرهنگ قرآنی است که ضامن رساندن پیام این فرهنگ به نقاط مختلف جهان امروز خواهد بود. این دستاوردها به فضل و مدد پروردگار و به برکت قرآن کریم و انقلاب اسلامی اتفاق افتاده است و به لطف برگزاری مسابقاتی مانند «مدهامّتان» از این پس نیز با قوت و قدرت بیشتر ادامه پیدا خواهدنمود.
وی اضافه کرد: از طرف دیگر تاکید و اهتمام مسابقات مدهامّتان بر مساجد و جریان قرآنی که در مسجد وجود دارد، بزرگ ترین و مهم ترین خاصیت این مسابقات است. این تمرکز بر روی مسجد امر مهمی است. همین طور امسال با ملاحظاتی که شرایط کرونا در کشور به وجود آورده است جشنواره بصورت مجازی انجام می شود. این ضرورت به صورتی سبب خیر و برکت نیز بوده است، چونکه مسابقات مدهامّتان بجای اینکه مردم را به جشنواره بیاورد، از این طریق جشنواره را به خانه های مردم برده است و این مهم دارای آثار و نتایج مبارک فراوانی است و بطور قطع در تقویت انس و الفت جوانان با قرآن کریم بیش از پیش مؤثر خواهد بود.
ضرورت تحقق رویکرد مسجد محور در مجامع قرآنی
خاموشی اظهار داشت: همین طور ترویج معارف قرآنی در جامعه نیاز اساسی جامعه امروز ماست. در وضعیت امروز، مساجد بعنوان پایگاه اصلی کارهای قرآنی توجهی بیش از همیشه می طلبند. تحکیم پیوند مسجد با قرآن و با جوانان و کشف استعدادهایی قرآنی که در پایگاه مساجد به رشد و بالندگی رسیده اند، یک ضرورت اساسی است. مسابقات قرآنی مدهامّتان هرچقدر بیشتر به تحقق این اهداف نزدیک شود در حقیقت به این معنا خواهد بود که به تحقق اهداف انقلاب اسلامی و بن مایه های قرآنی آن نیز نزدیک تر شده است
وی بیان کرد: مسجد اصلی ترین مرکز انس با قرآن است. به نظر شما ایجاد پیوند میان بچه های مسجد و قرآن در سطح وسیع از چه طرقی ممکن است؟ با توجه به این که عموم کانون ها یا داخل مسجد مستقر هستند یا همسایه مسجد بوده و در مجاورت آن قرار گرفته اند. همه جریان های قرآنی پیوندی وثیق با مساجد دارند و این یک پیوند دیرینه است که باید حفظ و تقویت شود. یکی از راه های حفظ و تقویت آن نیز همین ایجاد پیوند میان جوانان یا همان بچه های مسجد با قرآن کریم است. اما تولید محتوای قرآنی در فضای مجازی بهترین طریق برای نیل به این مقصود است.
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: این مسابقات کار را در دل مسجد و بین جوانان برد و معتقدم که باید همین خط سیر باز هم با قوت بیشتری دنبال شود خصوصاً در حوزه تولید محتوای قرآنی در فضای مجازی و نشر آن در همین فضا چونکه امروز باید فضای مجازی را باید بعنوان بستری برای حوزه گسترش قرآن نگاه نماییم. اتصال مساجد به این فضا باید اتصالی کامل و قدرتمند باشد. این عرصه هم بطور ویژه عرصه فعالیت جوانان است و جوانان مسجدی و بچه های مسجد بطور قطع این فضا را به خوبی می شناسند و خلاقیت بالایی هم در آن دارند. کشف استعداد جوانان قرآنی و پیوند میان بچه های مسجد و کانون های قرآنی مساجد و مجاور مساجد نیز در همین فضا اتفاق خواهد افتاد.
خاموشی درباره اهمیت و چگونگی تحقق رویکرد مسجد محور در مجامع قرآنی عنوان کرد: برای تحقق رویکرد مسجد محور در مجامع قرآنی باید به روحیات جوانان نگاه دقیق و عالمانه ای صورت گیرد. اگر این ضرورت را می بینیم که مجامع قرآنی باید هر چه بیشتر مسجدی شوند، راهی نیست جز این که جوانان ما مسجدی تر شوند. وقتی جوانان قرآنی ما ببینند که مساجد ما مجهز به همه امکانات مادی و معنوی لازم برای رشد و شکوفایی آنان است خواه ناخواه کارهای قرآنی خودرا به درون مساجد خواهند برد.
وی اضافه کرد: جوان امروز ما با جوان گذشته متفاوت است. بطورمثال جوان امروز فیلم زیاد می بیند و ممکنست یک جوان قاری یا حافظ قرآن، مشتاق فیلم سازی در زمینه ی قرآن باشد. این جوان باید مطمئن شود که این امکانات و این قالب ها در مساجد برای او فراهم هستند؛ یا بطورمثال ممکنست چنین جوانی اهل فوتبال یا والیبال یا مشتاق گرافیک یا سایر رشته های فنی، هنری و ورزشی باشد. زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری این فعالیت ها باید در مساجد امروز ما فراهم باشد. ائمه جماعات مساجد و متولیان و هیئت امنای مساجد باید این حوزه های علایق جوانان را بشناسند. در این صورت، جوانان قرآنی ما عملاً مساجد را پایگاهی برای رشد و بالندگی مادی و معنوی خود خواهند دید و مجامع قرآنی عملاً مسجد محور خواهند شد.

1400/10/27
23:22:08
5.0 / 5
326
تگهای خبر: ائمه , اسلام , اسلامی , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس