مشتمل بر رساله ای در قصاص و دیات؛

کتاب تحفه جعفریه روانه بازار نشر شد

کتاب تحفه جعفریه روانه بازار نشر شد به گزارش عطر حرم، کتاب تحفه جعفریه (رساله ای در قصاص و دیات) اثر آیت الله حاج شیخ محمدجعفر کلباسی اشتری منتشر گردید.به گزارش عطر حرم به نقل از مهر، کتاب «تحفه جعفریه (رساله ای در قصاص و دیات)» اثر آیت الله شیخ محمدجعفر کلباسی اشتری با تحقیق مرتضی احمدی شاهپورآبادی و تحت اشراف علمی شیخ احمد کلباسی اشتری در ۳۴۴ صفحه به همت مؤسسه بوستان کتاب به چاپ رسید.
با ندای عدالت خواهی مردم و تشکیل عدالت خانه ها در شهر های ایران، لزوم تدوین قوانین حدود قصاص و دیات برای صدور حکم توسط حاکمان عدلیه احساس می شد. آیت الله حاج شیخ محمد جعفر کلباسی (متوفی ۱۲۹۲ ق) به امر پدر بزرگوارش علامه حاج محمد ابراهیم کلباسی اشتری (کرباسی) ابتدا مختصری در قانون قصاص و دیات به زبان فارسی نگاشت و بعد با استناد به ادله شرعیه و اقوال فقها آنرا تکمیل کرد و نام آن رساله را «تحفه جعفریه» قرار داد و سالیانی در محاکم قضایی مورد استفاده حکام عدالت خانه ها قرار گرفت. سپس مؤلف برای محققین حوزه های علمیه کتاب «نورالعیون فی احکام الحدود والقصاص» را به زبان عربی در فقه استدلالی نگاشت.
ساختار اثر
این کتاب در شش بخش تألیف شده است؛ بخش اول در بیان «مقدار دیه کشتن آدمی» است که مشتمل بر هشت فصل بوده و عناوین فصول آن عبارتند از: اقسام قتل، دیه مرد مسلمان آزاد، دیه زن آزاد مسلمه، دیه یهود و نصارا و مجوس، دیه ولد الزنا، دیه غلام و کنیز، حکم ذمی که مسلمانی را بکشد و مواردی که در قتل عمد تنها دادن دیه واجب است و قصاص واجب نیست.
بخش دوم از کتاب حاضر در بیان چیزهایی است که باعث دیه می شود و شامل سه فصل است؛ فصل اول از بخش دوم به بررسی چیزهایی که باعث دیه می شود به واسطه مباشرت یا جنایت پرداخته، فصل دوم در بیان چیزهایی است که باعث دیه می شود به واسطه سببیت و فصل سوم چیزهایی که سبب دیه می شود به سبب جمع شدن چند سبب را مورد تاکید قرار داده است.
بخش سوم از کتاب مذکور با عنوان در بیان حکم جنایات واقع شده بر اطراف و جوارح آدمی مشتمل بر ۲۸ فصل است که اهم این فصول عبارتند از دیه موی ابرو، دیه چشم، دیه دندان ها، دیه دو استخوان دو طرف روی و….
نویسنده در قسمت چهارم با عنوان «دیه جنایت بر منافع»، به بررسی دیه مرتفع ساختن عقل، دیه برطرف شدن بینایی چشم و دیه برطرف شدن قوه شامه پرداخته و دیه برطرف شدن صدا، دیه انزال نشدن منی و دیه سلس البول شدن را مورد تاکید قرار داده است.
«دیه جراحت ها و زخم ها» عنوان بخش پنجم از کتاب حاضر است که در آن اقسام شجاج، مواردی از شجاج که قصاص جایز نمی باشد و حکم باقی احکام شجاج تبیین شده و دیه جائفه، دیه جراحت نافذه و حکم شل شدن عضوی از اعضا به رشته تحریر درآمده است.
ششمین و آخرین بخش از این کتاب با عنوان در لواحق است به بیان شرایط قصاص جنایاتی که به کشتن نرسیده، موارد پاره ای دیگر از احکام و دیه جنین پیش از ولوج روح در آن پرداخته، دیه حمل مملوک، کشتن زن حامله و مردن حمل به این سبب و دیه جراحت اعضای جنین را بررسی کرده، دیه قطع کردن سر میت، حکم جنایت بر حیوانات حلال گوشت و تعیین عاقله و کسانی که باید دیه خطا را بدهند را شرح داده و مقدار دیه ای که عاقله متحمل آن می شود و حکم آنکه هرگاه کسی فرزند خویش را بکشد را به نگارش درآورده است.
خاتمه این اثر در بیان «کفاره اقسام قتل» است که طی سه فصل به بیان کفاره قتل عمد، کفاره قتل خطا و شبه عمد و حکم کفاره در صورتیکه چند نفر در قتل شریک باشند، می پردازد.

1402/07/08
14:52:10
5.0 / 5
196
تگهای خبر: عدالت , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس